Türkiye, Zentiva’ya yaradı, gelirleri yüzde 32 yükseldi

M

Monera

Forum Okuru
Türkiye, Zentiva’ya yaradı, gelirleri yüzde 32 yükseldi
Eczacıbaşı’nın jenerik ilaç üretimine dönük şirketinin yüzde 75’ini alarak Türkiye’ye giren Çek Cumhuriyeti kökenli Zentiva’nın gelirleri yüzde 32 arttı.

Zentiva Yönetim Kurulu Başkanı Jiri Michal, "Türkiye’deki faaliyetlerimiz, Romanya ve Çek Cumhuruyeti’ndeki düşük performansı fazlasıyla telafi etti" dedi.

ÇEK jenerik ilaç üreticisi Zentiva, yılın ilk yarısında dünyadaki satışlarının yüzde 32 artarak 8.9 milyar Çek Kronu’na (600 milyon dolar) ulaştığını, bu artışta Türkiye’nin katkısı olduğunu açıkladı. Zentiva’nın Türkiye’deki toplam satışları yılın ilk yarısında 2.6 milyar Çek Kronu olarak gerçekleşti. Zentiva N.V Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jiri Michal, Çek Kronu’nun değer kazanmasına rağmen firmanın bu dönemde önemli bir gelişme gösterdiğini belirterek, "Türkiye’de yaşanan gelişmeler, Romanya ve Çek Cumhuriyeti’nin yılın ilk yarısındaki düşük performanslarını telafi etti" dedi.

İki ülkedeki satışlar

Zentiva’nın 2008’in ilk yarısında Romanya’daki satışlarında yüzde 33, Çek Cumhuriyeti’ndeki satışlarında yüzde 9 düştüğü açıklandı. Zentiva’nın Türkiye’de toplam 2.6 milyar Çek Kronu olarak gerçekleşen satışlarının ise 1.6 milyar Çek Kronu’nu ilaç satışlarından, geri kalanı da ilaç harici yaşam kalitesini artırmaya yönelik ürünlerden geldiği kaydedildi.

Çek Kronu’nun değer kazanmasından olumsuz etkilenen Zentiva, döviz kuru sabit kalsaydı satışlarında 2007’ye göre yüzde 42 artış sağlayacaktı. Zentiva’dan yapılan açıklamada, 2008’in ilk yarısında satışlarda yaşanan büyümenin, firmanın 2007 sonunda başlayan gelişim sürecinin devam ettirilmesini sağlayacağı belirtildi. Bunu sağlayan en önemli etkenin ise Türkiye’deki faaliyetleri olduğu kaydedildi.

Dördüncü büyük pazar

Eczacıbaşı ile ortaklığı sayesinde girdiği Türkiye pazarı, Zentiva’nın dördüncü büyük bölgesi haline gelmişti. Zentiva’nın Türkiye açılımının firmaya önemli bir büyüme alanı ve ilaç piyasasında dengeli bir yayılım sağladığı belirtildi. Yaklaşık 6 bin 500 çalışanı olan Zentiva’nın en önemli pazarları Polonya ile Rusya.

Eczacıbaşı 460 milyon Euro’ya satmıştı

ECZACIBAŞI İlaç Sanayi, Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri ile Eczacıbaşı Özgün Kimya’daki ortaklık paylarının yüzde 75’ini, eşdeğer ilaç (jenerik) alanında Avrupa’nın önde gelen kuruluşlarından Zentiva’ya geçen yıl devretmişti. Zentiva’ya devredilen hisse payının değeri, iki iştirakin toplam değerini oluşturan 613 milyon Euro’nun yüzde 75’ine karşılık gelen 460 milyon Euro olarak belirlenmişti. Hisse devrinin ardından kurulacak yeni şirketin adı ise, Eczacıbaşı-Zentiva olmuştu. Zentiva N.V Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jiri Michal, bu anlaşmadan çok mutlu olduğunu belirterek, "Eczacıbaşı ile yaptığımız bu anlaşma, bugüne kadar yaptığımız en büyük stratejik işbirliği anlaşmasıdır. 2004 yılındaki halka arzımızda da vurguladığımız Orta ve Doğu Avrupa pazarlarındaki büyüme stratejimizi gerçekleştirmek yönünde önemli bir adım atmış bulunuyoruz" demişti.

Hürriyet

Geri