1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye'de Emekliler Şehir Dışına Çıkamıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye İşçi Emeklileri Derneğinin (TİED) yaptığı bir araştırmaya göre, emekliler yaşadıkları kentin dışına çıkamıyor.
  Dernek, aralarında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Zonguldak, Karabük, Ankara, Konya, Antalya, Mersin, Gaziantep, Sivas, Trabzon, Rize, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Erzurum, Iğdır ve Van'ın bulunduğu 47 ilde 4 bin 362 emeklinin katılımıyla “Türkiye Emekli Profili Araştırması” gerçekleştirdi.
  Araştırmada, emeklilere tatil yapıp yapamadıklarını ve tatil alışkanlıklarını belirlemeye yönelik sorular yöneltildi.

  Araştırmaya katılan emeklilerin yüzde 85,5'i, yurt dışına hiç çıkmadığını bildirdi. Emeklilerin yüzde 14,5'i ise bu yöndeki soruyu olumlu yanıtladı.

  Emeklilere tatil amaçlı gezi yapıp yapmadıkları da soruldu. Emeklilerin yüzde 86,4'ü tatil amaçlı gezi yapmadığını bildirdi. Tatil amaçlı gezi yapabildiklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 13,6'da kaldı.


  “Yaşadığınız ilin dışına hangi sıklıkla çıkarsınız?” sorusuna emeklilerin yarısına yakını “hiç çıkmadım” yanıtını verdi. Yaşadığı ilin dışına hiç çıkmayanların oranı ise yüzde 45,2'yi buldu. Emeklilerin yüzde 11,7'si, “ayda birkaç kez”, yüzde 43,1'i “yılda birkaç kez” yaşadığı ilin dışına çıktığını belirtti. Emeklilere özel otomobilleri olup olmadığı da soruldu. Emeklilerin yüzde 21,1'i otomobili olduğunu, yüzde 78,9'u ise otomobili bulunmadığını kaydetti.

  TURİZM HAFTASI'NDA BAKAN GÜNAY'A ÇAĞRI

  TİED Genel Başkanı Kazım Ergün, araştırma sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesinde, yabancı ülkelerin emeklilerinin tatil için başka ülkelere gittiğini, hatta bir çoğunun Türkiye'yi tercih ettiğine dikkati çekti. Ergün, böyle bir ortamda Türkiye'deki emeklilerinin neredeyse 10'da 9'unun hayatlarında hiç yurt dışına çıkmamasının çarpıcı olduğunu söyledi.

  Bunun da ötesinde emeklilerin neredeyse yarısının yaşadıkları ilin bile dışına çıkmasının acı olduğunu dile getiren Ergün, “Yaşadığı dünyanın büyüklüğünden uzak, bırakın dünyayı, yaşadığı ülkenin bile varlığından bihaber yaşayan bu topluluğun içinde bulunduğumuz Turizm Haftası'nı evinde kutladığını söylemek, abartılı olmayacaktır” dedi.

  Aylıkları açlık sınırının neredeyse 150-200 TL altında kalan emeklilerin, tatil hayali ya da yaşadıkları kentin dışına çıkmak bir yana evlerinden bile çıkamayacak durumda olduklarını savunan Ergün, şunları kaydetti:
  “Emekliler, öncelikle aylıklar arasındaki adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını ve çağdaş ülkelerin emeklilerinin yaşadıkları sağlıklı yaşam standardına ve tatil yapabilecekleri bir seviyeye ulaşmayı arzulamaktadır. Emeklilerin, ülkemizin yaşadığı krizden en çok etkilenen kesim olduğu açıktır. Bu sebeple emeklilerimizin biraz olsun nefes alabilmelerini temin edecek yeni bir tedbir paketinin açıklanmasını ve emeklilerin aylıklarına seyyanen 250 TL iyileştirme yapılarak, aylıklarının açlık sınırının üzerine taşınmasını istiyoruz. Tatil hayallerimizi ahirete taşımak istemiyoruz. Yaşamımızın sonunu mutlu ve huzurlu geçirmek istiyoruz.”

  Ergün, 15-22 Nisan arasında kutlanan Turizm Haftası'nda, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan, emeklilerin bu konuda yaşadıkları sorunların çözümünde desteklerini esirgememesini talep ettiklerini bildirdi.


  hurriyet.com


   
Türkiye'de Emekliler Şehir Dışına Çıkamıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye'deki emekli sayısı 100 ülkenin nüfusundan çok

  Türkiye'deki emekli sayısı 100 ülkenin nüfusundan çok

  türkiyedeki emekli sayısı 2010 emekli sayısı 2010 Türkiye'de 8 milyonu aşan emekli sayısı 100 ülkenin nüfusunu geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bülteni'nde yer alan bilgilere göre, Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olan Türkiye'de 8 milyon 48 bin kişi emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı alıyor. SGK, emeklilere 1 yıl da toplam 51 milyar YTL maaş ödüyor. Türkiye'deki...
 2. Güneşe Çıkamıyor

  Güneşe Çıkamıyor

  Sarıbudak ailesinin büyük dramı. Sanki bilim kurgu filmlerinde görülecek türden bir hastalığa yakalanmışlar. Baba-kız hastalıkları nedeniyle güneş ışığına çıkamıyorlar. Işın gördüklerinde vücutları korkunç bir hal alıyor. Konya'nın Ereğli ilcesine bağlı Zengen beldesinde yaşayan Sarıbudak ailesi, genetik olarak metabolızmaları DNA onarım enzimlerinden yoksun olduğu için, ışınları...
 3. Türkiye'de yaşanacak şehirler

  Türkiye'de yaşanacak şehirler

  nem oranı en yüksek şehir yaşanacak şehirler türkiyede yaşanacak yerler illerin nem oranları oranı en az şehir Ülkemizin her bir köşesi cennet deriz ama uzmanlara ve araştırmalara göre yaşamaya değer ön plana çıkan bazı iller var bu iller hakkında ve bu illerde neden yaşamanız daha avantajlı konusunda ki bilgileri aktarıyorum 1- ANKARA Başkent ekonomi sağlık ve eğitim altyapısı en gelişmiş...
 4. Türkiye'de hangi şehirlerde yaşanmaz?

  Türkiye'de hangi şehirlerde yaşanmaz?

  Türkiye'de hangi şehirler yaşamaya elverişli değildir?Ve hangi şehirlerde yaşanmaz gibi sorularınızın yanıtlarını araştırmalara göre aktarıyorum 72 MARDİN Muhteşem mimarisi ve turizm potansiyeline rağmen yoksulluğu bir türlü kıramadı. Rakamlar olumlu şeyler söylemiyor. Konutlarda en az elektrik tüketimi bu kentte. İşsizliğin en yoğun olduğu dört kentten biri. En olumlu tarafı suç oranının...
 5. şehir dışında okumak!

  şehir dışında okumak!

  melekler bilindiği gibi uzun ve kararsız bir tercih dönemindeyiz.. ve benim sizlere gerçekten çok ihtiyacım var.. kısacası lafa başlayayım: ünivrsiteye hazırlık çok stresli sıkıntılı çok çok zor bir dönemdi en azından benim için. duygusal biriyim bu dönemde çok fazla gözyaşı akıttığımı söyleyebilirim.. her neyse sonuçlar geldi ve yaşadığım sehirden hiç bir istediğim bölüm tutmamakta ve şehir...

Sayfayı Paylaş