Türk uzmanları yeni bir yılan türü keşfetti

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Türk uzmanları yeni bir yılan türü keşfetti
yılan türleri video
yilanjh8.jpg


Aydın - Adnan Menderes Üniversitesinden (ADÜ) bir ekip, Hatay'ın Dörtyol ilçesi yakınlarında TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında yaptıkları arazi çalışmaları sırasında yeni bir yılan türü keşfetti.

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun ve çalışma arkadaşları, ''Eirenis'' cinsi yılanların Türkiye'deki dağılımının araştırıldığı çalışmada, aynı türden iki yılanı laboratuvar ortamında incelediklerinde bu yılanların tespit edilmiş yılan türlerinden farklı olduğunu keşfetti. Türkiye'de ve dünyada yeni bir yılan türünü keşfetmenin mutluluğunu yaşayan Prof. Dr. Olgun, ''ADÜ Zooloji Müzesinde yaptığımız ayrıntılı incelemeler sonucunda yakaladığımız iki yılanın ağzındaki diş sayısının az olduğunu (6-8 tane), baş plaklarından birinin geniş ve kısa olduğunu tespit ederek bu türün araştırma yaptığımız 'Eirenis' cinsinden farklılık gösterdiğini belirledik'' dedi.

Prof. Dr. Olgun, ''Türkiye ve dünya için yeni olan bu yılana Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden geçen hafta emekli olan Prof. Dr. İbrahim Baran'ın adını verdik. Böylece yılanın bilimsel adı 'Rhynchocalamus Barani' oldu'' diye konuştu. Rhynchocalamus Barani'ye ait bilgileri içeren makalenin 29 Ocak 2007 tarihinde uluslararası bilimsel çalışmaların yer aldığı ''Zootaxa'' dergisinde yayımlanmasıyla Türk ekibin başarısının dünyaya duyurulduğunu anlatan Prof. Dr.Olgun, Rhynchocalamus Barani'nin yeni bir yılan türü olarak kabul edildiğini kaydetti.
 

Benzer İçerikler

Üst