Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebekte kalitesiz yumurtaya çözüm varmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kötü evr nedir,kötü yumurta nedir,kalitesiz yumurta nedir,yumurtlama bozuklukları,yumurtlama sorunları,sağlıksız yumurtanın nedenleri,kalitesiz yumurta hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>  Kadınlar belli bir yumurta sayısı ile doğarlar ve vücutlarında yeni yumurta yapımı gerçekleşmez. Yumurtalık içindeki yumurtaların sayısının ilerleyen yaşla beraber azalması normal bir fizyolojik süreçtir. Çocuk sahibi olmuş kadınlarda dahi gebe kalma şansı yaş ilerledikçe azalır. 40-44 yaşından itibaren gebe kalma şansı %5′lere kadar inebilmektedir.

  Tüp bebek tedavilerine katılmak isteyen kadının 44 yaş üzeri olması genelde tercih edilmez. Yumurta sayısı azalması ve dolayısıyla üreme fonksyonlarının kaybı menopoz ile aynı anlama gelmemektedir. Üreme ve hormon salgılama fonksiyoları kadınlarda 37 yaşından itibaren ayrışmaya başlar. Üreme kabiliyeti bu yaştan itibaren hızlı bir düşüşe geçerken, hormon salgılama işlevi menopoz dönemine kadar devam eder. Dolayısıyla adetin devam etmesi ancak gebe kalamama sorunsalının cevabı bu fizyolojik değişiklikte yatmaktadır.

  Anne adayı, kendi annesinin menopoz yaşı kaç ise, aşağı yukarı o yaşlarda menopoz olmaktadır. Dolayısıyla ailesinde erken menopozun sözkonusu olduğu kadınlarda yumurtalık kapasitesi yani üreme yeteneği erken bitmektedir. Normal olarak menopoz yaşından yaklaşık on yıl kadar öncesinden gebe kalmada zorluklar başlamaktadır. Misalen 50 yaşında menopoza girmesi ihtimal olan bir kadın, 40 yaşından itibaren gebe kalmakta sıkıntı çekmeye başlayabilmektedir.

  Ailesinde erken menopoz olan kadınlar ve geçirilmiş yumurtalık cerrahisi olan kadınlar dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Adetin 2 veya 3. gününde yapılan hormon testleri (FSH, LH, Estradiol) ile yumurtalık kapasitesi hakkında bilgi edinmek mümkündür. FSH hormonu yumurtalık kapasitesinin bir göstergesidir. 10′ dan fazla olma durumunda kapasitenin azalmış olduğunu göstermektedir. Daha sonraki ölçümlerde düşük çıksa bile yumurtalık yüksek olan değere göre davranır. FSH’nın düşük olmasına rağmen estradiolun 65′ten fazla olması da yine düşük yumurtalık kapasitesine işaret eder.

  yumurtalık

  Yaş ve genetik etkilerden başka yumurtalık kapasitesinin azalmasına neden olan başka nedenlerde vardır:

  Geçirilmiş Yumurtalık Cerrahileri: Yumurtalığın tamamen alınması veya içinden kist alınması yumurta sayısını azaltacağından kapasitesi azalacaktır. Halk arasında çikolata kisti diye tabir edilen kistlerinin alınması o taraftaki yumurtalık kapasitesini azaltabilir. Bu tür cerrahilerin tecrübeleri doktorlar tarafından ve normal dokulara maksimum itina ile yapılması gerekir.

  Geçmişte Uygulanan Radyoterapi ve Kemoterapiler: Özellikle gençlik çağı kanser hastalıkları günümüzde tedavi edilebilir haldedir. Kanser hastalığını yenmiş kişilerde kullanılan ilaçlar, maruz kalınan radyosyan nedeniyle üreme ile ilgili sorunlar daha sık görülmektedir.

  Aşırı Sigara Kullanımı: Günde 10’dan fazla sigara içiminde over rezervi azalmaktdır.

  Yumurtalığın üreme kabiliyetinin azalması kadınlarda şu belirtilerle anlaşılır:

  Adet Kanama Düzensizliği: Adet kanama günleri birbirine yaklaşır. Normalde 28–30 günde bir adet gören kadınlarda adet, 21-27 günde bir olmaya başlayabilir. Bu sayı bazılarında 15 gün aralıklarda bile olabilir. Bu kanamanın miktarını etkilemez. Bazı durumlarda ise yumurtlamanın olmaması veya gecikmesi sonucunda adet kanamaları da gecikebilir.

  Normal Yollara veya Tedaviyle Oluşan Gebeliklerin Düşük İle Sonlaması: Kendiğinden veya yardımcı üreme tedavileriyle oluşan hamileliklerde düşük olma olasılığı artar. Bunun sebebi çoğunlukla ilerleyen yaşla veya yumurtalık sayılarının azalması sonucunda kalan yumurtaların genetik olarak anormal olmasından kaynaklar. Normal olmayan yumurtanın döllenmesi neticesinde oluşacak embriyo da normal olmayacağında rahimde tutunamaz. Ya da tutunur ancak erken dönemde düşük ile sonlanır.

  Devam eden hamileliklerde ise down sendromu yani kromozom anormalliği oluşacak bebekler dünya’ya getirme olasılığı artar. Sayılan tüm durumlar sonucunda, bu gibi durumlarda tüp bebek tedavisine geçiş hızlı bir şekilde planlanması daha faydalı olacaktır. Tüp bebek tedavilerinde azalmış over rezervi halinde, azalmanın miktarına göre başarı oranı da düşmektedir.
   
Tüp bebekte kalitesiz yumurtaya çözüm varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızlar Tüp Bebek Riskleri Varmıdır

  Kızlar Tüp Bebek Riskleri Varmıdır

  Tüp Bebek Riskleri Varmıdır? Merhaba hanımlar acaba tüp bebek tedavisi riskleri var mı? Ablam tüp bebek tedavisi görecek ama ailecek biraz endişe ediyoruz belki riskleri vardır diye, her hangi bir riski ya da yan etkisi var mı? Aranızda tüp bebek yaptıranlar varsa lütfen cevap versin.
 2. Tüp bebek tedavisinde yumurtanın az olması

  Tüp bebek tedavisinde yumurtanın az olması

  tüp bebek tedavisinde neden az yumurta gelişir,tüp bebek tedavisinde tek yumurta oluşumu,tüp bebek tedavisinde over yetmezliği,tüp bebek tedavisinde yumurtanın az olması gebelik şansını düşürürmü,tüp bebek tedavisi ve yumurtlama sorunu hakında bilgiler Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli unsur, hormon tedavisine yumurtalıkların vereceği cevaptır; yeterli sayıda yumurta...
 3. TÜP BEBEKTE YUMURTANIN DÖLLENMESİ

  TÜP BEBEKTE YUMURTANIN DÖLLENMESİ

  tüp bebekte döllenme nedir,tüp bebekte döllenmenin belirtileri,tüp bebekte döllenmenin olmaması,tüp bebek ve döllenme hakkında bilgiler Yumurta toplama (OPU) işlemi ile toplanan yumurtalardan olgun olanlar seçilir ve inkübatörde uygun ısıda 2-4 saat kadar bekletilir, daha sonra döllenme işlemi uygulanır. Bu esnada erkek mastürbasyon yöntemi ile sperm verir. Sperm veremeyen veya azoospermi...
 4. Tüp bebek tedavisinde yumurtaların kalitesi arttırmak

  Tüp bebek tedavisinde yumurtaların kalitesi arttırmak

  tüp bebek tedavisinde yumurta kalitesini nasıl artırabilirim,tüp bebek tedavisinde kaliteli yumurta yapmanın yolları,tüp bebek tedavisi ve kaliteli yumurta hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisine başlayan kadınlarda yumurtanın kalitesiyle gebeliğin elde edilmesi arasında bağ vardır. Tüp bebek tedavisinden önce yumurta kalitesi de değerlendirmeye alınır. Yumurtanın kaliteli olması hem...
 5. Tüp bebek ilaçlarının yan etkisi varmı?

  Tüp bebek ilaçlarının yan etkisi varmı?

  Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, gelişen teknoloji ile birlikte, artık daha saf, içerdiği doz miktarı daha kesin ve uygulanması daha kolay olarak üretilmektedir. Bu da günümüzde tedaviyi daha güvenilir, yan etkileri daha az ve hastanın ilaçlarını kendisi uygulayabilmesi nedeniyle daha kolay hale getirmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Op. Dr. Erbil Yağmur Tüp Bebek...

Sayfayı Paylaş