Türkiye'nin savunma performansı yükseliyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Türkiye'nin savunma performansı yükseliyor
Yerli savunma şirketlerinin yurt içi geliştirme projelerinin payı yüzde 58 olarak gerçekleşti.
Türk savunma sanayii şirketlerinin savunma alanındaki tedarik projelerinde sağladığı yurt içi üretim katkısı giderek artıyor.

Son yıllarda savunma sanayii alanında önemli bir ivme kazanan Türk savunma şirketlerinin bu başarısı sonrasında gelen süreçte, tedarik amaçlı savunma yatırımlarında yurt içi geliştirme projelerinin payı yüzde 58 olarak gerçekleşti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının,(SSM) 2009 yılı Performans programına göre, gündemdeki savunma sanayii projelerinin önemli bölümü Türk savunma şirketlerince yurt içi geliştirme modeli esas alınarak gerçekleştirilecek.

Programa göre, SSM tarafından yürütülen ve ve sözleşmesi imzalanmış 74 adet tedarik projesinin bedeli toplam 24 milyar 341 milyon 385 bin 775 TL olarak hesaplandı. Toplam sözleşme bedelinin proje modellerine göre, proje bedelinin yüzde 58 oranındaki bölümü yurt içi geliştirme yöntemi ile gerçekleştirilirken, projelerin yüzde 24'lük oranındaki kısmının ortak üretim, yüzde 16'lık kısmının hazır alım ve yüzde 2'lik bölümü de konsorsiyumlar tarafından yapılacak.

Bu arada araştırma-geliştirme (ar-ge)faaliyetlerine büyük önem veren Savunma Sanayii Müsteşarlığının gündeminde toplam 49 proje bulunduğu bildirildi.

Araştırma-Geliştirme faaliyetlerinin yüzde 86 oranındaki bölümü Savunma Sanayii Müsteşarlığın Network bilgi uydu, sensör sistemleri, yüzde 20'si sistem entegrasyonu, yüzde 15'i elektronik harp ile yüzde 2'lik kısmı ise füze güdüm kontrol projelerine ait bulunuyor.

4 ayrı alan altında toplanan SSM'nin araştırma-geliştirme faaliyetler için 282 milyon 928 bin liralık bir harcama yapılması öngörülüyor.

Geri