1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Türk İnsanının Kısa Boylu Olmasının Sebebi...

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Türk insanının boyu, kısa olmasının sebepleri, boy ortalaması, araştırmalar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Geçenlerde okuduğum bir makale çok ilgimi çekti.Türk insanının boy ortalamasının sebebi beyaz un kullanmamızmış.Çok ilginç değil mi?Makaleyi aynen yayınlıyorum..

  Türk insanının temel besin kaynağı ekmek. Günlük enerji ihtiyacımızın ortalama yüzde 40’ını ekmekten alıyoruz. Ancak ne yazık ki çok yanlış bir algı ile beyaz undan yapılan ekmeği tercih ediyoruz. Buğdayın en değerli kepek ve kabuğunu hayvan yemi yapıyoruz. Beyaz unlu ekmek tercih edildiği için Türk insanının boyu kısa. Kan değerleri düşük. Kadınlarda düşük oranı yüksek ve yine bu yüzden öğrenme yeteneğimiz az Türk insanının ciddi bir beyaz ekmek takıntısı var.

  Ekmeğin unu ne kadar esmer olursa o kadar kalitesiz zannediliyor ve tercih edilmiyor. Oysa bu genel anlayışın tam tersine makbul olan esmer ekmek. Bütün dünya esmer yani tam buğday ekmeğini tüketmeye çalışıyor. Türkiye’de en önemli besin maddelerini içeren buğdayın kepeği, kabuk kısmı unu esmerleştirmesin diye çıkarılıyor ve çekirdek kısmına yakın olan beyaz kısmı öğütülerek un haline getiriliyor. Buğdayın yüzde 40’a kadar olan kepek ve kabuk kısmı hayvanlara yem oluyor.

  Yani buğdayın en besleyici kısımları hayvanlara gidiyor. Biz ise beyaz ekmek sevdasına bol bol karbonhidrat tüketiyoruz. UNO, TÜBİTAK ile ortaklaşa bir araştırma yapmış. Sonuçlar çok çarpıcı. Beyaz ekmek yediğimiz ve buğdayda yer alan çinko, folik asit, demir, B6, B12 gibi elementleri yeterince alamadığımız için Türk insanı olarak boyumuz kısa. Raşitizm hastalığı bu yüzden çok sık görülüyor. Kadınlarda folik asit yetersizliği düşük oranını artırıyor.

  Tahıldan alınması gereken maddeler alınamadığı için Türk insanının kan değerleri de çok düşük. Ayrıca öğrenme yeteneğimizde de bu yüzden azalma görülüyor. Düşük çalışma kapasitesi, yaşam kalitesinde düşme ve toplumsal sosyo ekonomik zarar da cabası. Bütün bunların temel sebebi ise beyaz ekmek yeme sevdamız.

  Türk erkeğinin boyu 1.71 kadınının boyu 1.61 cm

  Bilimsel bir çalışmada Türk insanının vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve vücut kitle indeksi referans değerleri belirlendi. Buna göre, Türk erkeğinin ortalama boyu 1.71. Kadınların boyu ise ortalama 1.61 cm çıktı. Kadınların ortalama kilosu 62.1 olurken, erkeklerin kilosu ise 70.7 kg çıktı.

  Buna karşılık komşumuz Yunanistan’da erkeklerin ortalama boyu 1.75, kadınların boyu ise 1.68 cm. Dünyada boy ortalaması en yüksek ülke ise İsveç ve Litvanya. Erkeklerde 1.79 olan boy ortalaması, kadınlarda 1.73’ü buluyor.

  Bu arada İstanbul Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada Türk insanının boyunun 30 yıl önceye göre yüzde 3 uzadığı sonucu da çıktı. 0-17 yaş arası kız ve erkek çocukları için verilen değerlerin 1950-60 yılları arasında doğmuş çocukların ölçümlerindeki değerlere göre yüzde 3 daha fazla olduğu görüldü.

  12 dev adam da Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılan 16 ülke arasında boy ortalaması ile 14’üncü sıradaydı.   
  büşra.shid ve GREY bunu beğendi.
 2. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63
  kısa değilim kısa değilim. Acaba ben hangi sınıfa giriyorum :D:D:D:D
   
 3. _peace_

  _peace_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Nisan 2011
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  ben çok beyaz un tüketmişim kısa boyluyum bilseydim hiç yemezdim :(
   
 4. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  940
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)
  bende beyaz ekmek kurbanıym sanırım :D
   
Türk İnsanının Kısa Boylu Olmasının Sebebi... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kısa Boylu Erkekler Hor Görülüyor

  Kısa Boylu Erkekler Hor Görülüyor

  kısa boylu erkek ünlüler kısa boylu ünlüler erkek erkekler boyu Son bir araştırma uzun boylu erkeklerin, kadınların ilgisini daha çok çektikleri için, çocuk sahibi olma açısından kısa boylu hemcinslerine kıyasla daha şanslı olduklarını ortaya koyuyor. Kadınlardaki bu eğilim günümüzde bile erkekler üzerinde evrimsel bir baskı oluşturabilir. Daha önce gerçekleştirilen bir araştırmada,...
 2. Kısa boylu olanlar yaşadı...

  Kısa boylu olanlar yaşadı...

  New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde yaşlılık üzerine araştırma yapan uzmanlar, kısa boylularda yaşlanmayı yavaşlatan bir gen buldu. İnsanoğlu tarih boyunca daha uzun yaşayabilmenin sırlarını araştırdı durdu. Beslenmeden egzersize, yaşam tarızndan genetiğe kadar çok sayıda sav öne sürüldü. Ancak son yapılan araştırma genetiği diğer savların bir adım önüne geçirdi. İngiliz...
 3. Bu Söz Boşanma Nedeni 'Kısa boylusun.' oldu

  Bu Söz Boşanma Nedeni 'Kısa boylusun.' oldu

  İZMİR Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde öğretim görevlisi 34 yaşındaki Elif Çağrı Dora, 6 yıl arkadaşlık, 2 yıl nişanlılık döneminin ardından evlendiği 8 yıllık eşi bir yazılım firmasında çalışan 33 yaşındaki Erem Dora'nın, kendisini beğenmeyip sık sık `Kısa boylu' diye alay ettiğini ve işyerinde çalışan bir başka kadınla aldattığını iddia ederek boşanma davası açtı. Genç kadın,...
 4. Kısa boylu güzeller

  Kısa boylu güzeller

  kısa boylu ünlüler kısa boylu mankenler en manken en manken türk ünlüler Kim demiş illaki mankenler uzun boylular güzel diye Birazdan resimlerini paylaşacağım güzeller dünyada birçok kişinin hayranlık duyduğu erkeklerin beğendiği kızların örnek aldığı kişiler ve erkekler tarafından da oldukça seksi bulunuyorlar
 5. Türklerin Müslüman Olma Sebepleri

  Türklerin Müslüman Olma Sebepleri

  Türklerin müslüman oluşu,türkler nasıl müslüman oldu,türklerin müslüman oluşu kısaca,türklerin müslümanlığı seçme sebepleri,türklerin müslüman olma sebepleri hakkında bilgiler Türkler İslâmiyet'i kılıç zoruyla değil, kendi rızalarıyla kabul etmişlerdir. Şüphesiz bu dini seçmelerinin en önemli sebebi, eski Türk inancı ve anlayışı ile İslâmiyet arasında birçok benzerlik bulunmasıdır:...

Sayfayı Paylaş