Tüp yaptırdım gebelik haftamı bilmiyorum nasıl hesaplamalıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Tüp yaptırdım gebelik haftamı bilmiyorum nasıl hesaplamalıyım?
tüp bebek gebelik haftası hesaplama,tüp bebekte gebelik haftası nasıl hesaplanır,tüp bebekte hamilelik haftası nasıl hesaplanır,tüp bebekte gebelik hesaplama hakkında bilgiler

Tüp bebek tedavisi ister klasik yöntemler ile uygulansın ister mikroenjeksiyon tekniği ile uygulansın gebelik hesaplama şekli aynıdır. Her iki yöntemde de gebelik hesabı embriyo transfer tarihine dayanır.
Embriyonun transfer edilmiş olduğu gün gebelik 15 günlük olarak varsayılır. Ancak normal yollar ile hamile kalan kadınlarda gebelik hesabı son adet tarihine göre yapılır. Tüp bebek tedavisinde ise son adet tarihi kullanılan bazı ilaçların etkisi ile tam olarak hesaplanamaz. Yanılmalar olabilir. Bu sebepten ötürü embriyo transfer tarihi esas alınır.

tü.jpg

Blastokist transferinde de transfer tarihi itibari ile gebelik hesaplanmaktadır. Blastokist transferde transfer 5 ya da 6. Gün yapıldığından dolayı gebelik 3 – 4 gün daha ilerde olacaktır.
EMBRİYO TRANSFERİNE GÖRE GEBELİK NASIL HESAPLANMALIDIR?
Çoğu hasta transfer yapıldığı günü hesap ederek gebeliğin neden 2 haftalık olduğunu merak eder. Bu durumun açıklaması şu şekilde yapılabilir;
Genelde tüm gebeliklerde hesaplama son görülen adet günü temel alınarak hesaplanır. Embriyo transferinden sonrada aynı 2 hafta önce adet başlangıcı olmuş gibi hesaplanarak gebelik hesabı yapılır. Ancak embriyo transferi ile gebelik tarihi transfer gününden itibaren hesaplanır ise daha doğru sonuçlar elde edilir.
ULTRASON İLE GEBELİK HAFTASINDA NEDEN FARKLILIK OLMAKTADIR
Çoğunlukla gebeliğin ilk başlarında embriyo transfer tarihi temel alınarak hesaplanan gebelikler ile ultrason muayenesi sonucu hesaplanan gebelik tarihi birbiri ile eş olmayabilir. İkisi arasında birkaç gün farklılık görülebilir. Ancak bu durum bir sorun teşkiletmez.

Geri