1. elmalı kurabiye

  elmalı kurabiye Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.756
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0

  Tuvalet musluğu mutfağınkinden daha temiz

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında elmalı kurabiye tarafından paylaşıldı.

  tuvalet muslukları dettol türkiye tarat muslugu dettol reklam müziği detol reklamı
  ŞAŞIRTICI AMA GERCEK MUTFAK MUSLUGUNDA VE ELBEZİLERDE BİR ÇOK BAKTERİ KARIŞIMINA RASTLANMIŞ İŞTE UZMANLARIN TESPİTLERİ


  [​IMG]


  İngiltere'de Hijyen Konseyi tarafından 8 ayrı ülkedeki evlerden alınan örneklerin laboratuvar incelemesi yoluyla yapılan araştırmanın sonuçları, milyonlarca evde mutfak musluğunun, tuvaletteki sifon kolundan çok mikrop taşıdığını ortaya koydu.

  Araştırmada, mutfak lavabosunda kullanılan bezlerin yüzde 80'inin de tehlikeli bir “bakteri karışımı” içerdiği ortaya çıktı.

  Yapılan incelemeler, mutfak musluklarının üçte birinin hijyen koşullarına uymayacak biçimde bakteri taşıdığını, buna karşılık tuvaletlerdeki sifon kollarının ise yüzde 15'inde aynı durumun söz konusu olduğunu kanıtladı.

  Uzmanlar, yüzde 14 oranındaki mutfak musluğunun öldürücü de olabilen koli basili taşıdığını, bu oranın tuvaletlerdeki sifon kollarında ise yüzde 6 olarak tespit edildiğini belirtti.

  Zatürreye yol açan bakterinin mutfak musluklarının yüzde 8'inde tespit edildiğini söyleyen uzmanlar, mutfak musluklarının beşte birinde de bezlerin kötü kokmasına da yol açan pseudomonas adlı bakterinin bulunduğunu kaydetti.

  Bütün bu mikropların sık yıkanmayan eller vasıtasıyla yayıldığına işaret eden uzmanlar, gıda zehirlenmesine yol açan campylobacter ya da salmonella gibi bakterilen ise, en çok mutfakta kullanılan bezler aracılığıyla yayıldığına dikkat çekti.

  Uzmanlar, bakterilerin en kolay yuvalanıp yayıldığı diğer ev eşyaları arasında bebeklerin mama sandalyeleri, doğrama tahtaları, TV'lerin uzaktan kumanda cihazları ve telefonların bulunduğunu da bildirdi.

  Uzmanlar, inceleme yapılan evlerden yüzde 75'inde sürpriz bir sonuçla karşılaştıklarını, bu evlerde tuvaletlerin kapı kollarının son derece temiz çıktığını, bu sonucun da tuvalet kapı kollarını evlerde üzerinde bakteri araştırması yapılan en temiz yer haline getirdiğini söyledi.

  Hijyen Konseyi yetkilileri, sonuçları “vahim” olarak nitelerken, özellikle bütün dünyada domuz gribiyle mücadele edilen şu günlerde, ellerin yıkanması ve evlerdeki belli yüzeylerin sık sık dezenfekte edilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

  Hijyen Konseyi Başkanı John Oxford da yaptığı açıklamada, “Önemli noktaları dezenfekte etmek, bugünlerde her zaman olduğundan çok daha büyük önem taşıyor” dedi.

  Herkesin hijyen koşullarına dikkat ederek kendisi ve ailesi için enfeksiyon zincirini kırmasının mümkün olduğunu da belirten Oxford, ellerin sık sık yıkanması gerektiğini hatırlattı.

  Dettol adlı temizlik malzemesi üreticisi tarafından desteklenen araştırma İngiltere, Avustralya, Almanya, Hindistan, Malezya, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve ABD'deki evlerde yapıldı.
  KAYNAK:HÜRRİYET


   
Tuvalet musluğu mutfağınkinden daha temiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Musluk

  Musluk

  Musluk ile ilgili bütün rüyalar hayra, berekete, sağlığa, bolluğa ve işlerin düzeleceğine, iyi haberler alınacağına yorumlanır. Rüyada musluk ile ilgili her şey iyiye, bolluğa, sağlığa, işlerin iyi olacağına ve güzel haberler alınacağına işarettir. Gelecek olan kısmeti haber verir.Rüyada musluk görmek, es veya hizmetçi kizla tabir olunur. Bir musluktan veya oluktan tatli su içtigini gören...
 2. Tuvalet

  Tuvalet

  rüyada tuvalet kagidi görmek rüyada kağıdı görmek kağıdı beyaz ruyada kagidi gormek Hela görmek insanın kendi ailesinden kaynaklanan sıkıntılarına, rızık temini için çalışıp çabalamaya, eşiyle başbaşa kalmaya, malın stoklandığı depoya, dükkana; Tuvalet yalnızlık evine, temizliğe, tefekkür etmeye ve rahatlığa; Temiz tuvalet hanımının iyii hallerine, genişliği onun uyumulu ve itaatli oluşuna;...
 3. Tente

  Tente

  Kapalı tente yolunda giden iş, açık tente ise kısmet, huzur, güvendir.Rüyada kendinizi bir tente altinda gölgelenmekte oldugunuzu görmek, esiniz ve çocuklarinizla bir tatil köyüne giderek bir müddet dinlenmek istediginize, fakat maddi imkansizliginiz yüzünden bunu yapamadiginiz için, sadece pazarlari bir kira veya deniz kenarina giderek bu ihtiyacinizi tatmine çalistiginiza yorumlanir
 4. tente

  tente

  Güverteyi yağmur ve güneşten korumak için güverte üzerine açılan branda veya başka bir malzememden yapılmış örtü
 5. Asansör Düğmeleri Tuvaletten 40 Kat Daha Pis

  Asansör Düğmeleri Tuvaletten 40 Kat Daha Pis

  Hemen hemen hergün kullandığımız asansörlerin düğmelerinin, umumi tuvaletlerden 40 kat daha pis ve 40 kat daha fazla mikrop barındırdığını bilioyor musunuz melekler ! İngiliz Daily Mail'in haberine göre, oteller, lokantalar, bankalar, bürolar ve havalimanlarında yapılan bir araştırmada, bir asansör düğmesinin bir santimetre karesinde 313 "koloni oluşturan birim" bakteri bulunduğu...

Sayfayı Paylaş