1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Türk Dilinin Kökleri

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  TÜRK DİLİNİN KÖKLERİ NELERDİR
  TÜRK DİLİNİN KÖKLERİ NELERDİR?
  Dilbilimcilerinin yaptıkları dil atlaslarına göre Türk dili Ural-Altay dilleri grubuna bağlıdır. Türk-Moğol-Tunguz dillerini kapsayan Altay grubu Türkçe’yi iki dalda toplamıştır:
  1- Avrupa Türkçe’si
  2- Asya Türkçe’si
  Bilindiği gibi Türk tarihinin bilinen yazılı aşamasında Türkler, Anayurt olan Orta Asya’dan, Batıya iki koldan yürümüşlerdir:
  Hazar’ın ve Karadeniz’in kuzeyinden Avrupa’ya geçen Türkler orada Avrupalı toplumlar arasında erimişler, dilleri Batıda özel biçimler almıştır. Avrupa Türkçe’si dediğimiz Türkçe işte budur ki, zamanla tamamen değişmiştir.
  İkinci kol Türk göçleri Hindistan, İran, Mezopotamya üzerinden Afrika’ya ve Anadolu üzerinden tekrar Avrupa’ya yönelmiştir.
  Orta Asya’da kalanlarla birlikte bu ikinci grup Türk lehçelerini de iki ana kola ayırıyoruz:
  a) Gök Türkçe,

  b) Uygurca. Bunlardan Gök Türkçe, Oğuz Türkçe’si olarak Anadolu ve Azeri lehçelerine, Uygurca ise Hakaniye Türkçe’si olarak Çağatay lehçesine ayrılır.
  Bunlarla birlikte, Orta Asya’dan ayrılmayan Türklerin de Çuvaş, Yakut, Özbek, Kırgız, Kazak vb. lehçeleri konuştuklarını görüyoruz.

  Türk Dil Ve Edebiyatının Belli Başlı Aşamalarını Nasıl Sınıflandırabiliriz?

  Türk tarihinin geniş akışı içinde Türk dil ve edebiyat tarihini şu dönemlere ayırmak mümkündür:
  1- En eski Türk dili ve edebiyatı
  2- İslâmlıktan önceki Türk dili ve edebiyatı
  3- Geçiş dönemi Türk dili ve edebiyatı
  4- İslâmlık etkisindeki Türk dili ve edebiyatı
  5- Batı etkisindeki Türk dili ve edebiyatı
  6- Bağımsız Türk dili ve edebiyatı.

  En Eski Türk Dili ve Sözlü Edebiyatını Nasıl Öğrenebiliyoruz?

  Türk yazı diline ait en eski eserlerin tarihi MS. V-VI. yüzyıllara rastlamaktadır. Bunlar Yenisey Kırgızlarının mezar taşlarıdır.
  Bu mezar taşlarından ve 725 yılında dikildiği sanılan Orkun yazıtlarından önceki Türk dil ve edebiyatını, yabancı eski kaynaklara yansıyan, ya da sonradan Türkler tarafından derlenerek yazılan eski sözlü edebiyat olarak tanımlıyoruz.
  Bu sözlü edebiyatı bize nakleden yabancı kaynaklar şunlardır:
  a) Çin kaynakları
  b) Moğol kaynakları
  c) İran kaynakları
  d) Rus kaynakları
  e) Batı kaynakları
  f) Göktürk, Uygur, Oğuz kaynakları
  g) Kaşgarlı Mahmut’un (Divan-ü Lügât-it Türk ile Yusuf Has Hacib’in (Kutadgu Bilig)i.

  En Eski Sözlü Edebiyatımızın Örnekleri Nelerdir?

  Bunlar, orijinal yazılı metinleri ele geçmeyen, yabancı kaynaklarca ve sonradan Türkler tarafından derlenen (sözlü metinler)dir. Belli başlı olanları şunlardır:
  1) Destanlar, savaş ve kahramanlık olayları, mitoloji
  2) Koşmalar, güzelleme niteliğindeki doğa övgüleri, aşk şiirleri
  3) Ağıtlar
  4) Ata sözleri
  Bunlardan Göktürk-Çin savaşlarına ait bilgilerle, Oğuz Kağan Türeyiş ve Göç destanlarını Çin kaynaklarında bazı Oğuznameleri, Cengiznameleri ve destanların bir kısmını Moğol kaynaklarında (Revidüddin-Cami-ül Tevarih, Ebül Gâzi Bahadır Han – Şecere-i Terakime vb) Türk-İran savaşlarını ve Alp Er Tunga destanını (Afrasiyab) İran kaynaklarında (Firdevsi-Şehname) buluyoruz.
  Kaşgarlı Mahmut’un bir dil sözlüğü, antoloji niteliğindeki Divan-ı Lügat-it Türk’ü atasözleri, şiir ve destan derlemeleri ile doludur ve sözlü edebiyatımızın güzel örneklerini saklamaktadır. Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig’i bir siyasetname niteliğinde olup en eski yönetim biçimlerinden ve sözlü, siyasal, askeri Türk edebiyatından metinler aktarmakta, öğütler derlenmekte, şiirler sunmaktadır.
  Eski Türk dilinin inceliği, olgunluğu her iki eserde de yaşatılmıştır.
  Bunlardan başka Rus ve Batı bilginleri, Türkologlar en eski Türkçe üzerinde cidden ilginç araştırmalar ve incelemeler yapmışlardır. Bu çalışmalara ısrarla devam ediliyor.

  En Eski Edebiyatımızın Belli Başlı Konuları Ve Bilinen Destanları Hangileridir?

  Yaradılış, Alp Er Tunga (Saka), Oğuz Kağan (Hun), Bozkurt, Ergenekon (Göktürk), Türeyiş, Göç (Uygur) destanlarıdır. Ayrıca bir yığın masal, şiir, atasözleri...

  En Eski Sözlü Edebiyatın Günümüze Kadar Yaşamasının Sırrı Nedir? Sözlü Eski Edebiyatın Bu Gerçeği Bize Ne Öğretir?

  Halka dayanan, halka sinmiş, halkın derdiyle dertlenmiş, haliyle hallenmiş bir edebiyatın yüzyıllar boyunca yaşadığını görüyoruz. Halk, sanatın ve edebiyatın da derin kaynağı, engin denizidir.
  Halktan kopmuş akımların ne kadar “yapma” oldukları beş on yıl içinde eriyip gittikleri düşünülürse, yazılı metinlere sahip olmadığı halde sözlü en eski edebiyatın yaşama sırrı anlaşılır.
  Bu bize edebiyatın halka dönük olması zorunluluğunu öğreten ilginç gerçeklerden biridir.


   
Türk Dilinin Kökleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Yazı Dilinin Tarihî Gelişmesi

  Türk Yazı Dilinin Tarihî Gelişmesi

  Türk Yazı Dilinin Tarihî Gelişmesi Eski Türkçe: Eski Türkçe devresi, Türk dilinin bilinen ilk devresidir, ana Türkçe devresidir. Türkçe'nin bütün yapısı bu devre ile izah edilir. Öncesi, Türkçe'nin karanlık devresi olup, Çuvaşça ve Yakutça ile, daha ileride Moğolca ile birleşir. Mîlâdî 8, 12 ve 13. asırlar arasında kullanılmıştır. Türk yazı dilinin ilk yazılı örnekleri olan Orhun...
 2. Değindiği Toprağı Yurtlaştıran Dil: Türk Dili

  Değindiği Toprağı Yurtlaştıran Dil: Türk Dili

  Değindiği Toprağı Yurtlaştıran Dil Değindiği Toprağı Yurtlaştıran Dil: Türk Dili Ali Dündar "Bugünkü Türkiye Türkçesi, bir yandan Türklerin Anadolu'ya gelmeden önce yaşadıkları topraklardaki kültür birikimlerinin, bir yandan Anadolu'da gelişip aşağı yukarı 800 yılı geride bırakan bir yazı dilinin kavramlarım içeren, bir yandan da geniş örgütlü, üç kıtaya yerleşmiş bir...
 3. Türk Dünyasında Ortak İletişim Dili

  Türk Dünyasında Ortak İletişim Dili

  TÜRK DÜNYASINDA ORTAK İLETİŞİM DİLİ ÜZERİNE TÜRK DÜNYASINDA ORTAK İLETİŞİM DİLİ ÜZERİNE Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi TÖMER’in düzenlediği Ortak Dil Türkçe konulu toplantı, son derece mükemmel bir zamanlama ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulus devlet yapısını sarsacak dayatmalarla karşı karşıya...
 4. Türk Erkeğinin Attığı "Dil Dayakları"

  Türk Erkeğinin Attığı "Dil Dayakları"

  dayakla ilgili sözler dayak ile ilgili atasözleri dayakla atasözleri hakaret eden erkek dayak ile sözler Araştırmacı Filiz Bingölçe şiddetin dilini araştırdı. “Dil Dayakları” adlı araştırmaya göre, erkek kadına şiddet uygulamadan önce ağır hakaret ediyor, kadınsa kavga büyümesin diye sesini çıkarmıyor. Araştırmaya göre erkeklerin en sık kullandıkları hakaretlerin başında bir küfür geliyor:...
 5. Türk Dil Bayramını Biliyor musunuz ?

  Türk Dil Bayramını Biliyor musunuz ?

  Türk Dil Bayramı İle İlgili Bilgi Türk Dil Bayramıyla İlgili Bilgi Sevgili melekler, bildiğiniz üzere milletçe kutladığımız bazı milli bayramlar var. Bunların içinde pek te bilmediğimiz biri var ki Türkçemizin önemi ve anlamı ile ilgili. Biz de bu sayfamızda sizlere Türk Dil Bayramı İle İlgili Bilgi vermek istiyoruz... İstanbul'da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil...

Sayfayı Paylaş