1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye'de Manda Varlığı Azalıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  manda çeşitleri manda yetiştiriciliği ırkları türkiyede yetiştiriciliği Türkiye'deki tarım uygulamalarında entansif üretime (küçük bir alandan daha çok verim alınmasına yönelik faaliyet) geçilmesiyle birlikte manda sayısında da azalma olduğu bildirildi.

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyelerince “Türkiye'deki manda varlığı” konulu bir araştırma yapıldı.
  OMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Erdem ve Yrd. Doç. Dr. Savaş Atasever'in yürüttüğü araştırmada, manda yetiştiriciliğinin temel özellikleri, organik hayvancılığa katkıları, dünyada ve Türkiye'de manda yetiştiriciliğinin yapısal durumu ve geleceği konusundaki veriler derlendi.
  Çalışma sonucunda elde edilen bilgilerden manda varlığının giderek azaldığının belirlendiğini bildiren Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mandaların insanlara katkısının iyi bilinmesine rağmen sayılarının her geçen gün azaldığını söyledi.
  Oysa manda yetiştiriciliğinin et, süt ve deri gibi alanlarda ekonomiye önemli katkılar sağladığını ifade eder Erdem, “Türkiye'deki tarım uygulamalarında entansif üretime geçilmesiyle birlikte manda sayısında azalma görülmektedir. 2000 yılında ülkemizdeki manda sayısı 146 bin dolayındayken 2005 yılında bu sayı 105 bine düşmüştür. Aynı dönem içinde İtalya'da 182 binden, 237 bine, Irak'ta ise 115 binden 120 bine çıkmıştır” bilgisini verdi.
  Erdem, Türkiye'de manda yetiştiriciliğini teşvik etmek ve yok olmak üzere olan ırkları geliştirmek için başlatılan çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini, bunun için de üreticilerin bilgilendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.
  Türkiye'de manda başına elde edilen süt ve et verimlerinin manda yetiştiriciliğinde ileri olan ülkelerin oldukça gerisinde olduğunu da belirten Erdem, şunları kaydetti:
  “Yetiştiricilik yönü sadece aile gereksinimlerini karşılamak için yapılmaktadır. Bakımı ve beslenmesindeki zorluklar nedeniyle de yetiştirilmesinden vazgeçilmektedir. İnsanlar daha kolay ve daha çok ürün alabilecekleri metotları kullanmaktalar. Manda yetiştiriciliğinden uzaklaşmaktadırlar. Bu edenle organik ürün gurubuna giren manda ürünleri üretimi teşvik edilmeli, bu ürünler için üreticilere ek primler verilmelidir. Manda sütünden yapılan tere yağı, kaymak, peynirin kalitesi ile etinin, derisinin ve boynuzunun önemi konusunda insanlar bilgilendirilmelidir.”
  Erdem, Türkiye'nin manda varlığını geliştirilmesi için birlikler kurularak, üretimin artırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
   
Türkiye'de Manda Varlığı Azalıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. mantı

  mantı

  MANTI Malzemesi:500 gr kıyma, 500 gr un, 1 yumurta, 3-4 diş sarımsak, 3 adet kuru soğan, 500 gr yoğurt, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1-2 kaşık salça, karabiber, kırmızı biber, tuz, sumak Yapılışı: Tuz, yumurta ve unu karıştırarak hamuru iyice yoğurun. Oklava ile ince hamur açın. Üst üste dikdörtgen şeklinde katlayıp, minik kareler halinde kesin. Kıymaya rendelenmiş soğanı, kırmızı...
 2. Mantı

  Mantı

  Yakın birinin sebep olacağı küçük bir üzüntüye yahut kırgınlığa delalet eder.Rüyada mantı yediğini gören kimse en yakın dostlarından birinin ihanetine uğrayacak ve üzüntü içinde kalacak demektir. Rüyada mantı yediğini görmek sevdiği arkadaşlarından birinin ihanetine uğramak demektir. Rüyada manti pisirdigini ve yedigini gören, evli ise çocuklarindan birisinin hastaligini isiterek üzülür. Bekar...
 3. Manken

  Manken

  Rüyada manken görmek biraz daha cesaretli olursanız elinizi attığınız her işte başarılı olacağınızı işaret eder. Rüyada manken görmek; kötü bir insanla olan birlikteliğinizin size zarar vereceğine işarettir.
 4. Manda

  Manda

  Gözüpek, heybetli ve tahammüllü bid'at reisine, hırslı ve saldırgan kimseye, Kadının manda baynuzu gibi boynuzları olduğunu görmesi, eğer ehil ise velayete yahut melik ve yönetici yakınları ile evlenmesine; ehil değilse, velisinin yönetici olmasına, Çifttçinin ziraatte kullandığı manda ihtiyaç ve yoksulluğa delalet eder. (Manda sığır cinsinden olduğundan, ayrıca Bakınız; Sığır.)Başınız...

Sayfayı Paylaş