1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Türkiye'nin borç batağı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'nin Eylül ayı sonu itibarıyla net dış borç stoku bir yılda yüzde 27,3 artarak 162,6 milyar dolar oldu.
  Hazine Müsteşarlığının açıklamasına göre, 2007 Eylül sonu itibarıyla 127,7 milyar dolar olan Türkiye'nin net dış borç stoku bu yılın Eylül sonu itibarıyla 162,6 milyar dolara çıktı.

  Hazine garantili dış borç stoku Eylül ayı sonu itibarıyla 2007 yılı sonuna göre 475 milyon dolar artarak 5,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

  Geçici verilere göre, toplam dış borç stoku, 2008 Eylül sonu itibariyle 289,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Özel sektör borçlarının toplam dış borç stoku içerisindeki payı 196,2 milyar dolar ile yüzde 67,8 ve kamu kesimi borçlarının payı 78,7 milyar dolar ile yüzde 27,2 oldu.

  Merkez Bankası borçlarının toplam borç stoku içerisindeki payı ise 14,3 milyar dolar ile yüzde 5 olarak belirlendi. Kamu kesimi dış borçlarının büyük bir çoğunluğu orta-uzun vadeli dış borçlardan oluştu.

  Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu;na ekli I, II ve III sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinden oluşan merkezi yönetim dış borç stoku, 2008 Eylül sonu itibariyle 70,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu miktarın 39,8 milyar doları tutarındaki kısmı uluslararası finansal piyasalarda gerçekleştirilen tahvil ihraçları stokundan oluştu.

  Merkezi yönetim dışında kalan mahalli idareler, fonlar, kamu bankaları, KİT'ler ve diğer finansal olmayan kamu kuruluşlarının toplam dış borçları, 2008 Eylül sonu itibariyle 7,9 milyar dolar tutarında gerçekleşti.

  ÖZEL SEKTÖR DIŞ BORÇLARI

  Eylül sonu itibarıyla kısa vadeli özel sektör dış borcu 51,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutar içinde bankacılık sektörünün payı 23,1 milyar dolar ile yüzde 45,2 oldu.

  Özel sektörün 2008 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla orta-uzun vadeli dış borçları 145 milyar dolar olarak gerçekleşti. Finansal olmayan kuruluşlar 98,6 milyar dolar ile uzun vadeli özel sektör dış borç stoku içinde en büyük paya sahip oldu.

  Merkez Bankası'nın uzun vadeli dış borçları, 2008 yılı Eylül sonunda 12,4 milyar dolar ve kısa vadeli dış borçları ise 2 milyar ABD doları tutarında gerçekleşti.

  2008 Haziran - 2008 Eylül döneminde dış borç stoku, döviz kuru değişikliklerinden dolayı yaklaşık 7,8 milyar ABD Doları tutarında azalış gösterdi.


   
Türkiye'nin borç batağı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gençler sigara ve alkol batağında

  Gençler sigara ve alkol batağında

  sigara anket soruları sigara ile ilgili anket soruları sigarayla ilgili ile örnekleri örnekleri Türkiye genelinde 40 ilde, 9-17 yaş grubundan, 13 bin 430 öğrenci araştırma ve anket çalışması yapan T İlgili Bağlantılar Türk Eğitim Sendikası, bu öğrencilerin yüzde 16’sının sigara, yüzde 11′inin alkol ve yüzde 2.9′unun uyuşturucu madde kullandığını ortaya çıkardı. Oysa Türk Eğitim-Sen’in...
 2. Hayalİyle Cennet Oldu Bu Batak

  Hayalİyle Cennet Oldu Bu Batak

  Bir ıstırap verdin bana İç dedin Gözlerimden yudum yudum içmişim Daracık dünyaya saçılmış kalbim Saçlarımdan püfür püfür dumanlar Tutam tutam, avuç avuç saçlarım. Bir dağ yaptın yollarımda Geç dedin Tepe taklak, baş üstünde geçmişim Zulüm kustu zalim mahluklar bana Yüreğim kan, ciğerim alev alev Parça parça, bölük pörçük yüreğim Duyguları tek tek dizdin yoluma Seç dedin İçlerinde...
 3. Borç

  Borç

  Borçlu olduğunu görmek sıkıntı ve zillete, Borç ödediğini görmek sıkıntıdan kurtulmaya, akraba ziyaretene ve zor olan şeyin kolaylaşmasına; hac mevsiminde ise hacca gitmeye, Vadesi dolan borcu ödemek zekatını vermeye; diğer durumlarda olursa namaz kılmayya, Borçlu olmadığı halde borcu olduğun görmek helal kazanca yahut hayır yapmaya delalet eder.Kendinizi borçlu ya da alacaklı olarak görmek...
 4. Batak

  Batak

  Rüyada bir kum batagi görmek, tedbirsizlige ve çok acele etmeniz yüzünden basiniza bir tehlike gelecegine isaret-tir.
 5. Borcum Çok diyenler, borç batağında olanlar...

  Borcum Çok diyenler, borç batağında olanlar...

  borcum cok borç batağındayım para duası borç faizden kurtulmak için dua kredi borcu olan hangi duayı okusun Sevgili melekler burada borçlardan kurtulmanın yollarını anlatacağım size. Hepsi olmasa bile birkaçı işinize çok yarayacak. Hadi bakalım. Anlayarak okuyun Lütfen.. 1-KREDİ KARTINIZI ATIN VE BİR BÜTÇE HAZIRLAYIN Kendilerini kredi kartı borcu batağında bulan ailelerin, aile bireylerine...

Sayfayı Paylaş