Türkiye'nin ilk sanal köy sınıfı

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Türkiye'nin ilk sanal köy sınıfı
Başkentte bir köy okulunda artık kitap ve defter yerine bilgisayar, kara tahta yerine akıllı tahta var. Sinevizyonla ortak ders de görülebiliyor.
Bir köy ilköğretim okulu... Mavi önlüklü öğrencilerin sıralarının üzerinde küçük bilgisayarlar var. Öğretmen akıllı tahtada projeksiyon desteğiyle görsel şölen içinde ders anlatıyor. Öğrenciler dersi akıllı tahtadan ve sıradaki bilgisayardan takip ediyor. Derste köy okulundaki küçük sınıftan merkezdeki bir okulla bağlantı kuruluyor. Bu kez derse diğer öğretmen devam ediyor. Ekrandan diğer sınıfları gören öğretmenler, hem kendi sınıflarındaki hem de köy okulundaki öğrencilere soru soruyor. Bu bir hayal değil! 21. yüzyılın sınıf ortamı Beynam İlköğretim Okulu'nda yaşanıyor.
21. YÜZYILIN SINIFI
E-Devlet Araştırma ve Uygulama Merkezi (EDMER), Intel ve Cisco, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle geleceğin sınıflarını belirlemek için pilot çalışma yapıyor. Proje Ankara merkezindeki Evliya Çelebi İlköğretim Okulu ile Bala ilçesine bağlı Beynam Köyü İlköğretim Okulu'nda hayata geçirildi. Bu iki sınıftan 11- 12 yaşlarındaki 80 öğrenci, Türkiye'nin ilk sanal sınıfında birlikte ders işleme imkânına sahip oldu.

Geri