1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Türkiye'de Nevruz Kutlamaları

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de Nevruz Kutlamaları türkler nevruzu nasıl kutlar


  Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Türkiye'de nevruz kutlamaları hakkında örf ve adetlere yer veriyor ve Türkiye'nin Nevruz Bayram'ı kutlu olsun bereketi bol bir bahar olsun diyoruz.


  < Konu Resmi..>  Türkiyede Nevruz Kutlamaları
  Türkiye'de Nevruz Baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Türk kavimleri tarafından M.Ö. VIII yy'dan günümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır.Türkiye ve Türk kültürünün yayıldığı coğrafyalarda Nevruz Bayramı, ilginç adetlerle kutlanıyor.

  Bu adetlerden bazıları şöyle:

  Mersin-Silifke bölgesindeki Toros Türkmenleri'nde Mart İpliği adıyla bilinen Nevruz'da ağaçlara bez bağlanıyor ve Nevruz günü yaylalara çıkılıyor. Yayla evlerinde bulunanlar gelen misafirleri evlerinde ağırlıyor, gelen grup silah atarak gelişini bildirirken, yayladakilerin başkanı da buna bir el ateş ederek cevap veriyor. Daha sonra karşılıklı silahlar atılıyor ve birbirlerine ''Nevruz'unuz kutlu, dölünüz hayırlı ve bereketli olsun'' temennisinde bulunuluyor. O yıl 20 kuzu veya oğlağı olan sürü sahibi bir kurban kesiyor ve orada pişirilerek yeniliyor.

  Gaziantep ve çevresinde 22 Mart gününe Sultan Navruz adı veriliyor. Halk arasındaki inanca göre, Sultan Navruz güzel bir kızdır ve 21 Mart'ı 22 Mart'a bağlayan gece batıdan doğuya doğru göç eder, bir başka inanca göre ise kuş kılığında uçan bir derviştir. Nevruz gecesi Sultan Navruz'un geçtiği saatte uyanık olanların bütün dileklerinin gerçekleşeceğine inanılıyor.

  Malatya'nın bazı köylerinde halk Nevruz'u Kış Bitti Bayramı olarak kutluyor.

  Ağrı ve çevresinde o gece gençler bir dilek tutarak kapıları dinleyip içerideki konuşmaları yorumlayarak niyetlerinin tutup tutmayacağını anlamaya çalışıyor.

  Giresun'da Mart Bozumu adıyla kutlanan Nevruz'da çevredeki akarsulardan su getirilip hayvanların üzerine serpiliyor.

  Edirne'de eski hasırlar yakılıp mart içeri, pire dışarı diyerek üzerinden atlanıyor.


   
Türkiye'de Nevruz Kutlamaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nevruz gelenekleri

  nevruz gelenekleri

  nevruz gelenekleri nevruz geleneği nevruzla ilgili mani nevruzla ilgili maniler ile maniler Kültür Bakanlığı 1991 yılında geleneksel değerlerimizi canlandırarak yaşatmak amacıyla 21 Mart tarihinin Nevruz Bayramı olarak kutlanmasını uygun görmüştür. Bu tarihten itibaren valiliklerin ve yerel yönetimlerin katkılarıyla, her yıl yurt genelinde 21 Mart Nevruz günü olarak kutlanmaktadır. Bayramlar...
 2. İngilizce Doğum Günü Kutlamaları

  İngilizce Doğum Günü Kutlamaları

  ingilizce doğum günü kutlama ingilizce doğum günü mesajları şarkıları yabancı şarkıları şarkısı İngilizce Doğum Günü Kutlama Mesajları,İngilizce Doğum Günü Kutlama Sözleri, Türkçe Anlamları İle Beraber İngilizce Doğum Günü Kutlama Sözleri Olakı yabancı uyruklu bir tanıdığınızın yada arkadaşınızı mutlu günlerinde ve tebrik etmek istersiniz. İşte tam sizlere göre ingilizce ve türkçe...
 3. Şampiyonluk Kutlamaları Nerede ?

  Şampiyonluk Kutlamaları Nerede ?

  şampiyon fenerbahçe fenerbahçe şampiyon resimleri şampiyonluk fotoğrafları şampiyonluk, hakkında, kutlama ne zaman, saat kaçta, nerede olacak sorularına cevaplar Fenerbahçe, kazandığı 18. lig şampiyonluğunu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda düzenlenecek törenle kutlayacak. Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, saat 20.30′da başlayacak kutlama töreninin biletlerinin Biletix...
 4. nevruz

  nevruz

  nevruz bayramıyla ilgili güzel sözler
 5. nevruz

  nevruz

  Nevruz avusturulya da kutlanıyormu

Sayfayı Paylaş