Ubuntu ile 50 milyon Euro tasarruf

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ubuntu ile 50 milyon Euro tasarruf
Fransız polisi: Ubuntu'ya geçerek 50 milyon Euro tasarruf ettik.

Fransız polisinin yaptığı açıklamaya göre kullandıkları sistemleri Microsoft Windows'tan açık kaynak kodlu Linux dağıtımı Ubuntu'ya geçerek milyon dolarlar tasarruf etmişler.
Polis birimi özgür yazılıma geçişini 2005'te bütün birimlerde Microsoft Office'den Open Office'e geçerek başlatmış. Bu başlangıçla beraber yavaş yavaş Firefox ve Thunderbird gibi program alanında da açık kaynağa yönelmişler. Microsoft'un 2006'da Vista'yı çıkarmasının ardından Windows yerine yavaş yavaş Ubuntu'ya geçiş başlamış.
Geçişin ilk aşamasında deneme amaçlı 5000 adet iş istasyonunda Ubuntu'ya geçilmiş. İlk geçişte sağlanılan başarının ardından yıl sonuna kadar toplamda 15000 adet iş istasyonunda Ubuntu'ya geçileceği planlanırken 2015 itibariyle bu sayının 90.000 olması hedefleniyor.
pardus-logo.jpg

2004'te bu yana değişimle birlikte Fransız polisinin 50 milyon dolar tasarruf ettiği belirtiliyor. Umarız ülkemizde de kendi açık kaynak kodlu Linux dağıtımımız Pardus devlet dairelerinde tamamen kullanılır hale gelir ve boştan yere paralarımızı sağa sola çar çur harcamamış oluruz.
 
Üst