1. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  940
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)

  Üç Aylar Hakkında

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

  üç aylarla ilgili sorular recep şaban ramazan ayı hakkında üç ayları fazileti bilinmeyenler hepsi burada melekler Üç aylar bizler için manevi olarak en çok sığınma gösterdiğimiz zamanlardır.Üç ayları maneviyat ve dua ile geçirmek bizlere adeta şifa etkisinde yarar olur ve kalbler ferahlar.Ki bu üç ay islamiyetin en önemli gecelerine sahiptir.Ramazan ayı bizler için bereketin,iyiliğin,sevapların ayıdır,diğer aylar ise kandil geceleriyle ellerimizi göğe çevirmemize büyük vesilelerdendir..


  [​IMG]

  Soru
  Hadislerde geçen Ramazan ve Recep Allah’ın ayı, Ramazan ümmetin ayı şeklindeki ifadeler nasıl anlaşılmalıdır?

  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Ramazan-Receb-Muharrem ayı gibi bazı ayların -sözün makamına göre- Allah’a nispet edilmesi, onların özel şereflerine, faziletlerine bir vurgudur. Yoksa her şey gibi bütün aylar da Allah’a aittir. Örneğin bir baba faziletini takdir etmek için bir çocuğu için “bu benim çocuğumdur, bu babasının oğludur” şeklinde bir ifade kullansa, bu söz hiç bir zaman “diğer çocuklarının kendisine ait olmadığını” ifade etmez.
  İşte bu gibi hikmetlere binaen bazı aylar Allah’a nispet edilmiştir. Örneğin; bir hadiste efendimiz şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayına karşı saygılı olun, çünkü o Allah’ın ayıdır”(Mecmau’z-zevaid, 3/143).

  Diğer bir hadiste şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayından sonra en faziletli ay, -sizin Muharrem diye adlandırdığınız- Allah’ın ayıdır”(a.g.e, 3/190).

  Diğer bir rivayete göre fendimiz şöyle buyurdu: “Ramazan ayı Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır. Şaban temizler, ramazan kefaret olur”(Kenzu’l-ummal, 8/466).

  Diğer bir hadis rivayetinde ise şöyle buyurmuştur. “Receb Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır”(Kenzu’l-ummal, 12/310).

  Kaynaklarda konuyla ilgili açık bir ifadeye rastlamamakla beraber şunları söyleyebiliriz:

  Receb Allah’ın ayıdır. Çünkü cahiliye devrinde de insanlar -dört haram aylardan olduğu için- Receb ayında Allah’ın emirlerine hürmeten savaş yapmıyorlardı, kötülüklerden korunmaya çalışıyorlardı.
  Şaban Hz. Peygamberin ayıdır. Çünkü beraat gecesini barındıran Şaban ayında ilahî takdirin o yıldaki programı içerisinde Hz. Muhammed’in Peygamber olacağı da yazılmıştır. Bu açıdan ramazandaki risaletin ön mukaddimesi olan Şaban ayı onun ayı sayılır.
  Ramazan ayı ise, bir af ve mağfiret ayı olduğundan ümmetinin kurtuluşu için genel bir af mevsimidir. Bu açıdan bu ayın ümmet için olduğunda şüphe yoktur.
   
Üç Aylar Hakkında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÜÇ Ayda

  ÜÇ Ayda

  ÜÇ AYDA Yeni Türk Alfabesi'nin ilk şekillerini kendisine götürdüğüm zaman, komisyonun, en aşağı beş senelik bir geçiş devresi düşündüğünü söylemiştim. Gazeteler evvelâ birer sütunlarını yeni harflerle hasredecekler, yavaş yavaş bu sütun sayısı artacak, nihayet bütün gazeteler yeni harflerle çıkacaktı. Mektepler için de, bu benzer dereceli usuller düşünmüştük. Dikkatle dinledikten sonra, bir...
 2. Dolar üç ayın zirvesinde

  Dolar üç ayın zirvesinde

  İstanbul serbest piyasada dolar 1,6840 TL, avro 2,1260 TL'den güne başladı. Kapalıçarşı'da 1,6760 TL'den alınan dolar 1,6840 TL'den satılıyor. 2,1200 TL'den alınan avronun satış fiyatı ise 2,1260 TL olarak belirlendi. Küresel riskten kaçınma eğilimine bağlı olarak gelişmekte olan para birimlerinden sermaye çıkışı Türkiye'de de finansal piyasaları olumsuz etkiliyor. Dolar dün son 3 haftanın...
 3. Üç aylarda çekilecek tesbihler

  Üç aylarda çekilecek tesbihler

  üç aylar tesbihi nasıl çekilir 3 aylarda çekilecek tesbihler üç aylarda çekilen tesbihler çekilecek aylar tesbihi üç aylar, recep ayı, şaban ayı, ramazan ayı, okunacak dualar, çekilecek tesbihler hakkında detaylı bilgiler Mübarek üç aylarda çekilecek tesbihler hakkında bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz melekler - 2 REKAT NAMAZ: ALLAH RIZASI İÇİN KIL FATİHA’DAN SONRA İSTEDİĞİN...
 4. Üç Ayların Önemi hakkında bilgiler var mı

  Üç Ayların Önemi hakkında bilgiler var mı

  Üç Ayların Önemi nedir lütfen bana Üç Ayların Önemi hakkında bilgi verin arkadaşlar.
 5. gebeliğin ilk üç ayındaki kanamalar hakkında soru

  gebeliğin ilk üç ayındaki kanamalar hakkında soru

  Merhaba.2.5 aylık hamile bir arkadaşım var ve iki sefer hafif kanamsı olmuş.Doktora gitmiş önemsememiş dr. İçi rahat değil.Burası kadın sitesi mutlak başına gelen vardır sormak istedim,yardımcı olurmusunuz?

Sayfayı Paylaş