Üç aylar neden kutsaldır ?

Uzman SühaN

Administrator
Üç aylar neden kutsaldır ?
Mübarek üç aylar,Recep,şaban ve ramazan aylarıdır.3 aylar islam alemi için önemi büyük olan kutsal aylardır.Recep Allahın ayıdır ,Şaban ,peygember efendimiz Hz Muhammedin ayıdır Ramazan , ümmetin ayıdır.Üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayı başlangıcı ne zamandır ? Bu sene Regaib Kandili, 7 Nisan Perşembe yi Cuma ya bağlayan gece idrak edilecek. 8 Nisan Cuma günü ise Üç Aylar başlıycaktır.Kutsal 3 aylardan konumuz açılmışken Üç Ayların İlki Recep Ayının Faziletleri , Üç Aylardan Şaban Ayının Faziletleri , Üç Aylardan Biri Olan Ramazan Ayının Faziletleri adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.Mübarek üç ayların önemi nerden geliyor merak ediyormusunuz ?


İslam alemince kutsal sayılan üç aylar hakkında ,sevgili peygamberimiz hz muhammed şöyle diyor.Recep Allah ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.Üç ayları kutsal kılan önemli özellikler beş mübarek kandil gecesinden dördü nün bu aylar içinde olmasıdır.Bu kutsal aylarda bol ibadet etmeli , kötü eylemlerden uzak durulmalıdır.
üç aylar.jpg

Recep ayında Allaha çok istiğfar edilmelidir çünkü Cenabı hak ,Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca oruç tutulmalıdır.Allah Recep ayında oruç tutanları afeder. Bu ayda bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.

Şaban ayı peygamber efendimizin çok değer verdiği aydır.Peygamberimiz Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir diye dua etmiştir.Şaban ayında yapılan tüm ameller Alemlerin rabbi olan Allaha arz edilir.Şaban ayında da oruç tutulur.Şaban ayında üç gün oruç tutana, Allahü teâlâ Cennette bir yer hazırlar.Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesidir.Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmek gerekir.Bu gecede tevbe istigfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kuranı kerim okumalıdır.

Ramazan ayı mübarek bir aydır.Ramazan ayında Yüce Allah oruç tutmayı farz kılmıştır..Bu ay şeytanlar bağlanır.Ayrıca bu ayda öyle bir gece varki bin aydan daha hayırlıdır kadir gecesi.Bu geceden mahrum kalmayın bol dua ve istigfar edin.Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir.

Bu mübarek üç aylarda bol dua etmeli,lüzumsuz işlerden kaçınmalıyız.i Alemlerin rabbi nin rızasını kazanmak için çaba göstermeliyiz.Peygamber Efendimiz (S.a.v) bu aylarda daha çok ibadet etmiş ve bizlere, bu aylarda ibadetlerimizi artırmamızı ve günahlardan kaçınmamızı tavsiye etmiştir.Mübarek üç aylar hayırlara vesile olsun.
 
Üst