1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye'nin İlaç Sektöründe Cazibesi Artıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İlaç sektöründe Ar-Ge yatırımlarına yılda 90 milyar dolar harcandığını söyleyen Merck Sharp & Dohme Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Faik Somer, "Türkiye’nin yatırımlar konusunda cazibesi artıyor. Sektörde Ar-Ge’ye destek verilirse 1 milyar dolarlık yatırım çekilebilir" dedi.
  TÜRKİYE’de yılda 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan ilaç sektörü yeni yatırımlar için destek bekliyor. Dünyada sektörün yılda toplam 90 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı yaptığını dile getiren Merck Sharp & Dohme Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Faik Somer, "Türkiye bölgesel bir güç olma yolunda hızla ilerliyor. İlaç sektöründe Ar-Ge yatırımlarına verilecek desteklerle cazibesi artan Türkiye, yılda 1 milyar dolarlık yatırım çekebilir" dedi.

  10 milyar doları bulur

  Sektörde son 5 yılda daralmalar gözlendiğini dile getiren Faik Somer, ilaç sektörü hakkında şu bilgileri verdi: "Daralmalar nedeniyle sektörde mega evlilikler görmeye başladık. Büyük firmalar birleşmeleri tercih ediyorlar. Sektörün daralmasıyla birlikte Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkeler ön plana çıkmaya başladı. Türkiye’de yatırım olanakları bakımından ön plana çıkan bir ülke. Toplam 6 milyar dolarlık bir ilaç pazarı bulunuyor. Bu rakamların önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkması bekleniyor. Rusya’da da 8 milyar dolar olan pazarın 12 milyar doları bulacağı öngörülüyor. Sektörün büyümesi devam edecek."

  Yatırımlar doğuya kayıyor

  Yapılan yatırımların kısa süre öncesine kadar ABD odaklı olduğuna dikkat çeken Faik Somer, şu değerlendirmeyi yaptı: "Yatırımların merkezi konumundaki Amerika’yı Rusya ve Polonya gibi ülkeler zorluyor. Yatırımlar artık doğuya doğru kayıyor. Daha etkin ve ucuz olanaklar talep ediliyor. Türkiye’de bu yatırımlardan nasibini alabilir. Yani 90 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımından 1 milyar dolarlık bir pay alabilir. Ar-Ge yatırımları için hükümetinde destek vermesi gerekiyor. Türkiye bu yatırımlar için cazip bir bölge. Bu yatırımları karşılayabilecek beyin havuzu ve üniversiteleri hazır bulunuyor."

  100’den fazla üretici var

  Türkiye’de 100’ün üzerinde üretici bulunduğuna dikkat çeken Faik Somer, şöyle konuştu: "Türkiye üretim için çok önemli bir yer. İhracat pazarlarına yakınlığı yabancıların dikkatini çekiyor. Sosyal olarak da bölgede en etkin ülkelerden birisi. Uygulanan tedavi yöntemlerinde çok başarılı bir ülke olduğunu ispatladı. Alacağı yatırımlarla bir merkez haline gelebilir."

  Dünya ilaç pazarında ilk 10’a girersiniz

  TÜRKİYE’nin genç nüfusu çalışanları ve coğrafi konumuyla değerlendirmek gerektiğine dikkat çeken Merck Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Kanada Başkanı Stefan Oschmann, şu bilgileri verdi: "Türkiye ekonomisi sürekli büyüyor. Siyasi istikrar devam ediyor. Sağlık pazarı da bu fırsatlar ile büyüme gösteriyor. Yapılacak yatırımlar desteklenirse ve Ar-Ge yatırımları istenilen seviyeye ulaşırsa Türkiye ilaç pazarında dünyanın ilk 10 ülkesinden biri konumuna yükselebilir."

  Kriz Türkiye için fırsat olabilir

  YAŞANAN ekonomik krizin etkilerinden Türkiye’nin bir fırsat yaratabileceğini ifade eden Faik Somer, şu değerlendirmeyi yaptı: "Paranın yol haritası değişmeye başladı. Bu krizi Türkiye’nin bir fırsata dönüştürmesi mümkün. Çünkü para Çin, Hindistan gibi ülkelere kayıyor. Türkiye’de burada önemli bir üs halinde. Ekonomisi ve siyasi istikrarı ile göz dolduruyor. Türkiye bu fırsatı iyi değerlendirmeli."

  Hurriyet.com


   
Türkiye'nin İlaç Sektöründe Cazibesi Artıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ilaç

  ilaç

  İnsan tenine haricen sürülen ilaçlar dini hayatını ıslah etmeye, İlaç dini doğru ve halis olarak yaşamaya, faydalı ilme, öğüt dinlemeye, ferah ve sivince, İlaç içmek rızka, İlacı yutarak almak günahkarın tövbe etmesine, inançsızın hidayet bulmasına, cahiilin ilim meclislerinden istifade etmesine yahut faydalı kitap okumasına, Fitil kullanmak gizli sırları öğrenmeye, bir meselede bilgi...
 2. Hadise'nin cazibesi

  Hadise'nin cazibesi

  yoğun tempo içerisinde olan Hadise herün olay oluyor şimdide faklı bir konuda karşımızda Hadise....... HADİSE'NİN SEKSİLİĞİ TARTIŞILIYOR GAZETECİ SANEM ALTAN, HADİSE'NİN SEKSİLİĞİNİN DOĞALLIĞINDAN GELDİĞİNİ SÖYLEDİ. CNNTÜRK'te ekrana gelen Reha Muhtar'ın sunduğu 'Çok Farklı' programına konuk olan gazeteci Sanem Altan, Hadise'nin seksiliği hakkında değerlendirmelerde bulundu. TRT'nin...
 3. doğurganlığınızın cazibesi

  doğurganlığınızın cazibesi

  Hiç aklınıza doğurgan olduğunuz için çekici olabileceğiniz gelir miydi? benim gelmezdi.. İngiliz bilimadamlarına göre, doğurganlığı yüksek kadınlar daha çekici görünüyor. İngiltere’deki St. Andrews Üniversitesi’ne mensup bir grup bilimadamı tarafından yapılan araştırmalar, erkeklerin, doğurganlığı ve östrojen seviyesi yüksek kadınları daha çekici bulduklarını ortaya koydu. Yapılan çalışmalar,...
 4. Sarının cazibesi ...

  Sarının cazibesi ...

  Bütün renkler arasinda Sari rengi en cok göze batan renktir Meleklerim... Sari, bu neseli günes rengi, kiyafetlerdede cok hos duruyor degilmi :tik:
 5. Sarı Cazibesi

  Sarı Cazibesi

  Sarı çok tercih ettiğim bir renk değil özellikle elbiselerde fakat buradakiler gerçekten şık görünüyor ve renkleri güzel .

Sayfayı Paylaş