Tüp bebek tedavisinde kız yada erkek bebek seçilirmi?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Tüp bebek tedavisinde kız yada erkek bebek seçilirmi?
tüp bebekte cinsiyet seçimi,tüp bebekte cinsiyet tayini,tüp bebekte cinsiyet seçmek mümkünmü,tüp bebekte cinsiyet seçme metodları,tüp bebek ve cinsiyet seimi hakkında bilgiler


b.jpg
Cinsiyet tayini yapılabilmesi için bilimsel verilere dayanan iki yöntemden biri ‘spermlerin taşıdıkları cinsiyet kromozomlarına göre ayrıştırılması’ diğeri ise daha kesin olup % 99’un üzerinde doğru sonuç veren tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolara uygulanan ‘genetik analiz’ ( PGD- preimplantasyon genetik tanı) yöntemidir. Genetik analiz yöntemi cinsiyet tayini için %100’e varan başarı oranı nedeniyle en çok tercih edilen yöntemdir.

Sperm ayrıştırılması ve genetik analiz dışında cinsiyet tayini için, gerek başarı şansının yüksek olmaması, gerekse bilimsel temellere dayanmaması nedeniyle çok daha az kullanılan bazı yöntemler de bulunmaktadır. Sonuçlar açısından da güvenilirliği tartışılan bu yöntemler;

MicroSort®: Geliştirilen bir cihaz yardımıyla erkek(Y) ve kız(X) spermler ayrılmaya çalışılan bu yöntemde daha sonra aşılama ya da tüp bebek metodu ile işlem tamamlanıyor. Bu yöntemin başarı şansı, kız çocuk için %92, erkek çocuk için %81 olarak gösterilmektedir. Ancak sonuçlar ve başarı şansı açısından yanılma payı olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

Shettles metodu: Zamanlama metodu olarak da tanımlanmaktadır. X(Kız) ve Y(Erkek) spermlerin hız ve dayanıklılığı üzerine oluşturulmuştur. Kız bebek isteyenler için yumurtlama işleminden 2-4 gün önce, erkek bebek için ise yumurtlama işleminden 1 gün önce birlikte olmayı önerilmektedir.

Ericsson Albumin metodu: Spermlerin özel yıkama metotlarıyla ayrıştırılması ilkesine dayanan bu yöntem henüz bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. İstenilen cinsiyeti seçme olasılığı olarak %70 civarı gösterilmektedir.

Çin takvimi: Çin de bulunduğu iddia edilen bu takvimde anne yaşı ile gebe kaldığı ay bebeğin cinsiyetini gösterse de hiçbir bilimsel temele dayanmayan bu yöntemde sonuçlara hiçbir şekilde güvenilmemesi gerekmektedir.
 
Üst