1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Türk Genleri 2000 yıldır değişmedi..

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Mogolistan'daki 2000 yaşındaki mezarlıktan alınan DNA, Merkezi Asya'da yerleşen Xiongnu isimli kabileye ait çok önemli bilgiler ortaya koydu. Fransalı araştırmacılar, 62 iskeletten alınan DNA örneklerini kullanarak, bu unutulmuş kavmin tarihi ve sosyal organizasyonunu ortaya koymak için çalıştılar.
  Araştırmacılar, Avrupalılar ile Asyalılar arasındaki etkileşimin zannedilenden daha önce oluştuğunu buldular. Ayrıca, günümüzdeki Türklerle banzer DNA dizilişleri bularak, Türk milletinin Moğolistan'da ortaya çıktığı konusunda güçlü bir kanıt buldular.

  Araştırmalar, ayrıca Xionghu Kültürü hakkında detaylar da sağladı. Toplumun seçkin üyelerinin kutsal hayvanlar ve insanlarla beraber gömüldüğü de ortaya çıktı. Ayrıca, akrabalar birbirine yakın olarak gömülüyordu.

  "Bu, kalıtım teknikleri kullanılarak sosyal örgütlenmesi hakkında gelişmiş bilgiler bulabildiğimiz ilk eski uygarlık diyen, Strasbourg Adli Tıp Enstitüsü'nden Christine aaaser-Tracqui, bu araştırmayla 2000 yıl önceki Asyalı-Avrupalı etkileşimlerini de anlamamızın da kolaylaştığını ekledi.

  Mezar yeri, 1943 yılında Moğol-Rus araştırma ekibi tarafından, Moğolistan'ın Egyin Gol Vadisi'nde bulundu. Kuru ve soğuk hava, iskeletlerin bozulmasını önlemişti. Araştırmacılar, bu alanın M.Ö. III. Yüzyıldan M.S. II Yüzyıla kadar kullanıldığınıtahmin ediyor.

  Araştırmacılar, sadece anneden gelen mitokondri DNA'sı, sadece babadan gelen Y-kromozomu DNA'sı ve vücut DNA'sı da denilen, eşey kromozomları dışında kalan tüm kromozomları kapsayan DNA örnekleri kullanarak çeşitli iskeletler arasındaki akrabalıkları ortaya koymaya çalıştı.

  Çoğu bilimadamı, Asyalı ve Avrupalı etkileşiminin XIII. Yüzyıldan sonra, Cengiz Kağan'ın Asya'yı ve Pers İmparatorluğu'nu fethetmesinden sonra, ortaya çıktığını sanıyordu. Ancak, aaaser-Tracqui ve çalışma arkadaşları Xiongnu iskeletlerinde Avrupalılar'a ait DNA dizilimleri buldu.

  aaaser-Tracqui, "Bu durum bize, Avrupalı-Asyalı karşılaşmasının bu bölgede Xiongnu Kültürü'nden daha eski olduğunu gösterdi." dedi.

  Mezar alanındaki en eski kazılar birçok çift mezarı içeriyordu. Bu da, ölülerle beraber cariyelerinin, atlarının ve bazı hayvanların da da kurban edilmesi ile ilgili eski gelenekle alakalı olabilir. Bu adet, ayrıcalıklı kişilere uygulanıyordu ve -daha sonraki kazılarda çift mezarlara rastlanmamasının da gösterdiği gibi- bu adetten daha sonraları vazgeçildi.

  Mezarlığın en yeni bölümü ise sadece birbirine akraba erkeklerin cesetlerini içeriyor. Bu tür bir gömme tarzına daha önce hiç rastlanmamış.

  En son cesetlerdeki DNA dizilişleri günümüz Türkiye insanlarıyla benzeşmektedir. Bu da Türk boylarının Xiongnu Kültürünün son döneminde Moğolistan'ın bir yerinden çıktığını desteklemektedir.


   
Türk Genleri 2000 yıldır değişmedi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Bilim Adamları Gen Tabancası Üretti

  Türk Bilim Adamları Gen Tabancası Üretti

  Türk bilim adamları gen tabancası üretti Canlı hücrelere gen aktaran, hastalıklara karşı direnç kazandırabilecek "gen tabancası" ODTÜ'de üretildi ANKARA AA Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) bir grup bilim adamı, bitki ve hayvan biyoteknolojisi çalışmalarında kullanılacak son teknoloji ürünü "gen tabancası" üretmeyi başardı. Yeni teknoloji, bitkilere ve...
 2. 1970’li Yıllarda Türk Yıldızları

  1970’li Yıllarda Türk Yıldızları

  70 li yılların şarkıları 1970 li yılların şarkıları 1970 70 yıllar yıllar ADNAN ŞENSES Sinema ve sahne dünyasının ünlü isimleri belki de bir daha bir araya gelemeyecekleri bir gecede (1970’li yıllar) GÖNÜL YAZAR-Dönemin (60’lar) ünlü müzisyeni Durul Gence’nin bir yanında Gönül Yazar, diğer yanında Ajda Pekkan var. Pekkan, müzikte Gence’nin desteğini almıştı. AJDA PEKKAN...
 3. Türk biliminsanlarından 2100 yılı felaket senaryoları

  Türk biliminsanlarından 2100 yılı felaket senaryoları

  2100 yılında dünya nasıl olacak 2100 türkiye haritası yılında dünya nasıl olacak video türkiye haritası Küresel iklim değişikliği senaryolarına göre 2100 yılına gelindiğinde sıcaklıklar 1-3 santigrat artacak, deniz seviyesi ise 15-95 santimetre arasında yükselecek. Küçük gibi gözüken bu değişiklik ise, ekosistemde önemli tahribatlara yol açacak, kolera, malarya artacak, tatlı su değer...
 4. 2000 Li Yıllarda Kullanılan En Popüler İsimler

  2000 Li Yıllarda Kullanılan En Popüler İsimler

  2000 li yılların modası en popüler isimler 2008 popüler isimler en çok konulan 2010 2000'li yılların en popüler isimleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ''Nüfus istatistikleri'' verilerine dayanarak Türkiye'de ''en çok kullanılan ortak isimler''i belirledi. Kurumca hazırlanan listede genelde kadın ya da erkek adı olarak bilinen, ancak her iki cinse de en çok konulan 36 isim...
 5. Çekmeköy'de sonuç değişmedi

  Çekmeköy'de sonuç değişmedi

  Çekmeköy'de AKP adayının kazandığı seçime CHP'nin itirazı üzerine yapılan oy sayımında sonuç değişmedi. İl Seçim Kurulu'nun, CHP Çekmeköy İlçe Başkanlığının itirazını kabul ederek, 4 Nisan'dan itibaren ilçedeki 308 sandıktan 292'sinde yaptığı sayımda, AKP'ye 32 bin 206, CHP'ye ise 31 bin 763 oy çıktı. İlçe Seçim Kurulu'nca daha önce yeniden sayımı yapılan ve İl Seçim Kurulu'na getirilmeyen 16...

Sayfayı Paylaş