1. eylül

  eylül Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  tutuklama ve mevzuat

  Konu, 'Hukuk Tartışma Köşesi' kısmında eylül tarafından paylaşıldı.

  avrupa Konseyİnde Üye Devletlere Tutukluluk Hakkindakİ Kanunİ DÜzenlemelerle İlgİlİ Bazi Tavsİyelerde BulunmuŞtur.konseyİn Bakanlar Komİtesİ 8.4.1965 Tarİhlİ Tavsİye Kararinda :


  “ Roma – İnsan Haklari Ve Ana HÜrrİyetlerİ Koruma SÖzleŞmesİnde Yer Alan Prensİplerİn Uygulanmasini GelİŞtİrmek Ve Hizlandirmak İÇİn Tutuklama Hususunda Şu Prensİplere Uyulmasini Tavsİye Eder.

  1. Tutuklama HİÇbİr Zaman Mecburİ Olmamali. Her Olayda İŞİn BÜtÜn Özellİklerİ Hesaba Katilarak Tutuklama Karari Verİlmelİdİr.

  2. Tutuklama İstİsnaİ Tedbİr Olarak Kabul Edİlmelİ.

  3. Tutuklamaya Ve TutukluluĞun Devamina Daİr Karar Ancak Zorunluluk Varsa Verİlmelİ .asla Cezalandirma Gayesİyle Bu Yola BaŞvurulmamalidir.

  4. Tutuklama Kararinda KoĞuŞturma Konusu Ve Tutuklamayi Hakli GÖsteren Sebep MÜmkÜn OldukÇa AÇik Şekİlde Belİrtİlmelİ Ve Karar TutuĞa Derhal Bİldİrİlmelİ.

  5. Tutuklama Halİ GerÇek ZorunluluĞunun GerektİrdİĞİnden Fazla Uzamasini Önleyecek Çarelere BaŞvurulmalidir.Özellİklede Şu Çarelere:

  · Tutuklamanin SÜresİnİ Kanun Veya Hakİm Tesbİt Etmelİdİr.

  · Kanunyoluna BaŞvurma Hakki Taninmalidir.

  · DÜzenlİ Araliklarla Karar GÖzden GeÇİrİlmelİdİr.

  · SaniĞa MÜdafİden Yararlanma Hakki Taninmalidir.”  Avrupa Konseyİ Bakanlar Komİtesİnİn 9.5.1985 Tarİhlİ Kararina GÖre Tutuklama Mecburİ Olmamali ,İhtİyarİ Bİr Tedbİr Olarak DÜzenlenmelİdİr.

  BİrleŞmİŞ Mİlletler İnsan Haklari Beyannamesİnİn 9. Maddesİne GÖre :

  “hİÇkİmse Keyfİ Olarak Tutulamaz, Alikonamaz Veya SÜrÜlemez.”

  Tutulma İle Kastedİlen Yakalama, Alikonma İle Kastedİlende Tutuklamadir. Keyfİ Olmamakta Yasalara Ve Hukuka Uygun Olmak BİÇİmİnde AnlaŞilmalidir.   
tutuklama ve mevzuat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tutuklama Nedenleri

  Tutuklama Nedenleri

  tutuklama nedenleri Tutuklama nedenleri MADDE 100. - (1) Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilir. İşin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması halinde, tutuklama kararı verilemez. (2) Aşağıdaki hallerde bir tutuklama nedeni var sayılabilir: a)...
 2. Özürlü olduğum halde, özürlülerle ilgili mevzuat

  Özürlü olduğum halde, özürlülerle ilgili mevzuat

  Özürlü olduğum halde, özürlülerle ilgili mevzuat dahilinde atamam yapılmadığı için özürlülere tanınan erken emeklilik hakkından yararlanamıyordum. Bu Kanun bana bir hak getiriyor mu? Evet, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü...
 3. Kocasını öldürme suçundan tutuklandı.

  Kocasını öldürme suçundan tutuklandı.

  Adana’da 3 milyon YTL’sini dolandırdıkları demir tüccarı patronları 51 yaşındaki Ali Yasin Sönmezler’i, başına demir boru ile vurup öldürdükten sonra domuz bağı ile bağlayıp çuvala koyarak çöplüğe atan 23 yaşındaki Gürkan Kulle ile 26 yaşındaki Arman Arı, nöbetçi mahkemede, kendilerini Ali Yasin Sönmezler’in eşi 46 yaşındaki Şehnaz Sönmezler’in azmettirdiğini iddia etti. Zanlıların...
 4. Borsa operasyonunda 3 tutuklama

  Borsa operasyonunda 3 tutuklama

  Şişli Adliyesi'ne sevk edilen 14 kişiden 11'i savcılıktan serbest bırakıldı İMKB'de manipülasyon yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra Şişli Adliyesi'ne sevk edilen 14 kişiden 11'i savcılıktan serbest bırakıldı. 3 kişi ise çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) manipülasyon yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındıktan...
 5. Mesleki Mevzuat terimleri Sözlüğü

  Mesleki Mevzuat terimleri Sözlüğü

  ssk terimleri mevzuat terimleri Mesleğimizi icra ederken ,mevzuat içerisinde yer alan ifadeler,sözcükler ve mesleki terimlerle karşılaşıyoruz bu terimleri bazen yanlış değerlendirebiliyoruz.Hayatımızın içerisinde birden çok manaya gelen okadar terim ve sözcük var ki düşünmemek elde değil. İşte En çok adı geçen sözcükler.....

Sayfayı Paylaş