1. Krizantem

  Krizantem Forum Okuru

  Türkiye Bu Gençliğe Mi Emanet?

  Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Krizantem tarafından paylaşıldı.

  Şimdi bu yazıyı okuyunca, beni 30lu yaşlarda sanmayın, 23'ümü bitirmek üzereyim. Ama, şimdiki liselilerin daha doğrusu 1990 doğumlu ve sonrası neslin davranışları çok garipleşti. Ben liseden 2004'de mezun oldum. Küçük bir ilçenin anadolu lisesinde okudum. Ama, şimdiki nesli anlayamıyorum.Şimdi bizim zamanımızdaki liseyi tanıtayım:
  Okulda disiplin vardı. Saçı uzun erkekleri, eteği kısa kızları almazlardı. Kızlarda küpe, makyaj vs. yasaktı.Erkeklerin hep traşlı olması istenirdi. Okul içinde kızlara sarılmak diye birşey yoktu. Sokakta da yanyana gezerdin en çok. Ha, sigara içen yok muydu? Vardı. Ama, okulun arka bahçesinde, evlerin altında vs. Yani, sokakta yürüken kimse içmiyordu. Büyüklerden utanma vardı. Okulda ders dinlemeyen elbette olurdu ama öğretmenlerimizle kimse asla dalga geçmezdi. Tarih gibi derslerde siyaset vs. konuşurduk zaman zaman. Gündemden uzak kalmazdık. Öğretmenlerimizle samimi idik ama seviyesiz değildik.


  Gelelim 2009-2010 liselerine.
  Üniversite için Sakarya'ya gittiğimde liselileri acayip değişmiş gördüm. Kıyafet darmadağın, saçlar uzun erkekler sakallı, bazıları küpeli, kızlar makyajlı, mini etekli vs. Adapazarı'nın en işlek caddesinde sarmaş dolaş gezmeler, sigara içmeler... Dedim bu gençlik ne kadar bozulmuş. Hatta, yılbaşı akşamına girerken Migros'a girmişti. Ora okul kıyafetleriyle liseli gençler bira alıyorlardı (Burda merak ettiğim bir nokta da 18'den küçük idiyseler nasıl alkol alabildiler?). Yine, okul saati içinde okul kıyafetleri ile birahaneye girdiklerini gördüm. Dedim belki burası Marmara bölgesi olduğundan böyle, büyükşehirdir falan, bu şekildeydi hep belki dedim. Memlekete geldiğimde de liselerin değiştiğini farkettim. Herkesin nerdeyse birbirini tanıdığı ilçede (tanımasa bile simadan hangi aileden olduğu tanınır) liseliler sokak ortasında sigara içiyorlardı.


  Bir de yeni nesil oldukça kültürsüz yetişiyor. Bakın, 1990lı çocuklarla tanıştım üniversitede, çocuklar siyasetten bi haberler. Üniversiteye girmişler ama akılları hep hovardalıkta (Afedersiniz erkek ise kız şeyetmenin, kızsa erkeğe vermenin peşindeler).


  Peki gençlik nasıl bu hale geldi? (Tespitlerime göre)

  1-Televizyon dizileri ve magazin programları. Örneğin, FOX TV'de yayınlanan Arka Sıradakiler dizisi. Diziyi izlediyseniz eğer, erkeklerin kıyafeti dağınık, kız için kavga etmeler, kızlarda erkek için kavga etmekteler. Okulda dersten başka herşey konuşuluyor.

  2-Ailelerin gevşekliği. Evet, aileler bayağı gevşedi. Çocukları oldukça serbest bırakmaya başladılar. Bazıları çocuk yanlış yola sapmasın diye, bazıları da zorunluluktan.Özellikle hem babanın hem de annenin çalıştığı aileler.

  3-Büyükler. Büyükler de yeni nesle kötü örnek olmamalı. Bir arkadaşım liseden mezun olduğunu ve mezuniyette içki servis edildiğini belirtti. Tamam 18'ini doldurmuşlar ama bence içki servisi yanlış. Şu an Batı'da gençler maalesef alkol ve uyuşturucu batağında çırpınıyorlar. Ülkemin gençliği de maalesef bu yönde gidiyor.

  4-İnternet. İnternet aslında çok yararlı bir şey. Ancak, maalesef pek faydalı kullanamıyoruz. Tamam MSN'de, Facebook'da, diğer sosyal medya siteleri de kullanılmalı ama abartılmamalı. Facebook'ta bakıyorum, gençlik sayfalarına, paso eğlence (bu arada o sayfalarda Türkçe'nin katledildiğini söylememe gerek yok).

  5-Eğitim sistemi. Maalesef bir türlü düzene oturmayan bir eğitim sistemimiz var. Ayrıca çok başlık okullar var gibi. Şöyle ki, bir yandan yabancı kökenli okullar, bir yandan genel liseler/anadolu liseleri, bir yandan da meslek liseleri.

  6-Manevi Eksiklik. Gençleri manevi yönden doyuramamamız. Ama, tabii ki bu lisede din dersi vermekle olmaz sadece. Uygulaması da yapılmalı Yani, gençlere, hırsızlık kötü deyip, yolsuzluk yapan adamlar iyi bir iş başarmış gibi gösterilmemeli.

  Bakınız çok çarpıcı bir anket yapıldı. Anket sonucuna bakarsanız gençlerimiz maalesef yabancı pop şarkıcıları, futbolcuları tanırken, Mehmet Akif gibi değerlerimizi tanımamaktadır.


  Bu arada bu kadar kötü gençlerin yanında başarılı ve umut vadeden gençlerimiz de var. Onları unutmayalım.


  Peki, çözüm ne olmalı?

  Çözüm için elbette herkes üzerine düzen görevi yerine getirmeli. Arka sıradakiler gibi saçma gençlik dizileri yerine, faydalı, kültürlü diziler yapılmalı. Mesela tarihimizi anlatan bir dizi yapılmalı.

  Biz büyükler gençlere iyi örnek olmalıyız. Dediklerimizle yaptıklarımız uyuşmalı, adam akıllı bir din eğitimi verilmeli.

  En önemlisi de bence -tıpkı Japonların öğrencilerini Hiroşima ve Nagazaki'ye götürmeleri gibi- Türkiye'deki tüm liselerdeki öğrenciler Çanakkale'ye götürülmeli, orda tarihimiz yaşanarak anlatılmalı. Kanımca, gençler, böylece nasıl bir neslin evlatları olduklarını anlayacaklardır.


  Unutma Türk genci. Ulu önder Atatürk'ün de dediği gibi: Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Ağustos 2010
Türkiye Bu Gençliğe Mi Emanet? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özlenen Türkiye tablosu bu!

  Özlenen Türkiye tablosu bu!

  30 Ağustos resepsiyonunda, CHP lideri Baykal'ın Cumhurbaşkanı Gül'le tokalaşması, Başbakan Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli arasındaki buzların erimesi ve Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın samimi olması halkta memnuniyet oluşturdu. Türkiye, son beş ayı politik tartışmalarla geçirdi. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, Cumhuriyet mitingleri, 27 Nisan bildirisi ve Anayasa Mahkemesi'nin '367' kararıyla...
 2. Emanet..

  Emanet..

  Birine emanet bir şey bırakmak sırlarını ona açmaya, Kişinin kendi eşine emanet bir şey vermesi ve eşinin onu saklaması hamile kalmasına, aldığı emaneti iade etmesi halime kalmamasına, Emanet bazen insanoğluna, onun yaratılış gayesine; emanete ihanet etmmek kulluğun bilincinde olmamaya, ahdini yerine getirmemeye; emanete sahip çıkmak, İslam dininin prensiplerine göre tanzim edilen bir hayat...
 3. Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir?

  Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir?

  . Gençlik hoyratça harcanacak bir zaman dilimi midir? Anne ve baba, çocukları büyüdükçe problemlerinin de büyüyebileceğini unutmamalıdır. Çocukların “en gerilimli ve tehlikeli” devresi, “büluğ çağı” da denilen ergenlik dönemidir. Bu devrede “delikanlı” artık çocukluktan çıktığını hisseder. Aklı, hisleri ve cinsi duyguları, “vasat” mertebede tutulmadığı takdirde, ifrata ve tefrite...
 4. İşte ben bütün gençliğimi bu hanımıma borçluyum

  İşte ben bütün gençliğimi bu hanımıma borçluyum

  Evvel zaman içinde memleketin birinde 90 yaşlarında fakat çok dinç ve genç görünümlü bir adam yaşarmış? Çevresinde bulunan herkes ona çok özenir ve sorarlarmış ‘bu gençliğin sırrı nedir’ diye. İhtiyar delikanlı güler geçermiş her soruldukça bu soruya.. Ama sorular sık soranlar çoğalınca cevap vermek vacip olmuş sanki. Hayatınız Seçtiğiniz Eşinizdir Düşünmüaş nasıl anlatırım bu sırrımı...

Sayfayı Paylaş