1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.175
  Beğenilen Mesajlar:
  1.676
  Ödül Puanları:
  113

  Türk Standartları Enstitüsünün Yaptığı "Helal Ürün" Ayrıntıları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; Türk Standartları Enstitüsünün Yaptığı "Helal Ürün" Ayrıntıları hakkında bilgiler vermektedir.
  Sevgili melekler, Türk Standartları Enstitüsü helal ürün ile ilgili bir açıklama yaptı. Helal ürün ayrıntılarının ve kimlerin helal ürün hizmet belgesi alabileceklerinin yer aldığı bu açıklama şöyle;

  [​IMG]


  'Helal Hizmet Belgelendirmesinde üretim makine ve ekipmanında kullanılan yağların gıda üretimine ve helal şartlarına uygunluğu aranacak. Personel hijyeninde ve üretim donanımının hijyen ve sanitasyonunda kullanılan yasal olarak kullanımına izin verilen kimyasalların helal şartlara uygunluğu kontrol edilecek. Tesislerde müşteriye sunulacak helal ürünler, 'helal menü' başlığı altında gruplandırılacak. Helal menü gruplarında hiçbir suretle alkollü içecekler servis edilmeyecek.

  Helal gıda işlemede kullanılacak makineler, araç-gereçler ve imalat hatlarında İslami kurallara göre helal olarak kabul edilmeyen malzemelerin kullanılması belgelendirmeye engel teşkil edecek. Ayrıca depolanan, teşhir edilen, satılan veya müşteriye servis edilen bütün helal gıdaların taşınması da dahil helal olarak sınıflandırılması ve etiketlenmesi gerekecek. Hizmet sunumunda kullanılan ambalajların da helal olmayan herhangi bir materyalden yapılmamış olması gerekecek.'


  İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı İslam Ülkeleri Metroloji ve Standardizasyon Enstitüsü (SMIIC) standartları çerçevesinde yapılacak Helal Hizmet Belgelendirmesi sonucunda hizmet yerlerine Helal Uygunluk Belgesi verileceği bildirilerek, işlemlerin TSE inceleme heyetince gerçekleştirileceği belirtildi.

  Türk Standardları Enstitüsü'nce (TSE), Helal Hizmet Belgelendirmesi'nin helal ürün belgelendirmesinde olduğu gibi tamamen gönüllülük esasına dayandığı, zorlayıcı herhangi bir hüküm bulunmadığı bildirildi.

   
  smiley bunu beğendi.
 2. smiley

  smiley Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  1.544
  Beğenilen Mesajlar:
  925
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Eskisehir
  Bence cok güzel böyle birsey olmasi, ürünü alirken icinde hic süphe kalmaz. :)
  Emegine saglik Titancim :D
   
 3. bernam07

  bernam07 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2012
  Mesajlar:
  284
  Beğenilen Mesajlar:
  52
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  antalya
  çok güzel yapmışlar
   
Türk Standartları Enstitüsünün Yaptığı "Helal Ürün" Ayrıntıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Standartları Haftası

  Türk Standartları Haftası

  türk standartları enstitüsünün önemi standartlar haftası türk standartları enstitüsü önemi tse damgasının tsenin Türk Standartlar Enstitüsünün 19.8.1993 tarihli teklifi üzerine. Millî Eğitim Bakanlığınca her yıl ekim ayının üçüncü haftası. Standartlar Haftası olarak kutlanması kabul edilmiştir. Bu hafta da; Türk Standartlar Enstitüsünün kuruluş amaçları ve görevleri, Standardın ne olduğu ve...
 2. Türklerin İslam Tarihine Yaptığı Hizmetler

  Türklerin İslam Tarihine Yaptığı Hizmetler

  türklerin islam tarihine yaptığı hizmetler islam tarihinde ki başarıları nelerdir neler yapmışlar önemli olaylar ile ilgili bilgiler burada melekler Türkler İslam dinini kabul ettikten sonra tüm varlıklarıyla İslam'a hizmet ettiler melekler :) Türkler kitle halinde ancak 10.yydan sonra Karahanlılar Devleti zamanında kendi istekleri ile müslüman oldular.Ve o günden sonra ,gerçek müslümanın en...
 3. Türklerin yaptığı en iyi bilgisayar oyunu sizce hangisi?

  Türklerin yaptığı en iyi bilgisayar oyunu sizce hangisi?

  Merhaba Sevgili melek'ler sizlerle bu sayfamızda bir ankat yapacağız ve Türklerin yaptığı en iyi bilgisayar oyunu sizce hangisi diye oyları vereceğiz :) Evet Melek'ler, Türklerin yaptığı en iyi bilgisayar oyunu sizce hangisi?
 4. Arkadaşlar Türklerin yaptığı ilk araba hangisidir

  Arkadaşlar Türklerin yaptığı ilk araba hangisidir

  Türklerin yaptığı ilk araba hangisidir bunu bilen varsa lütfen bu sayfadan bana cevabını yazsın acil olarak bekliyorum şimdiden tşkler:)
 5. Atatürkün Çağdaş Türk Tiyatrosunu Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar nelerdir

  Atatürkün Çağdaş Türk Tiyatrosunu Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar nelerdir

  Merhaba arkadaşlar sizlere bir konuda soru soracağım acaba aranızda Atatürkün Çağdaş Türk Tiyatrosunu Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar nelerdir bilen var mı?

Sayfayı Paylaş