Türkçemize Sahip Çıkalım Fan Club

saol

ay çok işime yaradı ödevim bitti 2 saat ararken deliye döndüm

site

bu site çok güzel bir sitedir.

Gercek

Selam arkadaslar emeğinize sağlık.Artık öyle kötü bir duruma düştükki türkçemiz anlaşılamaz oldu.İnsanlar yabancı dil kullanınca anlıyorlar.Tekrar eskiye dönemeyiz bunun için ne kadar çabalasakta boş.ne yazıkki gercek ama böyle işte...
Bu duruma bi örnek vermek gerekecek olunursa kangren olan bir kol düşünün kolu kurtarabilirmisiniz.Kurtaramazsanız ,cünkü Kangren her yere yayılmıs durumda.E o zaman napmak gerekir,insan hayatını kurtarmak için kangren olan kolu kesip atmak gerekir.Peki,ülkemizde yayılan bu yabancı dili kesip atabilirmisiniz.Bunu yapmak demek türklerin çoğunu gözden cıkarmak gibi bişey olur.Sonucta kesilen bir kolla insan nasıl eski hayatına dönemiyosa kullanılmayan türkcemiz gibide eskisi hayatımıza dönemeyiz.
En azından, dilimizi kaybettiğimiz gibi insanlığımızıda kaybetmeyelim o bile yeter...

Türk milletinin dili Türkçe'dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bizde Türk dili, Türk milleti için mukaddes bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz hadiseler içinde ahlakının, ananelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin velhasıl bugün kendi milliyetini yapan herşeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor.

Sevgili takipçilerimiz Türkçenin üstünlüğü adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.

tükçene sahip çık.jpg

Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir."
Mustafa Kemal Ataturk

Bir insan dilini hem iyi bilmeli hem de dogru ve duzgun konusmalidir. Dil Mustafa Kemal'in de dedigi gibi bir kulturdur, ileride cocuklarimiza aktaracagimiz bir hazinedir.
Ne var ki, cogumuz dilimizin kiymetini bilmiyoruz. Icler acisi bir Turkce var simdilerde konusulan, kullanilan.
Ozellikle internet dunyasiyla birlikte turemis yeni ve bana gore sacma bir dil ile buyuyoruz.
(Msni disarda tutarsak)
Forumlari inceledigim zaman sasirip kaliyorum bazen. Mrhb, cnm, sni svyrm, ck tsk, saol, ck tatlsn vb. kisaltmalara gulesim geliyor. Sanki her biri zincirleme isim tamlasi da daha da kisaltiyoruz.
Bir de bunun disinda acayip bir dil aliskaligi baslamis. Onu daha cozemedim ben.
Mesela shok $khersin.
Bu nedir simdi?
Bir de ingilizce ile karisik bir Turkce konusma meraki var gunumuz gencliginin. Bakiniz rastladigim cumlelere:
'Canim ay lav yu, kiz seni cok ozledim wer are yu?'
'Kiz mee too ozledim, valla dersler cok, sweetheart'
'May love sen var ya the bestsin.'
Bunlari okudugumuz zaman oyle sasakaliyorum.
Sevgili arkadaslarim, bugun dilimize sahip cikmasak yarin cocuklarimiza nasil bir dili miras birakacagiz bunu hic dusundunuz mu?
Simdi size unlu insanlarin sozlerinden yaptigim bir derleme daha sunacagim:
'Türkçem,
ses bayrağım.'
Fazıl Hüsnü Dağlarca

'Bir ulusun bütün yönetimi bana bırakılsaydı, ilkin dilini düzeltirdim. Çünkü, dil düzgün olmayınca söylenen anlaşılmaz ve yapılması gereken yapılmadan kalır, böyle olunca töreler ve sanat geriler, adalet yoldan çıkar, halk çaresizlik içinde kalır. İşte bundan dolayı söylenmesi gereken başıboş bırakılamaz. Bu her şeyden önemlidir.'
Konfüçyüs

'Dilini kaybeden bir millet, herşeyini kaybetmiş demektir.'
Peyami Safa

'Bir ülkenin kanunlarının çiğnenmesinden sonra en büyük suç, dilinin çiğnenmesidir.'
Walter Lanoor

'Kendi dilini tam olarak bilmeyen, başka dilleri de bilemez.'
Bernard Show

'Bir kimsenin ne söylemesi gerektiğini bilmesi yeterli değildir; nasıl söyleneceğini bilmesi de gerekir.'
Aristo

'Dil, insanın karakterinin bir parçasıdır.'
Bacon

Dilimize sahip cikalim! Bu konuda herkesi duyarli olmaya davet ediyorum !

Son düzenleme:
Kendi ülkemizde yabancı gibiyiz. Cafeye gidiyorsun içeceklerin ismi yabancı , restorana gidiyorsun yemeklerin ismi yabancı,mağazaların ismi vs.vs . Elin gavuru bizim Türkçemizi kullanmıyor bu nasıl bir özentidir anlamış değilim.

Geri