1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.230
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  Tüplerin bağlanması nasıl bir doğum kontrol yöntemidir

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tüp bağlatma nedir,tüp bağlatma kimler için uygundur,tüp bağlatma zararlımıdır,tüp bağlatma nasıl yapılır,gebelikten korunma yöntemi tüp bağlatma hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Tüplerin bağlanması kapalı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilir. Bu ameliyatta spermi yumurtaya ulaştıran tüpler dışarıdan tıkanır.
  Normal şartlarda bu konudan uzman bir doktor Laparoskopi yöntemi ile 15-20 dakikada kesisiz tüpler bağlanabilir. Bu ameliyat kapalı bir ameliyat yöntemi olduğu için hasta 3-4 saat içinde ayağa kalkabilir o akşamı evinde geçirebilir. Bir çok kadın da eğer sezaryen ile doğum yapacaksa yeterli sayıda çocuğu varsa sezaryen sırasında tüplerini bağlatabilir.
  Başarı oranı
  Tüplerin bağlanması ile yapılan doğum kontrol yönteminde başarı oranı çok yüksektir ancak doğum kontrol yöntemi olarak tüp bağlatma işlemini seçen bir kadın bir daha çocuk sahibi olamaz.
  Tüp bağlatma yöntemi ile doğum kontrolü yapan kadınlar bir daha çocuk sahibi olmayı düşünmeyen annelerdir çünkü tüp bağlatma ameliyatından sonra tüplerin geri açılması için çok zor ameliyatlar yapılması gerekir ve bu ameliyatların başarı oranı düşüktür.Bu kişiler ancak tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilirler.
  Tüp bağlama yöntemi ile doğum kontrolünün yan etkisi var mı ?
  Normal şartlarda tüplerin bağlanması yöntemiyle bir işlem gerçekleştirildiğinde zararlı bir etkisi yok.Yalnız bazı yöntemler var ki tüplerin bağlanması yöntemlerinde bu aynı zamanda yumurtalığı besleyen damara da zarar veriyor o yüzden o yumurtalığın fonksiyonunu bozabiliyor.Bundan dolayı erken menopoz gibi bazı komplikasyonların ortaya çıkma olasılığı vardır.Ancak iyi bir cerrah ameliyat sırasında buna çok dikkat ediyor ve damarlara zarar vermeden tüpleri bağlıyor ve tüpleri bağlanan kadında herhangi bir sıkıntı görülmüyor.Tüp bağlatma sisteminin teorik olarak bir daha geri dönüşü yok.
  Tekrar çocuk sahibi olma ihtimali düşük
  Tüp bağlatma yöntemi ile tüplerini bağlatmış bir kadın tekrar çocuk sahibi olmak isterse ancak tüp bebek gibi yapay yollarla hamile kalabilir ancak bu olasılık düşük bir olasılıktır.
  Çocuk sahibi olan kişiler, bir daha çocuk sahibi olmayı planlamıyorlarsa tüplerini bağlatabilir.
  Belli bir sayıda çocuğu olup, son doğumunu sezaryen ile yapacak bir kadın doğum sırasında tüplerini bağlatabilir.
  Tüplerini bağlatan kadın tekrardan çocuk sahibi olabilir mi ?
  Tüplerini bağlatan kadın tekrardan çocuk sahibi olabilir.Ancak bunun için tüplerin ya tekrardan açılması lazım veya tüp bebek yöntemi ile hamile kalması gerekiyor.
  Tüplerin tekrardan açılması mikro cerrahi denilen yöntemiyle yapılan ve zor bir ameliyattır.Bu ameliyatın başarı şansı çok yüksek değildir.Bu nedenle bu yöntem günümüzde çok kullanılmamaktadır.Bu nedenle tüplerini bağlatan kadınlar tüp bebek yöntemi ile hamile kalabilir. Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilme % 100 değildir.Dünyadaki en iyi tüp bebek merkezlerinde bile ortalama hamile kalma şansı % 40-50 civarındadır.Bu nedenle tüpleri bağlatma yöntemini tercih edecek kişilerin eğer ilerde fikir değiştirip çocuk sahibi olmak istesem tüp bebek yöntemiyle ilerde hamile kalabilirim diye kesinlikle düşünmemeleri lazım. Son olarak tüplerini bağlatmayı düşünen kadınlar kesinlikle tekrardan çocuk sahibi olmak istememeleri lazım.
  Kimler doğum kontrol yöntemi olarak tüp bağlatmayı tercih edebilir ?
  Bu yöntem teorik olarak bütün kadınlara yapılabilir.Ancak geriye dönüşü olmayan bir yöntem olduğundan bu ameliyatı yaparken kadının ve eşinin bir daha çocuk sahibi olamayacağı konusunda yeterli bir karara sahip olması gerekir. Bu ameliyatı yaptıktan sonra bir şekilde mikro cerrahi yöntemi ile açılması mümkünse de sonradan hamile kalma şansı çok düşüktür.Ancak tüp bebek ile hamile kalınabilir.Bu nedenle en az iki çocuğu olan kişilere bu yöntem uygulanabilir.Türkiye’de daha çok 35 yaşından sonra 2 veya 3 çocuk sahibi olduktan sonra çiftlerin her ikisi de imza veriyorsa bu ameliyat sezaryen doğum sırasında veya normal doğumdan sonra laparoskopi yöntemi ile uygulanmaktadır.

   
Tüplerin bağlanması nasıl bir doğum kontrol yöntemidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum kontrol bantları iyi bir yöntemmidir

  doğum kontrol bantları iyi bir yöntemmidir

  DOĞUM KONTROL BANTLARI Cilt bantları sentetik hormonlar içerip doğal doğum kontrol hapları gibi etki göstererek gebeliği engellemektedirler.Doğum kontrol hapları ile aynı etkidedirler.Doğum kontrol bantları haplarından daha risklidir.Bazı marka...
 2. ELEKTRONİK DOĞUM KONTROL yöntemi nedir

  ELEKTRONİK DOĞUM KONTROL yöntemi nedir

  elektronik doğum kontrolü elektronik doğum kontrol us kontrolü nedir ELEKTRONİK DOĞUM KONTROLÜ Çin'de, erkekler için elektronik doğum kontrol yöntemi geliştirildi. Spermleri öldüren elektronik dalgalar yayan çağrı cihazı büyüklüğündeki bir alet, erkek iç çamaşırına yerleştiriliyor....
 3. Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

  Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

  doğum yöntemleri Doğum kontrol hapı Merhaba kızlar, yeni kullanıcaklara nasıl kullanmaları gerektiğini iletmek istedimHapa adetin ilk 5 günü başlanabilir, mümkünse ilk günü başlanması o ay için de yüksek oranda korunma sağlar. 21 gün süreyle ara vermeden günde bir tablet alınır, 7 günlük arayı takiben tekrar hapa başlanır. Kullanan kişi ara verdiği 7 günlük dönemde adet görür. İlaç...
 4. Doğum Kontrol Yöntemi Deri Altı Çubuğu Hakkında Bilgiler

  Doğum Kontrol Yöntemi Deri Altı Çubuğu Hakkında Bilgiler

  deri altı implant nasıl takılır deri altı çubukları gebelikten korunma yöntemleri Gebelikten korunma yöntemlerinden biri olan ve çok yaygın olmasada yinede tercih meselesi olarak kullanılan deri altı çubukları hakkında merak etitğiniz bilgileri sizlere aktarıyoruz. Deri altı implantı nasıl ve kimlere takılır. Koruma düzeyi nedir ve daha birçok kafanıza takılan soruların yanıtlarını bu...
 5. Vazektomi (Erkekte Kanalların Bağlanması) Yöntemi

  Vazektomi (Erkekte Kanalların Bağlanması) Yöntemi

  erkekte tüplerin bağlanması vazektomi nedir erkeklerde korunma yöntemleri Doğum kontrol yöntemlerinden olan tüplerin bağlanması günümüz de erkeklerede uygulanan bir yöntem. Çok fazla tercih edilmese de yaptıran kişiler, yeterli çocuğu olduğunu yada çocuk sahibi olmak istemediği için bu yönteme başvurabilirler. Vazektomi hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler için detay bilgilere...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş