1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  "Türkiye, Rusya'nın rolünün peşinde"

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Rusya'nın ekonomi gazetelerinden biri olan Kommersant, Türkiye'nin, doğalgaz boru hatları konusunda Rusya'nın rolünü kapma peşinde olduğu ileri sürüldü.
  [​IMG]

  Moskova- Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant'ta "Türkiye, Rusya'nın rolünü Oynayacak" başlığıyla yayımlanan haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İran ziyaretine yer verildi.
  Haberde, Tahran'da bugün yapılacak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı toplantısında, Türkiye, İran, Türkmenistan, Azerbaycan ve Katar'ın bir araya gelerek Rusya'yı devre dışı bırakacak olan Nabuco projesinin hayata geçirilmesi konusunun ele alınacağı kaydedildi.
  Kommersant, İran ve ABD arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu açıklayan Türkiye'nin, doğal transit ülkesi olma yerine Rusya gibi enerji kaynakları ihracatçısı olmak istediğini ileri sürerek, şunları kaydetti: ''İran, Nabucco boru hattı projesine girmek için can atıyor. Mart başında Türkmenistan ile bir anlaşma yapan İran, yıllık 350 milyar metreküp doğalgaz daha satın alacağını açıkladı. Böylece İran, Nabucco'ya dahil edilmesi halinde Türkmenistan ile Türkiye arasında bir bağlantı oluşturabilir. Yani, Türkmenistan doğalgazını Avrupa'ya ulaştırmak için Trans-Hazar boru hattının döşenmesine bile ihtiyaç kalmadan Orta Asya doğalgazının İran üzerinden alınma imkanı ortaya çıkacak. Nabbuco'nun gerçekleştirilmesine yönelik en büyük engellerden birini Türkiye'nin pozisyonu oluşturuyor. Türkiye, tıpkı Rusya gibi kendisini transit ülke olarak görmek istemiyor. Mesela Gazprom tüm Orta Asya doğalgazını sınırlarında satın alarak kendi bildiği gibi satmakta. Türkiye de benzer şema ile çalışarak doğu sınırlarına gelen doğalgazı satın alarak, onu batı sınırlarında yeniden satışa çıkarmak istiyor."
   

Sayfayı Paylaş