Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  türk milleti doğum kontrol yöntemlerinde sınıfta kaldı!

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  prezervatif yüzde kaç korur Modern ve güvenilir doğum kontrol yöntemlerinin kullanımında Türkler sınıfta kaldı! Kadınların yarısı doğum kontrol yöntemlerini kullanmazken, erkekler prezervatif yerine güvenilir olmayan 'geri çekilme' yöntemini tercih ediyor...
  Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de kadınlar; güvenilir yöntemler yerine ilkel ve kulaktan dolma doğum kontrol yöntemlerini uyguluyor. Türk kadınlarının doğum kontrol yöntemlerine yaklaşımlarının, yöntem kullanım alışkanlıklarının ve tercihlerinin belirlenmesi amacıyla, Bayer Schering Pharma tarafından 26 ilde 2 bin 20 kadın üzerinde "Aile Planlaması Bilinci-Doğum Kontrol Yöntemleri Kullanımı 2007" araştırması gerçekleştirildi. Her iki kadından sadece birinin doğru korunduğunu gösteren araştırmanın çarpıcı sonuçları şöyle:

  - 18-45 yaş grubundaki kadınların yüzde 50'si modern yöntemleri kullanırken, yüzde 12'si halen geri çekilme yöntemine güveniyor, yüzde 38'i ise hiçbir yöntem kullanmıyor.

  - Rahim içi araçlar yüzde 19 ile en yüksek oranda tercih edilen yöntem. Rahim içi araçları yüzde 16 ile prezervatif, yüzde 12 ile güvenilir olmayan geri çekilme yöntemi ve yüzde 9 ile ise doğum kontrol hapları izliyor.

  - Doğum kontrol yöntemlerinin kullanım sebepleri incelendiğinde; doğum kontrol hapı kullanımında doktor tavsiyesi (yüzde 72), rahim içi araç kullanımında yöntemin güvenilirliği (yüzde 52), prezervatif kullanımında ise pratik olması (yüzde 32) ilk sıralarda geliyor.

  - Çiftler hangi korunma yöntemini tercih edeceklerine yüzde 63 oranında ortak karar veriyor. Doğum kontrol hapı ya da spiral tercih eden çiftlerin yüzde 50'si kararı ortak alırken, diğer yarısında yöntemi seçen taraf kadınlar oluyor.


  Yöntemler Biliniyor Ama Uygulanmıyor

  Doğum kontrol yöntemlerinin bilinirlik düzeyi kadınlar arasında hayli yüksek. İlk sırada doğum kontrol haplarının yer aldığı listede, ikinci olarak rahim içi araçlar geliyor. Erkek korunma yöntemleri arasında da, bilinmesine rağmen prezervatif kullanılmayıp geri çekilme yöntemi tercih ediliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Uludağ; Türk kadınlarının kullandığı doğum kontrol yöntemleriyle ilgili şu bilgileri veriyor:

  - Doğum kontrol hapları: (Yüzde 99.5 korur) Karaciğer bozukluğu ve damar iltihabı olanlarda, fazla sigara içenlerde ve 35 yaş üstü grupta kullanımını önermiyoruz. Hiç çocuk doğurmamış olan kadınların iki yıldan fazla doğum kontrol hapı kullanmasını önermiyoruz.

  - Ertesi gün hapı: Geçici koruma sağlar. İlk 78 saatte güvenilirliği yüksek. Anormal kanama yapabiliyor. Beklemedik olay olduğu zaman (tecavüz gibi) bunlar kullanılmalı.

  - Rahim içi araç (spiral): Yüzde 99 oranında korur. Enfeksiyon riski fazla, hiç doğum yapmayanlara önermem. Ama uzun süreli korur.

  - Progesteronlu Ria: Hormonlu spiral olarak biliniyor, daha pahalı. Ancak avantajları daha fazla; kanamayı azaltır, anormal kanama şikayeti varsa tedavi için de kullanılır.

  - Aylık iğneler: Çin gibi doğum oranının yüksek olduğu ülkelerde kullanılıyor. Tavsiye etmiyorum. Anormal kanama yapma ihtimali yüksek.

  - Tüp bağlanması: Geri dönüşümü olmayan bir yöntem. Uzun dönemde kasık ve bel ağrısı yapma riski yüksek.   
türk milleti doğum kontrol yöntemlerinde sınıfta kaldı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Kontrol Yöntemleri

  Doğum Kontrol Yöntemleri

  Kontrolsüz, birbirini takip eden doğumlar ve düşükler, anne ve bebek sağlığını ciddi olarak tehdit eder. Bu nedenle aile planlaması hem anne, hem de bebek sağlığına zarar vermeyecek uygun doğum kontrol yöntemleriyle yapılmalıdır. Kişi için ideal bir korunma yöntemiyle istenmeyen gebelikler, kişinin sağlığına zarar vermeden engellenebilir. Doktorunuzun önerisiyle sizin için en uygun olabilecek...
 2. doğum kontrolünde doğal yöntemler

  doğum kontrolünde doğal yöntemler

  DOĞAL YÖNTEMLER Bu yöntemler, gebeliği önlemekten daha çok gebeliğin meydan gelmesi için kullanılır. Çünkü gebeliği önleme oranı yüksek değildir. Ancak, gebe kalınması ve bebeğin dünyaya gelmesi sorun olmayacak çiftler tarafından da gebeliği önlenme amacı ile...
 3. Doğum kontrol yöntemleri rehberi

  Doğum kontrol yöntemleri rehberi

  spermisit markaları spermisit nerede bulunur İstenmeyen gebeliklere karşı size, yaşınıza, durumunuza en uygun yöntemi seçerek korunmalısınız. İşte doğum kontrol yöntemleri, güvenilirlikleri ve tüm ihtiyacınız olanlar... 8201 Tüm aileler ve bireyler kendi doğurganlık davranışları konusunda doğru bilgiye dayalı, bilinçli ve gönüllü bir seçim yapmalıdırlar. Böylece istemedikleri gebeliklerden...
 4. KADIN DOGUM KONTROL YÖNTEMLERİ

  KADIN DOGUM KONTROL YÖNTEMLERİ

  ACİL YARDIM ARKADAŞLAR KORUNMA YÖNTEMLERİ İSTİYORUM SPIRALDEN KORKUYORUM :(
 5. Doğum kontrol yöntemleri ve etkinlik oranları

  Doğum kontrol yöntemleri ve etkinlik oranları

  Doğum,doğum kontrol,doğum kontrol yöntemleri,doğum kontrol hapı,ria,spermisid,ertesi gün hapı,prezervatif Binlerce yıldır insanlar farklı doğum kontrol yöntemleri kullanıyorlar . Bugün 2017 de insanlar, kullanabilecekleri en güvenli ve etkili yöntemlere sahipler. Farklı yöntemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki seçeneklere göz atın.Her doğum kontrol türünün her bir...

Sayfayı Paylaş