1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebek tedavisinde kisti çıkanlar

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yumurtalıkların esas işlevleri her ay, yapılarında bulunan bir yumurta hücresini olgunlaştırmaktır.Olgulaşan bu yumurta hücresi, olası bir döllenme için Fallop tüpüne aktarılmaktadır. Bu olgunlaşma döneminde salgılanan östrojen hormonu rahim iç tabakasına ulaşır. Bu tabakası olası bir hamilelik için hazırlar. Yumurtlama ardından salgılanan progesteron hormonu ise burayı en uygun duruma getirir. Ancak hamilelik meydana gelmediğinde yumurta hücresi, progesteron hormonun salgılanmasının durdurulması ile adet kanaması ile vücuttan atılır.
  Yumurtalık döngüsünde her ay yaşanan bu durum, yumurta hücreleri bittiğinde artık yaşanmaz. Yani, kadın menopoza girer.
  Yumurtalık kistleri ise çoğunlukla üreme çağındaki kadınlarda karşılaşılan yapılardır. Bu kistlerin büyük bir kısmı selim yapılardır. Bir kısmı tedavi gerektirmez.  < Konu Resmi..>


  Fonksiyonel (İşlevsel) kistler
  İşlevsel kistler, doğurganlık çağındaki kadınlar arasında en yaygın görülen kistlerdir.

  Folikül kistleri
  Corpus luteum kistleri
  Endometrioma (Çikolata Kisti)
  Polikistik Over Hastalığı (PKO)
  Dermoid Kist (Teratom)
  Kistadenom
  Dış gebelik kimi zaman yumurtalıklardan birinin yakınında bir kistik bir görüntüye sebep olabilir. Böyle bir durumda adet gecikir ve ağrı söz konusu olur.

  Yumurtalıklara oldukça yakın konumda bulunan Fallop tüplerinin içlerinin geçirilmiş enfeksiyonlar kaynaklı olarak şişmesiyle meydana gelen kitleler ultrasonografide yumurtalık kisti görüntüsüne sebep olabilir.

  Jinekolojik ve diğer karın için uygulanan cerrahi müdahaleler de yapışıklıklara sebep olur. Bu yapışıklıkların içinde sıvı toplanması kist görüntüsüne sebep olabilir.

  Hamileliği oluşturmak adına kullanılan yumurtlamayı destekleyici ilaçların bir yan etkisi olarak yumurtalıklarda büyüme ve çok fazla sayıda kist oluşumu meydana gelebilir.

  Yumurtalık kistleri mevcut ise:

  Kadının yaşı,
  Kistin oranlarıi
  Kistin iç yapısı,
  Tek taraflı ya da çift taraflı oluşu,
  Nerede bulunduğu gibi faktörler oldukça etkilidir.Yumurtalık kisti belirtisi nedir?
  Yumurtalık kistleri yaygın olarak görülebilen yapılardır. Bu kistlerin büyük bir kısmı herhangi bir belirtiye yol açmaz.
  Belirti veriyorlar ise en yaygın olarak görülenleri:

  Kasıklarda ağrı
  Karnın alt bölümünde dolgunluk hissi
  Karnın alt bölümünde basınç hissi
  Cinsel ilişki sırasında ağrı
  Adet düzensizliği ya da adetlerin her zaman olduğundan daha sancılı geçmesi,
  Adet görmeme
  Karında şişme ya da ele kitle gelmesi
  Memelerde dolgunluk
  İdrar ve barsak sorunları
  Kist torsiyonu belirtileri
  Kist yırtılması belirtileri
  Kistlerin tümünün tedavisi için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Kistin ameliyatla çıkartılmasını gerektirecek çeşitli durumlar söz konusudur.

  Bu durumlar:

  Kistin ciddi belirtilere yol açması ya da tedaviye (doğum kontrol hapı) yanıt vermemesi
  Kistin torsiyon olma ya da yırtılma (patlama) riskinin söz konusu olması
  Kistin bir yumurtalık kanseri olduğu konusunda endişe duyulması
  Yumurtalık kistleri uzun vadeli olarak şiddetli belirtilere yol açabilir.Böyle bir durum söz konusu ise ilk olarak çeşitli araştırmalar ve incelemeler yapılır. Ardından da planlı bir tedavi programı hazırlanır ve cerrahi müdahale yapılır. Yumurtalık kistlerinde herhangi bir şekilde torsiyon ya da yırtılma meydana geldiğinde zaman kaybetmeden ameliyat edilmeleri gerekir.
  Yumurtalık kistlerinin boyutları arttıkça risk de artar.ç Boyut arttıkça basıncın artması sebebiyle boğma ve yırtılma risklerinde artış görülür. Bundan dolayı boyut olarak büyük kistlerde (genellikle 5 santimetre üzerindeki kistlerde) cerrahi müdahale tercih edilmektedir.
  Özellikle yaşı genç olan kızlarda ve menopoza yakın dönemde ya da menopoza girmiş kadınlarda mevcut kistler doktor istenmeyen bir durumdur. Bu gibi durumlarda ultrasonografi ve diğer görüntüleme yöntemleri ve tümör belirteçleri bir kanseri işaret etmese dahi, kesin tanının konulması adına ameliyat tercih edilebilir.


   
Tüp bebek tedavisinde kisti çıkanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek tedavisinde anestezi yapılıyormu?

  Tüp bebek tedavisinde anestezi yapılıyormu?

  ıvf ve anestezi,tüp bebek yapılırken anestezi veriliyormu,tüp bebek tedavisinde narkoz veriliyormu,tüp bebek tedavisi ve anestezi hakkında bilgiler yumurta toplama işlemi esnasında hastalar, ‘maske anestezisi’ yöntemiyle anestezi uzman hekimince uyutulmaktadır. İşlem sırasında hastaların kusma sonucu mide içeriklerinin akciğerlerine kaçması nedeniyle olabilecek solunum problemlerini...
 2. Tüp Bebek Tedavisinde Gömülme Sorununa Aşı

  Tüp Bebek Tedavisinde Gömülme Sorununa Aşı

  gebelik aşısı nedir,gebelik aşısı kimlere yapılır,gebelik aşısı ve tüp bebek başarı oranı, gebelik aşısı ve embriyonun tutunması,tüp bebek ve gebelik aşısı hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedenlerinin başında gösterilen rahim içine verilen embriyonun tutunma sorunun ''Gebelik aşısı'' adı verilen yöntemle aşılabileceği açıklandı. Prof. Dr. Timur Gürgan, Girit...
 3. Başarısız tüp bebek tedavisinde neler araştırılmalı?

  Başarısız tüp bebek tedavisinde neler araştırılmalı?

  başarısız tüp bebek tedavisi,başarısız tüp bebek tedavisinin nedneleri,başarısız tüp bebek tedavisinde neler incelenmeli,başarısız tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler Tekrarlanan tüp bebek tedavilerindeki negatif sonuçları iki yönlü incelemek gerekir . Birincisi iyi kaliteli embriyo transfer edilmesine rağmen gebe kalamayanlar ile her defasında embriyo kalitesi kötü olanlar. Embriyo...
 4. PCOS Tüp bebek tedavisini nasıl etkiler

  PCOS Tüp bebek tedavisini nasıl etkiler

  Yumurtlamada azalma veya olmama hаmіle kalma olasılığını PCOS’ lu hastalarda аzаltır. Artmış kilоların verilmesi, yapılacak olan уumurtlamaуı аrttırıсı tedavіye alınacak yаnıtı yükselteceği gіbі, bu haѕtalarda artmış оlan düşük yapma riskini de azaltır. İnfеrtilitе Tedavіѕі:İlk opsіyon klomifensitrаttır CC; Klomеn, Seroрhene, Gonaphene. Klоmifensitrаt іle yapılan 6 ay ile; kümеli olarak % 80...
 5. Tüp bebek tedavisinde yumurta bulunamaması

  Tüp bebek tedavisinde yumurta bulunamaması

  Hastaların tüp bebek tedavisine beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda follikül gelişmemesi gibi nedenlerle tüp bebek tedavisi iptal edilebilir. Yumurta bulunamaması: Özellikle yaşı ileri ve yumurtalık rezervi düşük kadınlarda folliküller yeterli büyüklüğe ulaşmasına karşın aspirasyon sırasında hiç yumurta bulunamayabilir. Döllenmenin olmaması: Yumurta ve spermler normal olmasına karşın...

Sayfayı Paylaş