Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Tuzun Zararlarını Biliyor musunuz ?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  tuzun zararları tuzun zararları nelerdir


  Özellikle hipertansiyon hastalığı için büyük bir tehlike olan tuz tüketimi, ne yazık ki ülkemizde çok fazla melekler. Sadece bu hastalık değil pek çok hastalık, gebelik ve diyet programlarında tüketilmesine azami olarak dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar tuzun bir bağımlılık olduğu konusuna dikkat çekiyor. Bu önemli konuda sizleri bilgilendirelim istedik ve tuzun zararlarını aşağıda ki makalede sizlerle paylaşıyoruz.. :)


  < Konu Resmi..>  Tuzlu yiyecekleri herkes sever. Tuza bir kez bağımlılık kazandınız mı ne tuzsuz yiyeceklerden ne de tuz yerine konulmuş maddelerle yapılmış besinlerden zevk alabilirsiniz. Tuzlu tatlara bağımlılık çocukluk çağlarından itibaren yavaş yavaş kazanılır. Bir süre sonra da vazgeçilmez bir tutku halini alır.

  Tuz kullanmayı bir süre erteleyebilirseniz bedeniniz daha az sodyumla beslenmeye uyum göstermede pek fazla güçlük çekmez. Tuz kullanımını azaltan ve besinler ile aldığı sodyum miktarını sınırlayanların tuzlu tat-lezzet isteklerinde gerileme oluşur.

  Yapay tuz zararlı mı?

  Tuz yerine geçen ürünleri kullanmak tuzun zararlarından kurtulmanın en kolay yoludur ama tuz yerine geçen maddeler her zaman ve herkes için uygun olmayabilir. Yapay tuzların içerisindeki en önemli madde olan ‘potasyum’ bazı durumlarda ciddi problemler yaratabilir. Böbrek yetmezliği olanların potasyum birikimine eğilimli sorunu bulunlarının ve potasyum tutucu idrar söktürücüleri kullananların bu tür tuzları kullanmadan önce doktorları ile konuşmaları gerekmektedir.
  Fazlası neden yasak

  Eğer hem daha az sodyum kullanmak hem de herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak istiyorsanız tuz yerine seçenek olarak bitkileri ve baharatları denemelisiniz. Özellikle limon ve limon suyu kaliteli sirkeler ve bazı kurutulmuş baharatlı bitkiler ve kırmızı biber lezzet unsurunu arttırmada tuza olan özleminizi azaltmada size yardımcı olabilirler.

  Vücudunuzun sodyum dengesini sağlamakla yükümlü organı böbreklerinizdir. Sağlıklı böbrekler fazladan alınan sodyumun büyük bir kısmını kolayca atmaktadır. Tuzun fazlasını terleme ile de atarsınız. Eğer böbrekleriniz yeterince çalışmazsa fazla tuzu atmakta güçlük çekersiniz. Vücudunuzda sodyum birikir yüzünüzde

  Tuzun fazlası sadece ödem yapmaz. Damarlarınızda dolaşan sıvı miktarının artmasına kan basıncınızın yükselmesine (hipertansiyon) kalp ve böbrek hastalıkları ile felç riskinizin artmasına neden olur. Özellikle toplumun yüzde 30’undan fazlasının sodyuma duyarlı kan basıncına sahip olduğunu düşünürseniz hipertansiyon eğiliminizin kanınızda fazla sodyum birikince tetiklenebileceğinden kuşkunuz olmasın!

  Lezzet odaklı beslenmede ısrar ederseniz ‘fazla tuzlu beslenme’ tuzağına yakalanma olasılığınız yükselecektir. Özellikle genetik mirasından hipertansiyon riski olan biriyseniz kalp yetmezliği böbrek yetmezliği gibi sorunlarınız varsa besinlerle aldığınız tuz miktarını ölçülü tutmaya bakın.

  Taze üründe daha az sodyum var

  Sodyum içeriği fazla olan besinler hazır ve işlenmiş olarak satılan endüstriel-fabrikasyon besinlerdir. Sebze ve balık konserveleri peynir çeşitleri hazır köfte pizza ve çorbalar hazır içecekler ve meyve suları sodyumun en önemli kaynaklarıdır.

  Beslenirken daha az sodyum almaya karar veriyorsanız ürün etiketlerini dikkatle okumalı sodyumsuz çok düşük sodyumlu düşük sodyumlu sodyumu azaltılmış’ veya ‘tuzsuz besin’ ibarelerinin ne anlama geldiğini hatırlamalısınız.

  Sodyumsuz besinler: Bir porsiyonunda 5 mg’dan az sodyum içerirler.

  Çok düşük sodyumlu besinler: Bir porsiyonunda 35 mg’dan daha az sodyum var.

  Düşük sodyumlu besinler: Bir porsiyonunda 140-150 mg’dan daha az sodyum bulunan ürünlerdir.

  Sodyumu azaltılmış besinler: Sodyum içeriği en az yüzde 25 oranında azaltılmış olan ürünler. bacaklar ve ayaklarınızda şişmeler meydana gelir. Vücutta aşırı sodyum birikmesi sonucu oluşan bu belirtilere tıp dilinde ‘ödem’ denilmektedir.


   
Tuzun Zararlarını Biliyor musunuz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mantarın Zararlarını Biliyor musunuz ?

  Mantarın Zararlarını Biliyor musunuz ?

  Mantarın zararları Mantarın zararları nelerdir Birçok şekilde tükettiğimiz mantarın da zararları olduğunu biliyor muydunuz melekler ? Makalemizde mantarın insan sağlığına zararlı etkileri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz :tik: Birçok yabani mantar doğadan toplanıp yenebilir ve çoğunun kültür türlerinden daha lezzetli olduğu söylenir. Fakat doğal yetişmiş mantarları toplayan kişi bu...
 2. Çiğ Köftenin Zararlarını Biliyor musunuz ?

  Çiğ Köftenin Zararlarını Biliyor musunuz ?

  Bu konu; çiğ köftenin zararlarını biliyormusunuz haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, şöyle bol acılı, ehil ellerde hakkı verilerek yapılmış bir çiğ köfteye kim hayır diyebilir ? Muhtemelen pek azımız. Bilhassa güneydoğu mutfağını sevenlerin vazgeçemedikleri çiğ köfte, son derece lezzetli bir gıda. Ancak her lezzetli şeyde olduğu gibi çiğ köftenin de sağlığa bir takım...
 3. Parmak Çıtlatmanın Zararlarını Biliyor musunuz?

  Parmak Çıtlatmanın Zararlarını Biliyor musunuz?

  parmak çıtlatmak, parmak çıtlatmanın zararları, parmak çıtlatmanın etkileri Sevgili melekler, hepimizin alışkanlık olarak yaptığı parmak çıtlatmak aslında hiç de masum bir davranış değil. Ne akla hizmetse o çıt sesini duyduğumuzda parmaklarımızın rahatladığını düşünürüz. Aslına bakarsanız bu gevşeme hissi yanında parmaklarımıza da zarar vermiş oluruz. Nasıl mı? Tüm bilgiler aşağıdaki...
 4. Toksinlerin Zararlarını Biliyor musunuz?

  Toksinlerin Zararlarını Biliyor musunuz?

  toksinlerin zararları, toksinler hakkında, toksin nedir Sevgili melekler, özellikle görsel ve yazılı basında sık sık toksin atıcı programlar, içecekler ve gıdalar hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Vücutta bulunan toksin maddeler sizi yorgun, uykusuz, sinirli hissettirir ve ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açar. Karaciğer, bağırsaklar, böbrek, akciğer ve deri başta olmak üzere pek çok...
 5. Deniz Tuzunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  Deniz Tuzunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  deniz tuzu, deniz tuzunun yararları, deniz tuzunun faydaları Sevgili melekler, deniz tuzunun biyolojik aktif doğal bir madde olarak birçok tıbbi özelliği bulunmaktadır. Herbalist Tarkan Güveloğlu'nun verdiği bilgilere göre yaptığı araştırmalar sonrası tuzun güzelliğe, gençliğe etkisi netleşti. Bu mucize tuz, m etabolizmayı aktive ediyor, damarlarda dolaşımı hızlandırıyor. Bağışıklık...

Sayfayı Paylaş