Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Türk Erkeğinin Attığı "Dil Dayakları"

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  dayakla ilgili sözler dayak ile ilgili atasözleri dayakla atasözleri hakaret eden erkek dayak ile sözler Araştırmacı Filiz Bingölçe şiddetin dilini araştırdı. “Dil Dayakları” adlı araştırmaya göre, erkek kadına şiddet uygulamadan önce ağır hakaret ediyor, kadınsa kavga büyümesin diye sesini çıkarmıyor.

  Araştırmaya göre erkeklerin en sık kullandıkları hakaretlerin başında bir küfür geliyor: "O.."

  Türkiye’de ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Ortak Dili’ araştırıldı. BM Türkiye Nüfus Fonu’nun desteğiyle hazırlanan ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan ‘Dil Dayakları’ araştırma raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı.

  Saldırgan bir akraba kadına yöneltilen küfür, argo, tehdit, hakaret, aşağılama ve her türlü kötü söz araştırmacı Filiz Bingölçe tarafından kayda alındı.

  Bingölçe Ankara, İstanbul, Konya, Erzurum ve Urfa’da şiddet mağduru, farklı gelir ve sosyal statüye sahip 65 kadınla yüzyüze görüştü. Sözel şiddeti uygulayan erkeğin her kesimden çıkabildiği tespitinde bulunan Bingölçe, “Şiddeti uygulayanın kimliği açısından baktığınızda tüm eğitim ve gelir grupları ile sosyal statü mensubu erkeğin aile içi şiddeti ‘meşru ve haklı’ olarak kabul edebildiği potansiyel şiddetçi olduğunu gördüm” dedi.

  Şiddetin aktörlerinin baba, koca, sevgili, nişanlı, kaynana ve kardeş olduğunu belirten Bingölçe, zaman zaman kadınların da (anne, kaynana ya da görümce gibi) şiddet uyguladıklarını söyledi ve, “Dilsel ve fiziksel şiddet uygulayan erkek şiddeti ne ayıp, ne günah, ne de suç kabul ediyor. Hatta bazı erkekler bu hareketlerini temel haklar ve özgürlükler içinde bile sayabiliyor” dedi.

  DAYAĞA ‘DİL DAYAĞI’ EŞLİK EDİYOR

  Araştırmacı Filiz Bingölçe, el dayağı ile dil dayağı arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı: “Kadınların kafasında yer etmiş şiddete ilişkin iki kategori bulunduğunu söyleyebilirim. Bunlardan biri el dayağı, diğeri ise dil dayağı. Saldırgan tarafından bir monolog olarak tekrarlanan aşağılama, hakaret, küfür ve tehdit sözcükleri daha çok aile bireylerine karşı dayak öncesinde fikrini kabul ettirme, haklarını sınırlama, ötekinin sözlerinin geçerliliğini yok etme, varlığını aşağılama, etkisini azaltma ya da bir sindirme aracı olarak kullanılıyor. Küfür bazen tek başına etkili olabiliyor. Ancak sözün bittiği yerde saldırgan, küfürün yetmediğine inanıyorsa o zaman kaba kuvvete başvuruyor.”

  ARAŞTIRMACIYI YANILTAN SONUÇ

  Argo ve küfür konusunda daha önce de araştırmalar yapan Bingölçe, şiddet uygularken sınırlı sayıda sözcüğün kullanılmasını şaşırtıcı bulduğunu söyleyerek, “Araştırmada, çok sayıda hakaret, tehdit, kaba söz ve küfür bulacağımı sanıyordum ama Türkiye’de görülen o ki insanlar şiddet uygularken üç aşağı beş yukarı aynı sözleri kullanıyor” dedi.

  EN ÇOK ‘O..’ KULLANILIYOR

  Kadınlara tehdit amaçlı söylenen sözlerin başında “seni dağa kaldırırım”, “yüzüne kezzap atarım”, “seni ayağa düşürürüm”, “arkana adam takarım” gibi tehditler ilk sırada yer alıyor. Küfürler arasında ise en sık başvurulanı ise ‘o..’ sözcüğü.

  Bingölçe en sık kullanılan bu sözcükle ilgili olarak, “Erkeklerin ayrımsız en fazla başvurdukları kadına yönelik şiddet sözcüğü olma özelliği taşıyor. Öte yandan kadınların en fazla incindiği aşağılama sözcüğü de kendi ifadelerinden anlaşıldığı kadarıyla bu. Sözcük, erkeğin kadınlık durumuna ilişkin en aşağılık bulduğu hal mi yoksa kadının en hassas noktası mı, elbet bunu tam olarak tespit etmek için daha kapsamlı bir çalışma yapmak gerekiyor. Şüphe yok ki eşine, sevgilisine, kızına ‘o..’ diyen erkek yarattığı yabancılaştırma hali nedeniyle başvurduğu şiddeti kendi kafasında meşru ve haklı hale getiriyor. Nedense erkekler kadınları en fazla ‘sahiplendikleri’, ‘başka durum ya da kişilerden sakındıkları’, ‘koruma altına aldıkları’ anda bu sözcüğü kullanıyor ve ardından da dövüyorlar” dedi.

  DAYAK NEDENLERİ:

  Gülmek

  Kısa etek giymek

  Eve geç gelmek

  Cevap vermek

  Aynaya bakmak

  Evin içine sinek girmesine neden olmak

  Aşık olmak

  Eğitim almak istemek

  KADINLARIN VERDİKLERİ KARŞILIKLARI:

  Kadınların büyük bölümü küfürlere hiçbir karşılık vermiyor, çünkü şiddetin boyutunun büyümesinden korkuyor. Bazıları ise şu sözlerle karşılık veriyor.

  Onu sana iade ediyorum

  Senin ailendir

  Kendinsin

  Sensin

  Hakaret ve küfür listesi

  Dil Dayakları araştırmasında erkeklerin kadınlara ettiği hakaret ve küfürlerin tam listesi de yer alıyor.

  Filiz Bingölçe’nin görüşmelerden yola çıkarak hazırladığı ‘Dil Dayakları’ kitabının sonuna ‘dil yaraları listesi’ ekledi. Listede bulunan bazı sözler şöyle:


  Ağzını burnunu dağıtırım
  Ağzını yırtarım
  Aklını alırım
  Allah belanı versin
  Ameliyat ederim
  Anam avradım olsun seni eşşek sudan gelene kadar dövecem
  Anan kötü
  Anasına bak kızını al
  Angut
  Aptal
  Arkana adam takarım
  Artist
  Asarım keserim
  Aşağılık kadın
  Ateşin başına vurdu
  Ayağa düşürürüm
  Ayı
  Baban uyuz
  Babasının pi*i
  Bacaklarını kırarım
  Benim kölemsin
  Beyinsiz
  Bıçağı al karnına sok
  Bilgisiz
  Boğazını kesecem
  Cahil
  Çerçeveni dağıtırım
  Çirkin
  Çürük kadın
  Çürümüşsün
  Dadı
  Dağa kaldırırım
  Davul olasın
  Dayaktan öldürürüm
  Deli
  Dinsiz
  Domuz
  Dostundan geliyorsun
  Dümbüğün kızı
  Dümbük
  Dünyanın o...su
  Eksik etek
  Elimde kalırsın
  Eşek
  Eşek çobanı
  Eşeklik yaptım evlendim
  Eşyasın
  Eteğine ettiğimin karısı
  Façanı aşağı alırım
  F*hişe
  Fettan
  Gavurun dölü
  Genelev kadını
  Genelevlere düşesin
  Geri zekalı
  Git o..luk yap getir
  Gittiğim kadınlar sana ayna olurlar
  Görgüsüz
  Gözünü keserim
  Hayvan
  Hoşt
  İmansız
  Kadın erkeğin elinin kiridir
  Kadın olsaydın da elinde tutsaydın
  Kafanı gözünü kıracam
  K*hpe
  K*hpe yapacam sizi
  K*ltak
  Kancık
  Kanı bozuk
  Karnını deşerim
  Kepaze
  Kimden peydahladın
  Komaya sokarım
  Kopartacam
  Kölemsin
  Köpek
  Köpekler de doğuruyor
  Kötü kadın
  Kötü yola düşesin
  Kullanıcam seni
  Kuru
  Kuş beyinli
  Lan
  Manyak
  Mezarına tükürmem
  Mikrop
  Öl geber
  Pasaklı
  Pavyon karısı
  Pavyona mı düşecen
  Pısırık
  P*ç
  P*çlerinizle dönüp gelesiniz
  Psikopat
  P*şt
  Salak
  Salaklaşma
  Sapık
  Sen bi b.. değilsin
  Sen de kadın mısın
  Seni ahıra dahi sokmam
  Seni çizerim
  Seni döverim
  Seni kim naapsın
  Seni kötü yola düşürecem
  Seni öldürecem
  Seni öyle bir döverim ki annen bile tanımaz
  Seni takip ettirecem
  Seni Türkiye’ye rezil edeceğim
  Seni vuracam
  Sokak s*rtüğü
  Süprüntü
  S*rtük
  Sütü bozuk
  Şerefsiz
  Şırfıntı
  Şirret
  Ulan karı
  Uyuz
  Vasat karı
  Ya çık git ya intihar et
  Yakalarsam seni satacam
  Yamuk kadın
  Yer cücesi
  Yeteneksiz
  Yüzüne kezzap atarım
  Yüzünü keserim
  Maalesef dünyada olduğu gibi ülkemizdede kadınlarımız dille şiddet görmektedir.Burda adını telafuz bile edemiyeceğim çok ağır küfürlere maruz kalmaktadır.Belki dayağın acısı bir süre sonra geçiyor ama ya o edilen hakaretler küfürler hiç düşündünüz mü siz erkekler ?????? onların içimizde yarattığı o kapanmaz yaralar nolacak?

  Erkek asar keser döver onlara göre öyle ...Kadınlar aşağılanacak mahluk değil bırak elini ayağının altı öpülesi insanlardır.Boş yere dememişler cennet anaların ayakları altındadır diye:tik:

   
 2. halee

  halee Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  125
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ne kadar yalan varsa erkeklerde
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  kadınları melek gibi gösterme çabasını bir türlü anlamıyorum dakikada 2000 kelime konuşan kadınlar mı erkekler mi önce bu araştırılsın erkeklerin %80 i psikolojik şiddet mağduru kaynana şiddeti altın da kadın hegomonyası altında eziliyorlar başkaldıransa ceza alıyor bu işin özeti budur.
   
Türk Erkeğinin Attığı "Dil Dayakları" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. türk erkekleri ne çeker

  türk erkekleri ne çeker

  İşe Başlarken Besmele Çeker Delikanlıdır Tesbih Çeker Sportmendir Barfiks Çeker Tek Eliyle Şınav Çeker Kendi Dişini Kendi Çeker Taraftardır;Üçlü Çeker Kaçan Golde Yuh Çeker Akşamcıdır Kafayı Çeker Ağzında Sigara Halay Çeker Dikiz Aynasından Hareket Çeker Muazzam Kopya Çeker Kaynanadan Çok Çeker Genelde Babaya Çeker Evladına Nutuk Çeker İskenderin Üstüne Künefe...
 2. Türk erkeği çekicidir.

  Türk erkeği çekicidir.

  İşe Başlarken Besmele Çeker Delikanlıdır Tesbih Çeker Sportmendir Barfiks Çeker Tek Eliyle şınav Çeker Kendi Dişini Kendi Çeker Kaçan Golde Yuh Çeker Ağzında Sigara Halay Çeker Dikiz Aynasından Hareket Çeker Muazzam Kopya Çeker Kaynanadan Çok Çeker Genelde Babaya Çeker Evladına Nutuk Çeker İskenderin Üstüne Künefe Çeker Komedi Filminin Kralını Çeker Çuhayı Yırtmadan Pike Çeker...
 3. Türk erkeği çekicidir:)

  Türk erkeği çekicidir:)

  TÜRK erkeği çekicidir:D:D
 4. Türk erkeği çekicidir :)

  Türk erkeği çekicidir :)

  işe Başlarken Besmele Çeker Delikanlıdır Tesbih Çeker Tek Eliyle şınav Çeker Kendi Dişini Kendi Çeker Kaçan Golde Yuh Çeker Ağzında Sigara Halay Çeker Dikiz Aynasından Hareket Çeker Muazzam Kopya Çeker Kaynanadan Çok Çeker Genelde Babaya Çeker Evladına Nutuk Çeker İskenderin Üstüne Künefe Çeker Komedi Filminin Kralını Çeker Çuhayı Yırtmadan Pike Çeker Kafası Bozulunca Resti Çeker YükteAğır...
 5. Ey türk erkeği

  Ey türk erkeği

  türk erkeği ile ilgili sözler türk erkekleri ile ilgili sözler işte bu da türk erkeğinin vazifeleriiiiii Birinci vazifen çapkınlık ve kaçamak yapmak ve bunları karına çaktırmamaktır. Varlığının tek temeli budur. Bu bilgi senin en kıymetli hazinendir. Seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dedikoducu eş, dost, akrabalar olacaktır. Birgün evliliğini kurtarmak...

Sayfayı Paylaş