1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Ü harfi..

  Konu, 'Tıb Sözlüğü' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Ü
  ÜLSER:Geniş anlamıyla deri ya da mukoza altı dokuları meydanda bırakan kronik yaralardır.
  ÜLSERATİF KOLİT:Kalın barsakla rektumun, kronik iltihabı ve ülserasyonudur.
  ÜREMİ:Kandaki üre oranının normalin üzerinde olması halidir.
  ÜRETER:Böbreklerle idrar torbasını birleştiren, idrarın torbaya ulaşımını sağlayan tüptür.Her iki tarafta birbirinden bağlantısız olarak bulunur.
  ÜRETRA:İdrarın dışarıya atılmasını sağlayan ve ıdrar torbasından sonraki idrar yoluna verilen isim.
  ÜRETRİT:Üretranın iltihabıdır.
  ÜROLOJİ:Kadın ve erkeklerdeki idrar yolları ve üreme sistemleri ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.Bevliye.
  ÜRTİKER:Hassasiyet sonucu ortaya çıkan deri döküntüleri ve kaşıntı ile belirgin bir durumdur.
  ÜRİN:İdrar.
  ÜROGENİTAL:Genital ve idrar yolları sistemi ile ilgili.
  ÜROGRAFİ Damardan kontrast madde verilerek böbrekler,idrar torbası ve idrar yollarının belirli zaman aralıkları ile filmlerinin çekilmesidir.Üriner sistem hakkında teşhis amaçlı yapılan işlemdir.
   
  Son düzenleme: 11 Mart 2008
Ü harfi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. U-Ü Harfi Rüya Yorumları

  U-Ü Harfi Rüya Yorumları

  hareketli ü harfi UÇAK: Yakın bir zamanda terfi ve yükseleceğinizin habercisidir. UÇMAK :Yükseklerde, uzayda uçmak, evlilikte sorunlarla karşılaşabileceğinizi haber verir.. Alçakta uçmak ise geçici sıkıntılar demektir. UÇURTMA: Ticarette başarılı olacağınıza işarettir. ULUMAK : Yakında kötü bir haber alacaksınız. UN: Helal mal olarak yorumlanır. UTANMAK : İş hayatında pek...
 2. D harfi..

  D harfi..

  D DAKRİYOADENİT:Gözyaşı bezi iltihabı. DAKRİYOSİSTİT:Gözyaşı kesesi iltihabı. DAKRİYOSİSTEKTOMİ:Gözyaşı kesesinin ameliyatla çıkartılması. DAKRİYOSİSTOGRAFİ:Kontrast madde verilerek gözyaşı kesesi ve kanalının radyolojik olarak incelenmesi. DAKRİYOSİSTORİNOSTOMİ:Gözyaşı kanalının tıkalı olduğu durumlarda uygulanan, kesenin burun boşluğuna diranajını sağlayan ameliyat. DAKRİYOLİT:Gözyaşı...
 3. C harfi..

  C harfi..

  C CADUCEUS:Mitolojide Tanrı’nın habercisi olan Merkür’ün asasıdır. ABD ordusu tıp mensuplarının sembolü olup, tıp biliminin sembolü olan Eskülap asaından farklıdır. Merkür asaının çevresinde iki yılan vardır, Eskülap’ta ise, bir yılan bulunur. CAISSON HASTALIĞI:Vurgun. Dalgıçlarda ve çok yükselen havacılarda atmosfer basıncının ani değişimlerine bağlı olarak meydana gelir. CALCANEUS:Topuk...
 4. üye

  üye

  Bir derneğe yahut herhangi bir sosyal amaçlı kuruluşa üye olmak yardımlaşma ve dayanışmaya; gerek hayır üzerine gerek şer üzerine birliktelik sağlamaya, Kendiliğinden gelen üyelik hayra, Muhtarın yahut başka birinin azası olduğunu görmek, birine bir husuusta yardım ve destek veremeye delalet eder.
 5. ........ üyeyim

  ........ üyeyim

  bacılarım bakıyorum da herkez bir yerlere üye facebook , twitter fln ama ben üye değilim siz nereye üyesiniz merak ettim:fırtına::pasi::pasi:

Sayfayı Paylaş