1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Türkiye'de ki En Önemli Boşanma Sebepleri

  Konu, 'Kadınlar ve Erkekler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; Türkiyede ki en önemli boşanma sebepleri hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, günümüzde ne yazık ki boşanmalar büyük oranda artarak devam ediyor. Ülkemizde de her geçen gün çoğalan boşanmalar Türk İstatistik Kurumu tarafından incelenmiş ve en önemli boşanma sebepleri ortaya çıkarılmış. Bakın en önemli boşanma sebepleri ülkemizde nelermiş..


  < Konu Resmi..>




  Hukuk ve Hayat Derneği, geçen yıl yurt genelindeki boşanmaların nedenlerini, boşanan çiftlerin özelliklerini TÜİK'in boşanma verilerine göre değerlendirdi. Buna göre, 2011'de 592 bin 775 çift evlenirken 120 bin 117 boşanma gerçekleşti.

  Geçen yıl yurt genelindeki boşanmaların nedenleri arasında ilk sırada “geçimsizlik” yer alırken boşanan çiftlerin % 40'ı evliliklerinin ilk beş senesinde, % 24'ü ise 16. senenin ardından eşleriyle yollarını ayırdı.

  Boşanan erkeklerin ve kadınların büyük çoğunluğu lise mezunu çıkarken, onları üniversite mezunları takip etti. Boşanmaların en büyük kısmının ilk 5 yıl içinde olması da dikkat çekici oldu.

  Boşanma davalarının % 29,1'i iki aydan az sürdü. % 24,9'u 2-4 ay, % 17,1'i 5-8 ay sürerken % 5'i 25-35 ay, % 3'ü ise 36 aydan fazla zaman aldı.

  Çiftlerin % 40'ı ilk 5 sene içinde boşandı. Bir yıldan az süre evli kalanlar, boşananlar arasında % 3,6'yı oluştururken çiftlerin % 9,1'i ilk yılda, % 7,7'si ikinci yılda, % 7,3'ü üçüncü yılda, % 6,7'si dördüncü yılda, % 5,9'u ise beşinci yılda evliliklerini sonlandırdı.

  Evliliklerinin 6-10'uncu yılı arasında boşananlar % 20,6 olurken % 24,1'i evliliklerinin 16. yılından sonra eşlerinden ayrıldı.

  Temel neden geçimsizlik

  Çiftlerin boşanma nedenlerinin büyük bölümünü “geçimsizlik” oluşturdu. Çiftlerin % 96,7'si bu nedenle evliliklerini sonlandırırken bunu % 2 ile “bilinmeyen” nedenler izledi.

  116 bin 153 çiftin boşanma nedenini geçimsizlik oluştururken 85 çift zina, 35 çift cana kast, 288 çift ise terk edilmeleri gerekçesiyle ayrıldı.

  Boşanan çiftlerdeki erkeklerin % 22,1'i 30-34 yaş arasında. 26 bin 499 erkek bu yaşlarda eşlerinden ayrılırken 35-39 yaş arasında boşanan erkeklerin oranı 18,6 oldu.

  25-29 yaş arasında boşananların oranı % 15,5, 40-44 yaşlarında boşananların oranı % 14 oldu. 54 yaşın üzerindeki 10 bin 505 erkek, boşanan hemcinslerinin % 8,7'sini oluşturdu.

  Kadınların % 20,7'si 30-34 yaşlarında eşlerinden ayrıldı. 25-29 yaşlarında ayrılanların oranı % 20.6, 35-39 yaşlarında boşananların oranı ise % 15,5 olduğu belirtildi. Geçen yıl boşanan kadınların 4 bin 852'sinin yani % 4'ünün 54 yaşının üzerinde olduğu tespit edildi.

  Boşanan erkeklerin % 27'si, kadınların % 26,2'si lise mezunu çıktı. Boşananlar arasındaki üniversite mezunlarının oranı kadınlarda % 16,3, erkeklerde ise yüzde 15,4 oldu.

  Boşanan kadınların % 2'si okuma yazma bilmeyen, % 3,3'ü ise ilkokul eğitimini terk eden kadınlardan oluştu. Erkeklerde ise boşananların binde 7'si okuma yazmaya bilmeyen, % 1,7'si ise ilkokul eğitimini terk edenlerden oldu.

  Hürriyet


   
Türkiye'de ki En Önemli Boşanma Sebepleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. işte en ilginç boşanma nedenleri

  işte en ilginç boşanma nedenleri

  işte en ilginç boşanma nedenleri İşte yatak ıslatmaktan cinsel doyuma, yemeğe idrar atmaktan tırnak kesmeye kadar en ilginç boşanma nedenleri... Boşanma konusunda aile mahkemelerince verilen ilginç kararlar, avukat Mehmet Şerif Sağıroğlu tarafından ‘Neden Boşandılar?’ adlı kitapta bir araya getirildi. Gerekçeler arasında kocanın yatağını ıslatmasından yemeğe tırnak atmaya kadar biri dizi...
 2. Türkiye'de ki en iyi kaplıcalar hangileridir

  Türkiye'de ki en iyi kaplıcalar hangileridir

  Türkiye'de ki kaplıcalar hangileridir Türkiyedeki en sağlıklı kaplıcalar Kaplıcaya gitmek istiyorsunuz ve Türkiye'de ki en iyi ve en sağlıklı bir kaplıcaya mı gitmek istiyor sunuz? O halde bizde size ülkemizde bulunan en iyi kaplıcalar hakkında bilgiler sunuyoruz Melek'ler. Bursa Termal Otelleri: Su sıcaklığı 31-46 °C arasında değişir.Tedavi edilen hastalıklar, romatizma, karaciğer,...
 3. Türkiye'de ki En İyi Anadolu Liseleri Listesi

  Türkiye'de ki En İyi Anadolu Liseleri Listesi

  türkiyede ki en iyi anadolu liseleri türkiyede ki en iyi anadolu liseleri 2012 Türkiye'de bulunan Anadolu Liseleri sıralamasında yüksek puanları, üst düzey eğitim kadrosu ve kalitesiyle öne çıkan en iyi anadolu liseleri listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler :) İstanbul’un En İyi Anadolu Liseleri Galatasaray Lisesi İstanbul Lisesi (İstanbul Erkek Lisesi) Kabataş Erkek lisesi...
 4. Türkiye'de ki En Güzel Butik Oteller

  Türkiye'de ki En Güzel Butik Oteller

  türkiyenin butik otelleri türkiyenin en iyi butik otelleri Sevgili melekler, butik otel seçkin müşterileri için kendilerini evlerinde hissedebilecekleri konforu sağlayan, oda sayısı az, şık otel türlerine denir. :) Bu makalemizde Hürriyet gazetesinin seçtiği Türkiye'nin en güzel butik otelleri hakkında bilgiler bulacaksınız.. :) BEBEK 1950’den beri Boğaz’ın gözbebeği İstanbul’un en...
 5. Türkiye'deki Boşanma Sebeplerini Biliyor musunuz?

  Türkiye'deki Boşanma Sebeplerini Biliyor musunuz?

  türkiyede boşanma sebepleri, türkiyede boşanma nedenleri, türkiyede boşanma oranları Sevgili melekler, üzülerek sizleri bilgilendiriyorum ki, boşanma ülkemizde her yıl artarak devam ediyor. Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2002’de 95 bin 323 çift boşandı. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 29,4 artarak 123 bin 325’e ulaştı. Kavgadan değil genelde aşağılamadan meydana gelen boşanmalar hakkında...

Sayfayı Paylaş