1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Türkiye'nin en iyi 10 kültür merkezi

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ < Konu Resmi..>  Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları’nın eserlerini icra etmesi amacıyla 1949’da Taksim’de temeli atıldı. Devletin yeterli maddi kaynağı olmadığından ancak 1969 yılında hizmete girebildi. 1970’te büyük bir yangın çıktı ve şimdiki haline 1977’de kavuştu. Sanatın her alanında etkinlikler düzenleniyor. Ekimde başlayıp mayısta biten sezon boyunca opera, sergi, tiyatro, film, konser ve bale gösterileri gerçekleştiriliyor. Uluslararası festivallere, kongre ve konferanslara ev sahipliği yapıyor. 1300 kişilik büyük salonu, 500 kişilik konser salonu, 200 kişilik oda tiyatrosu, 200 kişilik Aziz Nesin Sahnesi ve 180 kişilik sinema salonu var.
  İSTANBUL / Tel: (212) 243 69 23

  AKSANAT


  < Konu Resmi..>

  1993’te Akbank tarafından kurulan Aksanat’ın politikası, sanatın her alanında vizyoner çalışmalar sunup uluslararası projelerle yabancı ve Türk sanatçıları biraraya getirmek. Beyoğlu’ndaki altı katlı binanın ilk katını Plastik Sanatlar’a, ikinci katını çok amaçlı salona, üçüncü katını Çağdaş Sanat Atölyesi’ne, altıncı katını ise Zeynep Tanbay’ın danışmanlığında Dans Stüdyosu’na ayırdılar. 135 kişilik çok amaçlı salonunda tiyatro ve konserler düzenleniyor.
  İSTANBUL / Tel: (212) 252 35 00

  BİLKENT MÜZİK FAKÜLTESİ SALONU

  < Konu Resmi..>


  Bilkent Üniversitesi’nin konser salonu, yaklaşık bir yıllık çalışmadan sonra 1 Kasım 1994’te Bilkent Senfoni Orkestrası’nın verdiği konserle açıldı. Her yıl ekim ayının ikinci yarısında başlayan etkinlikler, haziran ayının ortalarına kadar sürüyor. Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Dr. Işın Metin’in sanat yönetmenliğinde, her hafta Bilkent Senfoni Orkestrası konserleri, resitaller, oda müziği konserleri, konferanslar ve özel törenler gerçekleştiriliyor.
  ANKARA / Tel: (312) 290 22 73

  YAPI KREDİ KÜLTÜR MERKEZİ

  < Konu Resmi..>


  Eylülden mayısa kadar süren sezon boyunca resim, heykel, fotoğraf, arkeoloji ve kültür alanlarında gündemi belirleyen sergiler, toplantılar, söyleşiler, dinleti ve gösteriler düzenliyorlar. Vedat Nedim Tör Müzesi, Kázım Taşkent Sanat Galerisi ve Sermet Çifter Salonu’ndan oluşan kültür merkezinde bugüne kadar binden fazla sergi açıldı. 1992’de kurulan Vedat Nedim Tör Müzesi’nin 55 bin parçadan oluşan sikke koleksiyonu alanında dünyanın üçüncü büyük koleksiyonu. 1964’ten beri etkinlikleri devam eden Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde ise sanatçı yaşamlarına dair çeşitli sergiler açılıyor.
  İSTANBUL / Tel: (212) 252 47 00

  DİYARBAKIR KÜLTÜR MERKEZİ

  < Konu Resmi..>


  Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM), kültür ve sanatın İstanbul ve Ankara dışındaki şehirlerde de üretilmesi ve izlenmesi amacıyla Anadolu Kültür’ün ilk şubesi olarak 2002’de kuruldu. 180 metrekarelik galerisi, 80 kişilik çok amaçlı salonu, performans sahnesi, 60 metrekarelik atölyesi, teknik ve karanlık odası var. Şiir dinletileri, fotoğraf sergileri, kısa film gösterimleri, paneller, müzik dinletileri, atölye çalışmaları ve söyleşiler düzenleniyor. 5 binin üzerinde kitap ve süreli yayın bulunduran kütüphanesi var.
  DİYARBAKIR / Tel: (412) 228 94 00

  BEŞİKTAŞ KÜLTÜR MERKEZİ

  < Konu Resmi..>


  Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), Necati Akpınar ve Yılmaz Erdoğan’ın girişimleri sonucu 1994’te, eski Mıstık Sineması’nın tiyatro salonuna dönüştürülmesiyle kuruldu. 1995’te prömiyeri yapılan "Otogargara" adlı oyunla perdesini açtı. Tek kişilik oyunlardan, dev kadrolu yapıtlara kadar pek çok başarılı eseri sahneye koydu. Bugüne kadar 775 kişilik salonunda sayısız konser, gösteri, şenlik, panel ve seminer gibi projeye ev sahipliği yaptı.
  İSTANBUL / Tel: (212) 327 24 27

  MERSİN KÜLTÜR MERKEZİ

  < Konu Resmi..>


  1946’da halkevi olarak kuruldu. Halkevlerinin kapanmasıyla birlikte kamu kurumlarına hizmet vermeye başladı. 1980’den sonra Kültür Bakanlığı’na devredildi. 1991’de şimdiki halini aldı. 638 kişilik salonda opera, tiyatro, konser ve sempozyumlar düzenleniyor. Merkezdeki etkinlikler tüm yıl ara verilmeden devam ediyor.
  İÇEL / Tel: (324) 237 19 03

  İŞ SANAT KÜLTÜR MERKEZİ

  < Konu Resmi..>


  Levent’te 2000 yılında açıldı. 800 kişilik konser salonunda, Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle İstanbullulara merhaba dedi. Aynı salonda Serdar Yalçın sanat danışmanlığında caz, geleneksel ve dünya müziği ile şiir dinletileri, tiyatro gösterileri düzenleniyor. Şimdiye kadar Yo-Yo Ma, Charlie Haden, Gidon Kremer, Dianne Reeves, Vladimir Ashkenazy, Dave Brubeck ve Yuri Temirkanov gibi isimler yer aldı. Sezon kasım-mayıs arasında. Alt katında İş Sanat Kibele Galerisi yer alıyor.
  İSTANBUL / Tel: (212) 316 10 83

  CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ

  < Konu Resmi..>


  Açılışı yapılalı henüz bir yıl olmasına rağmen İstanbul Anadolu yakasının en gözde kültür merkezlerinden biri olmayı başardı. Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), programlarını Atatürk’ün sanata bakışı doğrultusunda, Türk ve dünya sanatını özümseme bilinciyle hazırlıyor. 660 kişilik salonunda geçen yıl, Belediye Filarmoni İstanbul eşliğinde solist Raphael Wallfisch’in konseri çok dikkat çekmişti. Görsel sanat yönetmenliğini Ferdan Yusufi’nin yaptığı CKM’de konser, tiyatro, konferans, uluslararası sempozyum ve kitap günleri düzenleniyor.
  İSTANBUL / Tel: (216) 467 86 87

  CEMAL REŞİT REY

  < Konu Resmi..>


  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırıldı. 1989’da hizmete girdi. CRR, çağdaş Türk müziğinin öncü bestecilerinden Cemal Reşit Rey’in adını taşıyor. Her yılın ekim-mayıs aylarına yayılan sezonda, konserler, dans ve bale gösterileri ile çeşitli özel etkinlikler düzenleniyor. 864 kişilik salonunda CRR İstanbul Senfoni Orkestrası, Türk Müziği Topluluğu, CRR Bigband Caz ve CRR Saz Solistleri gibi topluluklar sahne alıyor. Yalçın Çetinkaya’nın sanat yönetmenliğinde Türkiye’nin ve tüm dünyanın nitelikli sanatçılarının burada konser vermesinin sağlanması amaçlanıyor.
  İSTANBUL / Tel: (212) 232 98 30


   
 2. La Noyee

  La Noyee Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Kasım 2009
  Mesajlar:
  304
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  AKSANAT sürekli gittiğim, genel kültür deposu bir kültür merkezi.. :)
  Paylaşım için teşekkürler..
   
Türkiye'nin en iyi 10 kültür merkezi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En iyi 10 meslek!

  En iyi 10 meslek!

  ABD'de en iyi meslek bilgisayar programcılığı. Money dergisinin araştırmasında sıralama, ücret, kariyer olanakları, stres, esneklik ve yaratıcılık potansiyeline göre oluştu. Liste sırasıyla şöyle: 1- Bilgisayar programcısı. 2- Üniversite hocası. 3- Finansal danışman. 4- İnsan kaynakları uzmanı. 5- Doktor asistanı. 6- Pazar analisti. 7- Bilişim analisti. 8- Emlak eksperi....
 2. Türkiye'nin En Güzel 10 Camisi

  Türkiye'nin En Güzel 10 Camisi

  türkiyenin en güzel camisi türkiyenin en güzel camileri camiler türkiyedeki camiler camileri EN İYİ 10 1. Divriği Ulu Cami/Sivas 2. Süleymaniye/İstanbul 3. Ortaköy/İstanbul 4. Selimiye/Edirne 5. Yeşil Cami/Bursa 6. Selçuk İsa Bey/İzmir 7. Yörgüç Paşa/Amasya 8. Ulu Cami/Erzurum 9. Rüstempaşa/İstanbul 10. Nuruosmaniye/İstanbul DİVRİĞİ ULU CAMİ Sivas’ta unutulan hazine...
 3. Türkiye'nin En Güzel 10 Hanı

  Türkiye'nin En Güzel 10 Hanı

  tokat taşhan hakkında bilgi alara hanı yaptıran devlet alara han yaptıran devlet alarahan han yapıldığı yüzyıl Türkiye'nin En Güzel 10 Hanı Hanlar, sosyal ve ticari hayatın önemli bir merkeziydi. Uzak diyarlardan gelen tüccarlar, seyyahlar, dervişler ve keşişlerin konakladığı yerlerdi. Hanlar kent merkezindedir. Arabalarınızı, atlarınızı, kervanla gelmişseniz develerinizi çekeceğiniz ahırlar...
 4. Dünyanın En İyi 10 Kayak Merkezi

  Dünyanın En İyi 10 Kayak Merkezi

  dünyanın en ünlü kayak merkezleri dünyanın en iyi kayak merkezleri Kış mevsimin en ideal sporu kayak...Hem sporu hemde tatili bir araya getirmek isteyenler için dünyanın en iyi 10 kayak merkezini tanıtıyorum kızlar :tik: 10. Apsen/ Kolorado Zengin ve ünlü isimlerle kaymak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse gitmeniz gereken yer Apsen. Apsen sarp kayalıkları ve birbirine bağlı olmayan dört...
 5. İsviçre'nin en iyi kayak merkezleri

  İsviçre'nin en iyi kayak merkezleri

  zermatt isviçre kayak merkezi,isviçrenin en gözde kayak merkezleri,isviçrenin en ünlü kayak merkezleri,isviçrenin en güzel kayak merkezleri,isviçre kayak merkezleri hakkında bilgiler St Moritz İsviçre'deki dünyaca ünlü kayak bölgelerinden biri. Bu gölgede kayak ve snowboard sezonu kasım ayı sonunda başlayıp mayıs ayında bitiyor. Kayak parkuru toplamda yüzlerce kilometreyle ifade ediliyor....

Sayfayı Paylaş