1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Türklerin İlk Milli Alfabesi Nedir biliyor musunuz

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selam millet size bir sorum olacak acaba Türklerin İlk Milli Alfabesi Nedir bu konuda bilginiz var mı varsa lütfen benimle de paylaşın bildiklerinizi

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Göktürk Alfabesi Türklerin İlk Milli Alfabesi'dir.
  Kök Türk Devleti'nin resmi yazısı olan Orkun yazısının başlangıcı çok daha eskilere gider. Birçok kişi, Orkun yazısının Kök Türkler'le birlikte kullanılmaya başlandığını sanır ama işin doğrusu bu değildir. Türkler'in çok daha eski dönemlerde de kendilerine özgü yazıları vardı ve bu yazı Orkun yazısının atası idi. Yazının icat nedenlerinden biri devlet yönetimi olduğuna göre, Kök Türk Devleti'nden önce kurulmuş ve çok geniş alanlara yayılmış bulunan Türk devletlerinin (Büyük Hun, Apar, Batı Apar, Batı Hun, Ak Hun gibi) yazılarının olmadığını ileri sürmek biraz safdillik olur. Ancak, bu eski Türk kültür andaçları, bozkırın sert iklim koşullarında yok olup gitmiştir. Zaten, Kök Türk anıtlarında kullanılan Orkun yazısının mükemmel bir yapıya sahip olması, bu yazının çok daha eskilerden kaldığının bir kanıtıdır.
  Kaynaklar ve araştırmalar, Orkun yazısının Kök Türkler'den önce de kullanıldığını ortaya koymaktadır. Çinli gezgin Hiuen-Tsang (7.yy.ın ikinci yarısı), Kök Türkler'den önce Ak Hunlar'ın da yazılarının olduğunu ve bu yazının Kök Türkler'in kullanmış olduğu Orkun yazısı ile aynı olduğunu bildirir.

  Taspar (Tapo) Kagan (572-581) için, bir budizm kitabı olan Nirvana Sutra'nın Türkçe çevirisi yapılmıştı. Hazar Kaganlığı ile Batı (Avrupa) Avar Kaganlığı'nda da Orkun yazısı kullanılmıştır. Mayatskiy kazılarında ele geçen keramik parçaları ve tuğlalar üzerinde bulunan yazılar bunun kanıtlarıdır. Ayrıca Macaristan'da bulunan ve Orkun harfleriyle yazılmış olan dört satırlık yazıt, Batı Apar dönemine aittir.

  Bizanslı Priskos (5.yy.ortası) anılarında, Hun yazmanlarının ayrı bir yazı ile hazırladıkları metinleri Attila'ya okuduklarını söyler ki bu da Avrupa Hunları'nın kendi öz yazılarının bulunduğunu kanıtlar.
   
Türklerin İlk Milli Alfabesi Nedir biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mu Alfabesİ

  Mu Alfabesİ

  portekiz alfabesi göktürk alfabesiyle isim yazma melek alfabesi dövme alfabeleri göktürk ile isim yazma Paskalya adası v.b. adalar (Avusturalya-Güney Amerika arasında) eskiden büyük bir kıtanın parçalarıydı! ....İnsanlığın anavatanı olduğu sanılan ve artık araştırma yapılabilen batık bir kıta MU KITASI! ... Mu kıtası büyük tufan sular altında kalır; ki bu büyük tufanın 'nuh tufanı' olduğu...
 2. Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir

  Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir

  Selam arkadaşlar sizden bir konuda bilgi ve yardım istiyorum aranızda bana bilen varsa Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir yazsın lütfen.
 3. Adalet Ağaoğlu İlk Eseri Nedir biliyor musunuz

  Adalet Ağaoğlu İlk Eseri Nedir biliyor musunuz

  Merhaba acaba aranızda Adalet Ağaoğlu İlk Eseri Nedir bilen var mı kızlar? Var ise lütfen benimle Adalet Ağaoğlu İlk Eseri hakkında bilgi paylaşsın.
 4. Elif Şafak'ın İlk Kitabı Nedir biliyor musunuz

  Elif Şafak'ın İlk Kitabı Nedir biliyor musunuz

  Elif Şafak'ın İlk Kitabı Nedir bana Elif Şafak'ın İlk Kitabının adını biliyorsanız yazar mısınız lütfen şimdiden cevaplarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
 5. Türk Dil Bayramını Biliyor musunuz ?

  Türk Dil Bayramını Biliyor musunuz ?

  Türk Dil Bayramı İle İlgili Bilgi Türk Dil Bayramıyla İlgili Bilgi Sevgili melekler, bildiğiniz üzere milletçe kutladığımız bazı milli bayramlar var. Bunların içinde pek te bilmediğimiz biri var ki Türkçemizin önemi ve anlamı ile ilgili. Biz de bu sayfamızda sizlere Türk Dil Bayramı İle İlgili Bilgi vermek istiyoruz... İstanbul'da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil...

Sayfayı Paylaş