Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim?

  Konu, 'Tüp Bebek Merkezleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Günümüzde tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının sayısı hızla artıyor. Ancak, bu tedaviyi gören kadınların önemli bir kısmı tedavi süreçleri ve sonrasında yapmaları gerekenler konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabiliyor. Tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının dikkat etmesi gereken önemli hususlar hakkında kapsamlı bilgiler veren Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Bülent Tıraş, anne adaylarını doğru bilgilenme konusunda uyarırken yanlış ve hurafe bilgiler nedeniyle gereksiz stresten kaçınmalarını öneriyor. Tüp bebek konusunda ülkemizin saygın isimlerinden birisi olan Prof. Dr. Bülent Tıraş, anne adaylarının tüp bebek konusunda en çok merak ettikleri konusunda sorularımızı yanıtladı.


  < Konu Resmi..>
  1 – Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat etmem gerekiyor?

  Halk arasında bilinenlerin aksine, transfer yapıldıktan sonra hareket etmek, ağır kaldırmak, seyahat etmek, öksürmek, ıkınmak, yükseğe uzanmak, transferden hemen sonra ayağa kalkmak gibi aktivitelerin hamileliğin tutunma ve devamı üzerine hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bu dönem içerisinde dikkat edilmesi gereken nokta, doktorların tavsiye ettiği ilaçların rutin bir şekilde aksatılmadan kullanılmasıdır. Aynı zamanda, eğer yumurtalıklarda yüksek oranda uyarılma ve büyüme oluşmuşsa, fazla ağrı ve rahatsızlık duyulmaması adına dinlenilmelidir.

  < Konu Resmi..>
  2 – Tüp bebek; SİGARA ve İÇKİ
  Sigara içiliyorsa, azaltılmalıdır. Sigara, rahmin kanlanmasını ciddi anlamda tetikler. Ancak sigarasız kalmak ve beyinde oluşan nikotin bağımlılığı, stresinizi önemli bir seviyede arttırıyorsa, kontrollü ve dikkatli bir şekilde içilen bir iki adet sigaranın zararı, içmemenin meydana getireceği zararlardan daha iyi olabilir. Sarhoş olmayacak kadar az miktarda tüketilen alkolün de, tedavi süresince herhangi bir zararı görülmemiştir.3 – Embriyo transferinin ardından cinsel yaşam devam edebilir mi?
  Cinsel yaşamın devamı, hamileliğin tutmasına engel olmaz. Ancak, yumurta toplama işleminin ardından yumurtalıkların hala fazlası ile büyük olabilmesi, vajinal yol ile kullanılan ilaçlar, bazen lekelenme şeklinde vajinal kanamalar, cinsel ilişki sürecini kadın tarafından rahatsız edici hale getirebilir.4 – Tüp bebek tedavisi ardından beslenme nasıl olmalı?
  Verilebilinecek en önemli beslenme önerisi, günlük su tüketimidir. Gün içerisinde minimum 2 ile 3 litre olmak üzere, bol oranda sıvı tüketmek gerekir. Fakat su, diğer içecekler birlikte olacak şekilde değil, sade bir şekilde içilmesi gerekir. Meyve suyu, çay, limonata, ayran, kola vs. şeklinde olmamalıdır. Çay ve kahveden olabildiğince uzak durulmaya gayret edilmelidir. Kahveden uzak durulması, çayı da en az seviye de içilmesi yeterli olacaktır. Protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Omega 3’ten zengin olması nedeninden dolayı, haftalık 1 ya da 2 kez tavsiye edilen balıkların yenmesi iyi olacaktır. Balık, kızartma şeklinde değil, buğulama veya ızgara olarak yenmelidir.

  Süt ve süt ürünleri, dönüşümlü bir şekilde kırmızı et ve beyaz et tüketimine de özen gösterilmelidir. C vitamini de bu dönem içerisinde oldukça önem taşır. Kivi, ananas ve muz da yenilmesi gereken meyveler arasındadır. Sebzeler ise, haşlama olacak şekilde yenmelidir. Folik asit bu dönemde en önemli alınması gereken besinlerden biridir. Folik asit tabletleri alınmalı, folik asit bakımından zengin fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, baklagillerde yeterli oranda yenmelidir. Folik asit, rahme tutunma hususunda olduğu kadar, tutunma gerçekleştikten sonra da, bebeğin anne karnında gelişimi için de önem taşımaktadır.

  5 – Tüp bebek tedavisi ardından adet düzensizliği, adet gecikmesi:
  gebelik_deresyonTüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar nedeni ile, tedavi sonrasına hamilelik sağlanamazsa 1 ya da 2 ay adet düzensizliği görülebilir. Genellikle herhangi bir ilaca gerek kalmaz ve bu sorun kendiliğinden düzelir. Adet döneminin gecikmesi durumunda, 10 ile 14 gün arasında beklemek gerekir. Bu zaman aşımının ardından hala adet kanaması gerçekleşmemiş ise, vakit kaybetmeden doktor ile görüşülmelidir.

  6 – Tüp bebek tedavisi ardından kist:
  Tüp bebek tedavisinin yumurta toplama evresinde, büyüklüğü 15 mm ve üzerinde olan yumurtalar toplanır. Geriye kalan ve büyüklüğü 15 mm nin altında olan yumurtalar, tedavi tamamlandıktan sonra ultrasonda kist şeklinde gözükebilir. Bu kistler kendiliğinden yok olur. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

  7 – Tüp bebek tedavisi ardından gebelik testi:
  tub-bebek-logoEmbriyo transferinin ardından 12 gün sonra, kanda B HCG olarak bilinen hamilelik testi yapılır. Genelde anne adayları bu süre içerisinde sabredemeyerek idrar testi yaptırır. Erken yapılan testler, sonuç olarak yanıltıcı olabilir. Kısacası, tedavide uygulanan ilaçlar nedeni ile hamilelik oluşmuş gibi bir sonuç çıkabilir. Veya hamilelik oluştuğu halde, bu durum idrarda tespit edilemeyebilir. Gereksiz stres yaşanmaması için, doktorlar tarafından belirlenen test zamanı beklenmelidir.
  kaynak:medikalakademi.com


   
Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

  Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

  Bu konu; tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları yöntemlerden birisi tüp bebektir. Tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak 1 ay süren ve hem çift hem de doktor tarafından titizlikle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Hastanın bu süre4çte doktorun dediklerine harfiyen uyması şarttır....
 2. Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim?

  Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim?

  tüp bebek sonrası neler yenmeli,tüp bebek sonrası nelerden uzak durmalı,tüp bebek sonrası nelere dikkat edilmeli,tüp bebekte beslenme,tüp bebek tedavisinde yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisi yaptıran anne adayları tedaviden sonra doktorun talimatlarına mutlaka uymalıdır. Tedaviden sonra cinsel yaşam: gebelik sonuçlanmadan çiftler cinsel ilişkiye girmemelidir....
 3. Tüp bebek merkezi seçerken neye dikkat etmeliyim?

  Tüp bebek merkezi seçerken neye dikkat etmeliyim?

  tüp bebek merkezi seçerken dikkat edilmesi gerekenler,en iyi tüp bebek merkezi nasıl seçilir,tüp bebek tedavisinde doktor seçimi,tüp bebek merkezi seçiminin önemi hakkında bilgiler Seçilen tüp bebek merkezinde doktorun hastasına sergilemiş olduğu tutum çok önemlidir. Seçilen merkezde direkt tedaviye başlamadan önce kısırlığın nedeni detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Nedene yönelik...
 4. Tüp bebek yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

  Tüp bebek yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

  tüp bebek tedavisi öncesi yapılacaklar,başarısız tüp bebek sonrası neler yapılmalı,tüp bebek şansını artırmak için neler yapılmalı,tüp bebeğin tutması için ne yapılmalı,tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler Gebeliğe giden yolda kendiliğinden kolaylıkla sonuca ulaşılamıyor ise tüp bebek-mikroenjeksiyon teknolojileri, annenin yumurtası ve babanın spermini laboratuvar ortamında sağlıklı...
 5. Tüp bebek tedavisi öncesi erkek nelere dikkat etmelidir?

  Tüp bebek tedavisi öncesi erkek nelere dikkat etmelidir?

  Günümüzde bu sayının arttırılması ile ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış çok etkili bir tedavi olmadığını söylemek gerekir. Öncelikle sperm sayı ve hareket azlığının saptanabilir bir sebebi olup olmadığının araştırılması gerekir. Tüp bebek tedavisi öncesi Eğer görünür hiçbir sebep yoksa da şu tavsiyeler bazı durumlarda yararlı olabilir. İlk olarak erkeklerde sayıyı artırmak amaçlı beslenme...

Sayfayı Paylaş