Türk tarımı dünya ile buluşuyor

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Türk tarımı dünya ile buluşuyor
Türk tarım sektörünün uluslararası boyuttaki en büyük fuarlarından olan Uluslar arası Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarının (Growtech Eurasia) sekizincisi 27 Kasım Perşembe günü Antalya'da açılacak.

Uluslar arası Fuar ve Kongre Organizasyonları Şirketi NTSR Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu düzenlediği basın toplantısında, Growtech Eurasia Fuarı'nın 27-30 Kasım tarihleri arasında Antalya Expo Center'da gerçekleştirileceğini söyledi. Fuarın Türk tarımının dünya ile buluşmasına ev sahipliği yapacağını belirten Tığlıoğlu, fuara bu yıl 272'si yurt içinden olmak üzere toplam 390 firmanın katılacağını bildirdi. Fuara 50 bin ziyaretçinin gelmesinin hedeflendiğini anlatan Tığlıoğlu, İspanya, Hollanda, Almanya, Çin, ABD, Fransa, İtalya, İngiltere, Belçika, İsrail, Avusturya, Yunanistan, Rusya, İsviçre, Yeni Zelanda, Sri Lanka, Tayvan, Mısır ve Kostarika'dan katılımcılar olacağını kaydetti.
Bu fuarın, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada, tarım sektöründe yapılan en büyük fuarlardan olduğunu ifade eden Tığlıoğlu, dünyada ve Türkiye'de yaşanan ekonomik krize rağmen, fuara katılımın her geçen yıl arttığını vurguladı. Tığlıoğlu, şöyle konuştu:

“Fuara 390 firma katılacak. 22 ülkeden katılımcı ve alım heyetleri fuarda buluşacak. İsrail, Yunanistan ve Hollanda'daki tarım fuarları artık eski cazibesini kaybetti. Türkiye tarım sektöründe de yeni bir atılım içinde. Türk tarım sektörü son yıllarda, artık sera teknolojileri konusunda da ihraca başladı. Eskiden tarım ekipmanlarını ithal eder durumdaydık. Türkiye bulunduğu bölgede tarım sektöründe büyük ülke olmaya başladı. Dünyada ve Türkiye'de yaşanan ekonomik krize rağmen, fuara katılım oldukça iyi. Ekonomik kriz olmasına rağmen, Türkiye'nin uluslar arası nitelikteki Tarım Fuarı'na katılım artıyor.”

NTSR olarak başka sektörlerde de fuarlar düzenlediklerine ve o fuarlarda kriz nedeniyle katılımda yüzde 3-4 oranında düşüş yaşandığına işaret eden Tığlıoğlu, buna karşın Growtech Fuarının büyük ilgi gördüğünü söyledi. Tığlıoğlu, fuarda, “İnovasyon Türkiye Ödülü”, “İnovasyon Uluslar arası Ödül” ve “Sera Teknolojileri Ödülü” ile “İhracat için En İyi Kaliteli Domates Üretici Ödülü”nün de verileceğini sözlerine ekledi.

hurriyet.com
 
Üst