1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Türk sineması türkiye gerçeğini anlatacak

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  yılmaz çetinkaya tarot medyum yılmaz çetinkaya medyum yilmaz cetinkaya dualar Sevgili melekler,
  Meraklılarına bu yıl Türk sinemasında neler olacak.
  Görünen o ki bu yıl da sinemalar gişe rekorları kıracak.
  Sinema dünyası kriz dinlemiyor. Şimdiden 32 film vizyona hazır.

  Sinemacılar, bu yıl öne çıkan işsizlik, suç, vicdan azabı, aşk, aile dramları, yolculuk, yoksul insan, yalnızlık, iletişimsizlik, hastalık gibi temalarla, seyircilerin Türkiye gerçekleriyle daha fazla yüzleşmesini amaçlıyor

  'Türk sineması, krizle olan imtihanında genelde başarılı olmuştur' derler. Meğer doğruymuş!
  Dünyayı sarsan ekonomik kriz adeta sinemacıları teğet geçiyor! Şimdiden vizyona hazır 32 film var. Dahası da gelecek. Şu an memleketin her yeri neredeyse sete dönüşmüş durumda. Anlaşılan eylül sonunda bir 30 film daha vizyona hazır olacak. Lakin sinemacıların çoğu dertli, bunu da paylaşmak istiyor. Bu da ele aldıkları temalardan belli. Çünkü bu yılın baskın temaları işsizlik, suç, cinayet, vicdan azabı, aşk, aile dramları, yoksul insan, iletişimsizlik, yalnızlık, hastalık... Dolayısıyla bu yıl beyazperdede pek de iç açıcı hikâyeler izlemeyeceğiz. Ama sanki filmler sayesinde sinema seyircileri Türkiye gerçekleriyle daha fazla yüzleşecek.

  32 TÜRK FİLMİ SEYİRCİYLE BULUŞMAYI BEKLİYOR

  18.09.2009
  SONSUZ
  Cemal Şan
  Son yıllarda film çekimine ağırlık veren Cemal Şan, Sonsuz'da üç kanser hastasının hikâyesini anlatıyor. Çekimleri tamamlanan filmde İsmail Hacıoğlu, Şevket Çoruh ve Ferhat Gündoğdu rol alıyor.

  18.09.2009
  ÇINGIRAKLI TOP
  Egemen Ertürk
  Egemen Ertürk'ün bir türlü izleyemediğimiz ilk filmi bu yıl kısmetse vizyona girecek. Görme engelli bir takıma antrenör olan bir eski topçunun hikâyesinin anlatıldığı filmde İlyas Salman, İpek Özkök, Zihni Göktay, Erkan Taşdöğen ve İlhan Mansız rol alıyor.

  25.09.2009
  11'E 10 KALA
  Pelin Esmer
  Oyunadlı belgeseli ile tanınan Pelin Esmer ilk kurmaca filminde amcası Mithat Esmer'in hikâyesinden esinleniyor. Bir koleksiyoncu ile onun kapıcısının yaşadıklarından dar alanda etkili bir Türkiye panoraması sunuyor. Esmer ile Nejat İşler başrolde.

  2.10.2009
  KARANLIKTAKİLER
  Çağan Irmak
  Çağan Irmak, önceki filmlerinde ufaktan mesele ettiği anne - oğul ilişkisini yeni filmi Karanlıktakiler'de enine boyuna masaya yatırıyor. Filmde Erdem Akakçe, Meral Çetinkaya, Derya Alabora, Rıza Akın, Durul Bazan oynuyor.

  2.10. 2009
  KAMPÜSTE ÇIPLAK AYAKLAR
  Cansel Elçin
  Oyuncu Cansel Elçin'in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, İstanbul'da okumaya gelen Hintli bir genç kızın arkadaşlarıyla yaşadıkları anlatılıyor. Filmde Ezgi Asaroğlu, Türkü Hazer, Binnur Kaya, Altan Erkekli, Berk Hakman ve Cansel Elçin rol alıyor.

  2.10.2009
  ACI
  Cemal Şan
  Cemal Şan'ın çektiği diğer bir film. Erzincan'ın bir dağ köyünde çekilen, dede ile torun arasındaki ilişkiyi anlatan filmde Nesrin Cavadzade ve Erol Demiröz başrolde.

  9.10.2009
  UZAK İHTİMAL
  Mahmut Fazıl Coşkun
  Bir rahibe adayı ile İstanbul'a atanan müezzinin yakınlaşmasını konu eden Uzak İhtimal, şimdiye kadar festivallerde aldığı ödüllerle adını duyurdu. Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği filmde ödüllü oyuncular Nadir Sarıbacak ile Görkem Yeltan başrolde.

  9.10.2009
  MAZİ YARASI
  Ersin Pertan
  Ani bir ölümle aramızdan ayrılan yönetmen Ersin Pertan'ın son filmi. Nilüfer Açıkalın, Erkan Taşdöğen, Mehmet Çepiç, Algı Eke, Alp Tuğhan Taş'ın rol aldığı film, aldatma, terk edilme, intikam, masumiyet, pişmanlık temalarıyla örülü bir aşk hikâyesini anlatıyor.

  16.10.2009
  KÖPRÜDEKİLER
  Aslı Özge
  İstanbul ve Adana film festivallerinde En İyi Film seçilerek dikkat çeken Köprüdekiler seyyar çiçek satıcısı, dolmuş şoförü ve bir polisin hikâyesini belgeselvari bir anlatımla aktarıp, hayatta 'altta' kalan insanların yaşadıklarına ortak ediyor seyirciyi.

  16.10.2009
  NEFES
  Levent Semerci
  Güneydoğu'daki Karabal tepesinde konuşlanmış röle istasyonunu korumakla görevli 40 kişilik timin öyküsünün anlatıldığı filmin çekimlerinin tamamlandığı söyleniyor. Levent Semerci'nin yönettiği, sürekli vizyon tarihi değişen filmi, inşallah bu yıl izleyebileceğiz!

  23.10.2009
  İKİ DİL BİR BAVUL
  Orhan Eskiköy/ Özgür Doğan
  Orhan Eskiköy ile Özgür Doğan'ın çektiği İki Dil Bir Bavul yılın sürprizlerinden. Adana'da Yılmaz Güney Özel Ödülü kazanan belgeselde bir Kürt köyüne atanan sınıf öğretmeninin Kürt çocuklara Türkçe öğretme serüveni anlatılıyor.

  6.11.2009
  KISKANMAK
  Zeki Demirkubuz
  Zeki Demirkubuz, Nahid Sırrı Örik'in aynı adlı romanını sinemaya uyarlayıp güzelliği 'çirkin' bir kadının gözüyle sorguluyor. Serhat Tutumluer, Berrak Tüzünataç, Nergis Öztürk'ün rol aldığı filmin sezonun en merak edilen yapımlarından biri olduğunu belirtelim.

  6.11.2009
  İNCİR ÇEKİRDEĞİ
  Selda Çiçek Selda Çiçek ilk uzun metraj denemesinde Mardin'i mesken tutuyor ve mayına basarak hayatını yitiren bir genç ile ablasının yaşadıklarına odaklanıyor. Çekimleri geçen yıl yapılan filmde Özgü Namal, Derya Durmaz, Barış Çakmak, Turgay Tanülkü oynuyor.

  13.11.2009
  BEŞ ŞEHİR
  Onur Ünlü
  Onur Ünlü yeni filminde polis, tezgâhtar, öğretmen, seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun, 'yaşamla, ölümle ve aşkla' iç içe geçen hikâyesini anlatıyor. Bülent Emin Yarar, Şebnem Sönmez, Beste Bereket, Tansu Biçer, Ahmet Rıfat Şungar ve Ege Tanman başrolde.

  27.11.2009
  NEŞELİ HAYAT
  Yılmaz Erdoğan
  Yılmaz Erdoğan, hayatını promosyon kuklası olarak kazanan Rıza'nın trajikomik hikâyesini anlattığı Neşeli Hayat ile seyirci karşısına çıkacak. Erdal Tosun, Sinan Bengier, Ayberk Atilla, Büşra Pekin, Ersin Korkut'un rol aldığı filmin başrolünde Erdoğan var.

  Kasum
  BORNOVA BORNOVA
  İnan Temelkuran
  Made in Europefilmiyle dikkat çeken İnan Temelkuran, yeni filminde memleketi İzmir'i mesken tutuyor. Yine bol diyaloglu ve karakterli 'geveze' bir film çeken yönetmen, işsizlik, mesleksizlik ve onun yarattığı ruh haliyle ilgili film yaptığını söylüyor.

  25.12.2009
  ORADA
  Hakkı Kurtuluş/ Melik Saraçoğlu
  Bir ilk film... Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu'nun birlikte yönettiği Orada, bir aile dramını anlatıyor. Büyükada'da çekilen filmde Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Erol Günaydın, Füsun Erbulak ve Bahtiyar Engin rol alıyor.

  Aralık
  KUTU
  İlksen Başarır
  İlksen Başarır ile Mert Fırat'ın senaryosunu birlikte yazdığı ve Başarır'ın yönettiği filmde işitme engelli bir genç ile Call Center'da çalışan kızın aşkı anlatılıyor. Filmde, Fırat, Lale Mansur ve Saadet Işıl Aksoy başrolde.

  Mart 2010
  BUŞRA
  Alper Çağlar
  Bahadır Boysal'ın çizgi karakteri Buşra'nın sinema uyarlaması. Mine Kılıç, Tayanç Ayaydın, Çiğdem Batur, Coşku Cem Akkaya'nın rol aldığı, Alper Çağlar'ın yönettiği film, Buşra'nın türbanlı bir karakter olması vesilesiyle tartışma yaratacak gibi...

  Belli değil
  PUS
  Tayfun Pirselioğlu
  Tayfun Pirselimoğlu, bol ödüllü Rıza'dan sonra çektiği Pus'ta kamerasını İstanbul'un 'tekinsiz' semtlerinden Altınşehir'e çeviriyor ve işçilerin üzerinden yaşamın en sert yüzünü anlatıyor. Başrolde Ruhi Sarı, Mehmet Avcı ve Nurcan Ülger var.

  Belli değil
  KOSMOS
  Reha Erdem
  Sinemamızın medarı iftiharı olan Reha Erdem, Kosmos'da mucizeler yaratan bir hırsızın öyküsünü anlatıyor. Sermet Yeşil, Türkü Turan ve Hakan Altuntaş'ın rol aldığı filmin çekimleri kışın Kars'ta tamamlandı.

  Belli değil
  SOUL KITCHEN
  Fatih Akın
  Türk sevgilisi Almanya'dan Şangay'a taşınan ve işlettiği Soul Kitchen adlı restoranda işleri pek yolunda gitmeyen Zinos'un, hayatını düzene sokmak için verdiği mücadele... Moritz Bleibtreu, Adam Bousdoukos, Birol Ünel başrolde.

  Belli değil
  KARS ÖYKÜLERİ
  Ankara Sinema Derneği
  Ankara Sinema Derneği'nin yapımcılığını üstlendiği, Özcan Alper, Ahu Öztürk, Emre Akay, Ülkü Oktay, Zehra Derya Koç'un Kars üzerine çektiği kısa filmlerden oluşan projenin çekimleri tamamlandı.

  Belli değil
  KARA KÖPEKLER HAVLARKEN
  Mehmet Bahadır
  Er Mehmet Bahadır Er, ilk uzun metraj filminde iki varoş delikanlısı Selim ve Çaça'nın şehrin kanunsuzları arasından sıyrılarak yaptıkları sınıf atlama mücadelesini anlatıyor. Filmde Cemal Toktaş, Volga Sorgu ile Erkan Can rol alıyor.

  Belli değil
  KARABULUT
  Theron Patterson
  Sekiz yıldır Türkiye'de yaşayan Theron Patterson tarafından çekilen filmde Reha Özcan, Haktan Pak, Yeşim Ceren Bozoğlu rol alıyor. Yıllar önce kaybettiği eşinin ardından oğluyla yeterince ilgilenemediği için vicdan azabı çeken bir babanın hikâyesi...

  Belli değil
  HAYATIN TUZU
  Murat Düzgünoğlu
  Murat Düzgünoğlu'nun festival gediklisi filminde Levent Ülgen, Güzin Çorağan, Görkem Kanbolat, Şener Kökkaya, Erol Demiröz rol alıyor. Bitlis'te tekdüze yaşamlarını renklendirmeye çalışan bir ailenin yaşadıkları anlatılıyor.

  Belli değil
  MERDİVEN ALTI
  Nur Akalın
  Deha Özer Şenay, Kaan Yılmaz, Şenay Aydın, Ferit Kaya, Metin Yeğin'in rol aldığı filmde, şahit olduğu bir cinayet nedeniyle polis tarafından aranan ve yakalanıp askere gönderilmekten korkan inşaat işçisi Sinan'ın hikâyesini izleyeceğiz.

  Belli değil
  BARUT
  Luk Piyes
  Oyuncu Luk Piyes, senaryosunu yazıp yönettiği ve rol aldığı filmde anneleri, babaları tarafından gözlerinin önünde öldürülen iki çocuğun öyküsünü anlatıyor. Jülide Kural, Necmettin Çobanoğlu, Pelin Batu, Şenay Aydın filmin başrolünde.

  Belli değil
  BABAM BÜFE
  Meriç Demiray
  Yönetmen Meriç Demiray, Turan Özdemir, Levent Tülek ve Nalan Kuruçim'in rol aldığı filmde, ülkedeki yoksulluğun insanları nasıl çaresizliğe sürüklediğini, trajik bir hikâye üzerinden anlatacak.

  Belli değil
  BÜYÜK OYUN
  Atıl İnaç
  Savaş, terör, kadın olmak üçgeninde bir hikâye... Ailesini Irak'ta Amerikan baskınında kaybetmiş bir kızın, Türkiye - Irak sınır dağlarında yaşadıkları anlatılıyor. Suzan Genç, Selen Uçer, Rana Cabbar filmin başrolünde oynuyor.

  Belli değil
  D
  Metin Yeğin
  Yazar, gezgin Metin Yeğin, filminde 1988'de siyasi mahkûmların büyük olay yaratan Metris Cezaevi firarının öyküsünü anlatacak. Selim Akgül, Mustafa Diyar Demirsoy, Nebil Sayın ve Turgay Tanülkü'nün rol aldığı filmin çekimleri İstanbul'da yapıldı.

  Belli değil
  TURQUAZE
  Kadir Balcı
  Belçika'da yaşayan Kadir Balcı'nın yazıp yönettiği filmde babalarının ölümü sonucu Türkiye'ye dönen bir Türk ailesinin yaşadıkları anlatılıyor. Burak Balcı, Charlotte Vandermeersch, Nihat Alptuğ Altınkaya ve Tilbe Saran rol alıyor.
   
Türk sineması türkiye gerçeğini anlatacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 7 Türk fotoğrafçıdan ''Türkiye Kavşağı''

  7 Türk fotoğrafçıdan ''Türkiye Kavşağı''

  Fransa Rennes Belediyesi tarafından “Kültürel Buluşma (Convergences Culturelles)” adı altında birkaç yıldır düzenlenen etkinliklerde bu yıl 7 Türk fotoğrafçı Türkiye fotoğraflarıyla yer alıyor. 12 -15 Kasım 2007 tarihleri arasında Fransa’nın Rennes şehrinde kürasyonu Timurtaş Onan tarafından yapılacak olan “The Turkey Junction (Türkiye Kavşağı)” adlı sergide İzzet Keribar, Nadir Ede,...
 2. 2007, Türk sineması için ‘ödülün’ yılı oldu

  2007, Türk sineması için ‘ödülün’ yılı oldu

  2007, Türk sineması için ‘ödülün’ yılı oldu Geride bırakmaya hazırlandığımız 2007, Türk Sineması açısından başarılı ve bol ödüllü bir yıl oldu. ANKARA - “Yaşamın Kıyısında”, “Takva” ve “Yumurta” filmleri uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönerken, yılın en çok izlenen filmi unvanını 1 milyon 503 bin 14 seyirciyle “Beyaz Melek” elde etti. Türk sanatçıları, bu yıl uluslararası film...
 3. Türkiye Gerçekleri ve Yasalar

  Türkiye Gerçekleri ve Yasalar

  Anlıyabildiğim kadarı ile, yasalarımızın en büyük eksiklikleri ‘Türkiye gerçeklerine ters düşmeleridir’! Birkaç örnek: Zinanın suç olmaktan çıkarılması tartışılırken karşımıza çıkan en büyük gerekçe ‘Türkiye gerçeklerine uymaz!’, Medaiasyon kurumunun Türkiye’ye anlaşmazlıkların çözümünde yeni bir teknik olarak getirilmesi tartışılırken, ‘Mediasyon Türkiye’ye birkaç beden geniş gelir’ der, bu...
 4. Türk Sineması Dendiğinde İlk Aklınıza gelen film?

  Türk Sineması Dendiğinde İlk Aklınıza gelen film?

  Türk Sineması Dendiğinde İlk Aklınıza gelen film Hababam sınıfı :)
 5. 5555 Afişle Türk Sineması

  5555 Afişle Türk Sineması

  5555 afişle türk sineması Türker İnanoğlu'nun başkanlığında TÜRVAK tarafından gerçekleştirilen bu neredeyse mucizevi kitap Guiness rekorlar kitabına girmeye aday bir çalışma sayılabilir. Başlangıcından itibaren Türk sinemasında üretilen filmlerin afişlerinin tamamına yakın bir kısmını bir araya getiren eser bin sayfanın üstünde devasa bir hacme sahip. Türk sinemasının ürettiği film...

Sayfayı Paylaş