1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Türkçe Dünya Dilidir

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkçe Dünya Dilidir Türkçe Dünya Dilidir Taksim''deki Atatürk Kültür Merkezi, Salı akşamı muhteşem bir törene ev sahipliği yaptı.

  Yüreği Türkçe sevdâsıyla, gönlü Türk dilinin muhabbetiyle dolu olan yüzlerce meraklının doldurduğu salonda dilimiz konuşuldu, tarihî birikimi ve geniş coğrafyadaki te''siri üzerinde duruldu, yeryüzündeki gücüne temas edildi. Türk Kültürüne Hizmet Vakfı''nın üç yılda bir düzenlediği "Türk Dünyası Türk Dili Şeref Ödülleri"nin üçüncüsü AKM''de sahiplerine verildi.

  Törende Türk dilini dünyada en iyi kullanan beş akademisyen ve yazar Prof.Dr.
  Kâmil Veli Nerimanoğlu (Azerbaycan), Prof.

  Dr.

  Giuli Alasania (Gürcistan), Prof.

  Dr.

  Cevat Heyet (İran), Prof.

  Dr.

  Lars E.

  A.

  Johanson (İsveç) ve Prof.

  Dr.

  Tadeusz Majda (Polonya)ydı.

  Ödül, Türkçe''yi dünya dili seviyesine yücelten Türkolog, düşünür ve edebiyatçılardan beşine şükrân nişanesi olarak veriliyor.

  Bugüne kadar 15 şair, yazar ve akademisyene bu seçkin armağan dağıtıldı. "Türkçe''nin dünyanın en çok konuşulan beşinci dili olduğunu" vurgulayarak açış konuşmasına başlayan vakıf başkanı Dr.

  Metin Eriş, "Türk dili ebediyete uzanan çizgide olacak.

  4 bin yıllık tarihinden aldığı güçle, gelecek asırlara da mührünü vuracaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

  Daha sonra kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir topluluğu millet yapan en büyük faktörün dil olduğunu vurguladı ve Türkçe''ye daha fazla sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

  Prof.

  Dr.

  Kâmil Veli Nerimanoğlu, Türk dilinin farklı lehçelerinden bahsederken ortak dilin Türkiye Türkçesi''nin zenginliğiyle sağlanabileceğine dikkat çekti.

  Nerimanoğlu''nun bir sözü temenniden ziyâde, bir müjde gibiydi: "Birleşmiş Milletlerin 7''nci dili Türkçe olacaktır." Prof.

  Dr.

  Giuli Alasania, hayatının en büyük ve en değerli ödülünü kabul ettiğini belirtirken sempatik davranışlarıyla dinleyicilerden takdir topladı.

  Prof.

  Dr.

  Lars E.

  A.

  Johansan ise, Türk diliyle uğraşmanın kendisinde bir "meftuniyet" meydana getirdiğini söyledi ve ekledi: "Bu meftunluk, bu sevda, bu aşk 20''li yaşlarımdan beri bende devam ediyor.

  Türkoloji ve bendeniz yıllardan beri birbirine sâdık kalmış yârlarız." Prof.

  Dr.

  Tadeusz Majda ise, Türkçe''nin kendisini büyülediğini belirttikten sonra şu itirafta bulundu: "Türk kültürü ve Türk dili beni öylesine büyülemiştir ki, ona harcadığım 50 yıl için hiç pişmanlık duymadım." Bana göre gecenin yıldızı İran''dan dâvet edilen değerli ilim adamı Prof.

  Dr.

  Cevat Heyet''ti.

  Türkoloji''nin İran''daki bânisi Cevat Heyet''in Türkçe''ye olan aşkını dile getirdiği konuşma, göz yaşartacak nefâsetteydi: "İran''da Pehleviler zamanında dilim yasak olmuştur.

  Kültürüm inkâr edilmiştir.

  Bu yüzden Türk diline olan aşkım, hıncımdan doğmuştur." Tıp tahsilini Türkiye''de yapan ve genel cerrah olarak yetişen ilim adamı, "Babam beni Türkiye''ye sadece tıp tahsili yapmak için göndermemiş, aslında Türk tarihini ve edebiyatını öğretmek için yollamıştır." İlerlemiş yaşına rağmen babacan davranışları, rind tavrı, esprili sözleri ve güzel konuşmasıyla misafirlerin gönlünde taht kuran Heyet, "Dil insanlığın işaretidir, irtibat vasıtasıdır.

  Dil olmadı mı millet de olmaz.

  Dil öldü mü millet de ölür" dedi. Zaman zaman hâtıralarını anlatan Cevat Bey''in bir anekdotu vardı ki oldukça mühim ve kayda değer bence.

  İlim adamı, önce Şemsettin Sâmi''nin Kâmus''ül Âlam''ı üzerinde uzun uzun durdu.

  Kâmus''ul Âlam''ın kendisine babasından armağan kaldığını belirten Cevat Heyet, şunu söyledi: "Kütüphanemde 500''den fazla sözlük ve ansiklopedi var.

  Hiç birinde bulamadığım kelime ve kavramları Kamus''ul Âlam''da buluyorum." Böylece, bu dev eserin hâlâ aşılamadığını belirtmiş oluyordu.

  Prof.

  Dr.

  Cevat Heyet''in alkışlar ve sevgi gösterileri arasında tamamladığı konuşmasının son cümleleri şöyleydi: "Bu dili biz yapmadık.

  Türkçe asırlardır yapılıyor.

  Dilciler ancak yol gösterir.

  Dilimiz bir mucizedir.

  İyi öğrenelim, doğru öğretelim, sahip çıkalım, kadrini bilelim.

  Beş dil biliyorum, vallahi bunların en güzeli Türkçe''dir." Program, barkovizyon gösterimleri ve her ülkenin müziği ile dinleyicileri âdeta büyüledi.

  Hele Gürcü müzik grubu, salondakilerin heyecanını doruğa çıkardı.

  Üç saat süren sanat yolculuğu nefisti doğrusu.

  Konuşmaları ve müzikleri nefeslerimizi tutarak tâkip ettik, Türkçe''ye daha bir gönül bağlamış olarak salondan çıktık.

  Bu programı müşterek olarak hazırlayan T.

  C.

  Kültür Bakanlığı, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı ile Çamlıca Kültür ve Yardım Vakfı''nı kutlarken bir hususa işaret etmek isterim.

  Ne yazık ki pek çok kültür sanat programı sessiz sedâsız yapılıyor.

  Görüştüğüm pek çok kültür adamı ve edebiyatçının bu programdan haberi yoktu.

  Güzel bir hizmette bulunuyorsanız, iyi bir faaliyet düzenliyorsanız insanları haberdâr edeceksiniz ki gelsinler, çalışmalarınızı görüp takdir etsinler, sonra size teşekkür etsinler.

  Üç yılda bir tertip edilen bu programa izdiham derecesinde katılım olmalıydı.

  Ne yazık ki, salonun ancak yarısı dolmuştu.

  Vakıflarımız, kültür sanat müesseselerimiz, faaliyetlerini duyurmakta yetersiz kalıyorlar.

  Bu meseleyi mutlaka çözmeliler.

  Son söz, böyle bir gecede Türk müziği, daha ağırlıklı olmalıydı diye düşünüyorum.

  Sanat mûsikîsi ve halk müziği baskın çıkmalı, arada tasavvuf ile mehter müziğinden örnekler sunulmalıydı.

  Herşeye rağmen, Türkçe''nin ihtişamına lâyık güzel bir gece yaşandı.

  07.10.2004


  Mehmet Nuri YARDIM


   
Türkçe Dünya Dilidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkçenin Dünya Dillerine Etkisi

  Türkçenin Dünya Dillerine Etkisi

  TÜRKÇENİN DÜNYA DİLLERİNE ETKİSİ TÜRKÇENİN DÜNYA DİLLERİNE ETKİSİ Prof. Dr. Günay KARAAĞAÇ Öğrenme ve öğretmeler sürecinin bir sonucu olan bu diller arası alışverişler, o dillerin konuşurlarının türlü düzlemlerdeki karşılıklı ilişkilerinden ortaya çıkar. Dillerin dünya üzerinde kapladığı coğrafya ile bu coğrafyada yaşayanların ilişkiler süreci, yani tarih, bu konunun ana eksenleridir;...
 2. Bilim Dili ve Türkçe

  Bilim Dili ve Türkçe

  Bilim Dili ve Türkçe Bilim Dili ve Türkçe Prof. Dr. Süreyya Ülker Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji ABD (Bu yazı Gastroenteroloji Derneği'nce Antalya'da düzenlenen 19. Ulusal Gastroenteroloji Haftası kapsamında 3 Ekim 2002 günü yapılan "Türk dili ve tıp" konulu açık oturumda sunulan bildiriden uyarlanmıştır). Her dilin bilim dili olamayacağı yolunda yanlış bir...
 3. Dünya Dili Türkçe

  Dünya Dili Türkçe

  Dünya Dili Türkçe Dünya Dili Türkçe Yine kendine has koltuğunda oturuyordu. Büyükçe salon ve salonun duvar diplerinde çeşitli çiçekler sanki misafirlere tebessüm ediyorlardı. Gün ışığı pencereden içeriye alçak gönüllü bir yolcu gibi süzülüyordu. Bazen misafirlerin saçlarını okşuyor ve bazen de koltuğunda mütebessim oturan nur adamın çehresine aydınlık sunuyordu. Hayır hayır bu...
 4. Bir imparatorluk dili: TÜRKÇE

  Bir imparatorluk dili: TÜRKÇE

  Bir imparatorluk dili Bir imparatorluk dili: TÜRKÇE Dilimiz için bunca şey söylendi. Ama dillerin musikisinden pek bahsedilmedi. Türk müziği gibi, Türk dilinin de müzikal gelişiminde, Türklerin tarih boyunca vatan edindikleri coğrafyaların büyük etkili olmuştur. Türkçe, birçok başka diller gibi, sadece tek bir vatanda değil, tarih boyunca, nice bağımsız ve muhteşem devletler kurduğu,...
 5. TÜRKÇE artık evrensel bir dil...

  TÜRKÇE artık evrensel bir dil...

  Barış dolu bir dünya onların istedikleri. Kurdukları tüm cümlelerde, şarkılarında, şiirlerinde hep aynı şeyi söylüyorlar. Hep birlikte ve mutlu yaşamak istiyorlar. Cümleleri kadar bakışları da aydınlık. Çünkü onlara Türkçeyi öğretenler barışı, sevgiyi, farklılığın güzelliğini ve hoşgörüyü de öğretmiş.Arkadaşlar gerçekten çok güzel bir organizasyon kelimeler anlatmaya yetmiyor bu başarıya neden...

Sayfayı Paylaş