1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Türkiye'nin En Güzel Yaylaları...Muhteşem Görüntüler...

  Konu, 'Doğa Manzara Resimleri' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Türkiyenin Yaylaları Türkiyenin En Güzel Yaylaları

  Buralarda kim yaşamak istemez ki..Resimlerine bile bakmak insanın içi huzurla doluyor...Ahhh şimdi oralarda olmak vardı demek geçiyor içinizden..Türkiyemizin her bir yanı cennet gibi maaşallah...Türkiyemizin en güzel bölgelerini de görmek için tıklayın...

  < Konu Resmi..>  Ayder Yaylası

  1987`de Doğu Karadeniz`in ilk turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda, 1350 m. yükseklikte. Çam ormanlarıyla kaplı bu bölgeye ulaşım için asfalt yol yapılınca, turizm potansiyeli de artmış. Ancak bu artış Ayder`in bakir doğasına gölge düşürüyor. Dünyanın en güzel suyuna sahip olan Ayder`de pet şişelerde su satılıyor.


  < Konu Resmi..>


  Bektaş Yaylası


  Bektaş Yaylası, Giresun`un güneybatısında Dereli ile Bulancak ilçelerinin sınırlarının kesiştiği bir alanda yer alıyor. Yörük Tepesi`nin güneyinde 2000-2250 m yükseklikte. Kır çiçekleriyle ünlü olan yaylada, elektrik, telefon, su gibi altyapı olanakları mevcut. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yayladaki Kurttepe Mevkii, kışın kayak yapmaya uygun. Bektaş Yaylası`nda her yıl ağustos ayının ilk haftasında yayla şenlikleri düzenleniyor .  < Konu Resmi..>


  Borçka Yaylası

  Yeşilin sayısız tonuyla süslenmiş bir orman denizinin içerisindeki Karagöl, üzerinde sis bulutlarıyla çok etkileyici görüntülere ev sahipliği yapıyor. Gölün üst kısımlarında yer alan ünlü Otinga Ormanları`nda, vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebiliyor. Anzer balı, yayla balı ve bölgede yetişen tütün, Artvin`in temel geçim kaynaklarından.

  < Konu Resmi..>


  Bürücek Yaylası

  Adana`nın 70 kilometre batısındaki Bürücek Yaylası, Akdağ`ın güneybatı eteklerinde yer alıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1350 metre, Büyük ve Küçük Bürücek adı verilen iki ayrı yayladan oluşuyor. Tekir, Bozbayır ve Çaşak bölgenin diğer yaylaları. Kızılçamın ağırlıkta olduğu yoğun çam ormanlarıyla çevrili bölgenin karst kökenli kaynaklarından buz gibi sular akıyor. Bürücek`de son yıllarda çadır turizmi çok gelişti.

  < Konu Resmi..>


  Çiğdem Yaylası

  Adapazarı`ndaki Çiğdem Yaylası İstanbul`a üç saat uzaklıktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında burada yeşilin binbir tonunu, çiçeğin binbir türünü görebilirsiniz. 1500 metredeki Çiğdem Yaylası`nın yayla evleri, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile oldukça hoş bir manzarası var. Topukotu olarak adlandırılan çimle kaplı yaylayı Aksu, Göksu, Dikmen ve Dokurcun köyleri ortak kullanıyor. Temmuzun ikinci haftasında Çiğdem Yaylası Şenlikleri düzenleniyor. Şenlikte yaylada yetişen meyve-sebzeler ve hayvancılık tanıtılıyor, çeşitli eğlenceler düzenleniyor.

  < Konu Resmi..>


  Dermece Yaylası

  Yalova`ya 39 kilometre uzaklıktaki Dermece Yaylası`na Çınarcık ilçesinden gidiliyor. Yolları kayalık olduğundan jip veya yüksek araçları tercih etmek lazım. Yolculuk iki saat sürüyor. Denize yüksekliği 970 metre. Yaz aylarında sert bir havası var. Temmuz ve ağustos aylarında geceleri üşünebilir. Kış aylarında kar ve tipi yüzünden yaylanın yolu kapanıyor. Çam ağaçlarından oluşan ormanlık alanların yanı sıra maki türü bitki örtüsü de bulunuyor yaylada. Otel, motel, pansiyon ve elektriğin olmadığı bölgede ancak çadırlarda konaklanabiliyor. Yayla turizmini seven vatandaşların günübirlik ilgi gösterdiği Dermece`ye yabancı turist yok denecek kadar az geliyor.
  < Konu Resmi..>


  Dokurcun Yaylası


  Sünnet ve Sülüklü gibi set göllerine sahip. Ankara, İstanbul ve Bolu`da yaşayanların hafta sonunda kaçtığı yerlerden biridir. Turların vazgeçilmez uğrak noktası. Kolay ulaşım, rüzgâr sesi, temiz hava, bol yeşil mevcut.


  < Konu Resmi..>


  Elmalı Yaylası

  Kaş`ın üst taraflarında yer alan ve Antalyalıların da yaz sıcaklarından kaçmak için tercih ettikleri Elmalı (Gümbe) Yaylası 1050 m. yükseklikte bir yayla kenti görünümündeki Elmalı’da, tarihi dokunun büyük ölçüde korunduğu ender bölgelerden. Elmalı çevresinde yayla turları için de uygun mekânlar var. Çamkuyusu Yaylası`nda sedir ormanları arasında yürüyebilir, dağcılıkla ilgileniyorsanız Kızlar sivrisi Tepesi`ne tırmanmayı deneyebilirsiniz. Elmalı`da toplam 250 yatak kapasitesi olan birkaç pansiyon var.


  < Konu Resmi..>


  Kadırga Yaylası

  Doğu Karadeniz yaylaları içinde en kalabalık ve en eskilerden biri. Tonya, Maçka ve Kürtün ilçelerinin kesiştiği yerde bulunan Kadırga Tepesi`nin yamacında kurulmuş. 2300 m. yükseklikte yer alan ve sadece yaz aylarında iskân edilen Kadırga Yaylası`nın en önemli özelliklerinden biri, çevresindeki yaylaların alışveriş ve eğlence merkezi olması. Temmuz ayının üçüncü haftasının cuma gününde Otçular Şenlikleri düzenleniyor. Yaylada konaklama tesisi yok. Çadır ve kamp imkânı mevcut.


  < Konu Resmi..>


  Kafkasör Yaylası

  Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 km. güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali`ne ev sahipliği yapıyor. Ancak burada konaklama imkânı sınırlı.

  < Konu Resmi..>


  Karçal Yaylası

  Kaçkar Dağları`nın ve Artvin`in panoramik olarak seyredilebildiği bu yayla göz kamaştırıcı manzaralarla süslü. Doğu yüzü uçurum olan ve Kaçkar Dağları`nı bile kıskandıracak güzelliğe sahip bu yaylada zirveden hemen önce bir buzul gölü bulunuyor. Karçal Dağları`nın eteklerindeki bu yayla, dağdaki patikalardan yaylaya doğru yürüyüş parkurlarıyla ünlü. Yaylada çadırda konaklamak veya kamp kurmak mümkün.

  < Konu Resmi..>


  Kozak Yaylası

  İzmir`in Bergama ilçe merkezine 20 km. uzaklıktaki Kozak Yaylası`nda, 5 milyon fıstık çamı var. Bölgede 500 aile yaylacılık geleneğini sürdürüyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 500 ile 1000 metre arasında değişen Kozak`ın kendi adıyla anılan üzümü de meşhur. Keklik Dağı`nda bulunan Haydar Ilıcası uğrak yerlerinden biri. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü`nün Aşağıbey Köyü`nde yaptırdığı 30 yataklı otel yayla turistlerini ağırlıyor. Ayrıca Aşağıbey Köyü`nde köy evlerini de yaz aylarında kiralamak mümkün. Bergama`daki Kozak Garajı`ndan kalkan minibüslerle Kozak Yaylası`na ulaşılıyor. Özel araçlarıyla yaylaya çıkmak isteyenler Bergama`nın Şadırvan Mevkii`nden tabelaları izleyerek Kozak`a ulaşabilir. Kozak Piknik Alanı, Bergama`ya 10 kilometre mesafede.

  < Konu Resmi..>


  Kümbet Yaylası

  Kümbet yaylası, Giresun`un 52 km. güneyinde Dereli ilçe sınırlarında. Dereli`ye kadar 30 km. yol asfalt, Dereli-Kümbet Yaylası arası ise 22 km. ham toprak yol. Yaz aylarında dolmuşlarla gidilebiliyor. 1640 metre rakımlı yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış. Aymaç Tepesi, Melikli Obası, Yavuzkemal gibi çok sayıda yayladan oluşan Kümbet Yaylaları, kamp ve piknik alanı olarak kullanılıyor. Kümbet`te Aymaç mesiresi ile Salon Çayırı orman içi dinlenme tesisleri var. Salon Çayırı`nda beşer yataklı üç adet dinlenme evi bulunuyor. Temmuz ayının ikinci haftasında Kümbet Şenliği düzenleniyor.

  < Konu Resmi..>


  Pokut Yaylası

  Pokut Yaylası, Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinin üst kısımlarında, Kaçkar Dağı eteklerinde bulunuyor. Ortalama 2100 metre yüksekliğe sahip. Ortaköy Konaklar Mahallesi sakinleri burayı yazlık olarak kullanıyor. Pokut Yaylası`na gitmek için Çamlıhemşin`in Ortan köyünden Zil Kale`ye geçmek, buradan da Çat yolundan Palovit Vadisi`ni takip etmek gerekiyor. Taş duvarlar üzerine oturtulmuş, yağmur ve neme dayanıklı kestane ağaçlarından yapılmış ahşap evler, yaylanın en belirleyici özelliği. Özellikle fotoğraf ve yürüyüş meraklılarının gözdesi olan yaylanın merkezine, araç yolu olmadığı için yaklaşık iki saatlik bir yürüyüşle varılıyor. Son zamanlarda Pokut Yaylası, yamaç paraşütü tutkunlarının da gözdesi haline geldi. Ağustos ortalarında bir şenlik düzenliyor.


  < Konu Resmi..>


  Sarıalan Yaylası

  Sarıalan, Kartalkaya zirvesine 8 kilometre uzaklıkta olan bir yayla. Konaklama imkanı sunan küçük bir pansiyonu var. Orman içinde nehirleri takip eden patika yollarda yürüyüş yapılıyor, izin alındığı takdirde göllerden balık tutuluyor. Çayova Yaylası ile Sarıalan Yaylası arasındaki 18 kilometrelik yolun ortalarına doğru alabalık üretim tesisi ve restoranı bulunuyor. Mehmet Yaşin`e göre Sarıalan hem kış, hem yaz yürüyüşlerine ve kamplarına müsait bir yayla.

  < Konu Resmi..>


  Uzungöl Yaylası

  Zirvede şirin bir göl, taze alabalık, yemyeşil bir ortam, dağ havası, bol su, bungalov tipi ahşap evlerde konaklama imkanı. Çok naif, Sisi, ormanı, gölüyle doyumsuz bir güzellik. Çeşit çeşit çiçekleri var. Uzungöl (Çaykara Yaylası) dışında hemen hemen hiçbir yaylanın naifliğini bu kadar koruyamamıştır.


   
Türkiye'nin En Güzel Yaylaları...Muhteşem Görüntüler... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye'nin En Güzel Şehiri

  Türkiye'nin En Güzel Şehiri

  Türkiye'nin En Güzel Şehiri
 2. Türkiye'nin en güzel yaylaları

  Türkiye'nin en güzel yaylaları

  türkiyenin yaylaları haritası trabzon yaylalarının isimleri ülkemizin önemli yaylaları ve bulundukları bölgeler ülkemizin yaylalarının bulundukları bölge türkiyenin en güzel resimleri İnsana özgürlüğünü hissettiren yaylalar, serinlemek ve kafa dinlemek için ideal yerler arasında. Karadeniz başta olmak üzere tam bir yayla cenneti olan ülkemizin önde gelen gezgin, fotoğrafçı ve seyahat...
 3. Türkiye'nin En Güzeliymiş

  Türkiye'nin En Güzeliymiş

  gizem memiç Bildiğimiz gibi her sene düzenleniyor bi ya da bir kaç güzellik yarışması.Önemli olan iç güzelliğidir dış güzelliği gelip geçicidir deniyor ama hiç bir yerde ben iç güzellik yarışmasına rastlamadım nedense.Varsa yoksa dış güzellik fizik,kimya,matematik....:D Birinci seçilen kızımıza baktım da yahu eminim benim güzelim Türkiyemde bu kızdan kat be kat güzel kızlar vardır.Bu yarışmaya...
 4. Türkiye'nin En Güzel İlçeleri Hangileri?

  Türkiye'nin En Güzel İlçeleri Hangileri?

  Türkiyenin En Güzel İlçeleri Türkiyenin En Güzel İlçeleri Hangileri Ülkemizin her bir karışı birbirinden güzel, birbirinden şirin yerleşim merkezleriyle dolu melekler :) Gezdikçe görüyorsunuz ki öyle değerli doğal hazinelerimiz var ki. Tabiat, 4 mevsim, yeşilin ve mavinin her tonu, sıcacık güneşi, bembeyaz karıyla tam bir cennet Türkiye :) Ancak yine de bazı ilçeler en güzeller olarak...
 5. Türkiye'nin en güzel kumsalları

  Türkiye'nin en güzel kumsalları

  türkiye’nin en güzel kumsalları hangisi,türkiyenin en güzel plajı,türkiyenin en güzel kumsalları nerede,türkiyenin en iyi 10 kumsalı,türkiyedeki en güzel kumsal hangisi,türkiyede en güzel plajlar nerede,en güzel kumsal sahilleri, Aslında böyle bir sorunun cevabı yok , Çünkü 8337 Km deniz sınırı olan bir ülkedeyiz. Bu sorunun cevabını tam olarak verebilmek imkansız.Araştırmalara ve...

Sayfayı Paylaş