1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Üç aylar neden kutsaldır ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Mübarek üç aylar,Recep,şaban ve ramazan aylarıdır.3 aylar islam alemi için önemi büyük olan kutsal aylardır.Recep Allahın ayıdır ,Şaban ,peygember efendimiz Hz Muhammedin ayıdır Ramazan , ümmetin ayıdır.Üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayı başlangıcı ne zamandır ? Bu sene Regaib Kandili, 7 Nisan Perşembe yi Cuma ya bağlayan gece idrak edilecek. 8 Nisan Cuma günü ise Üç Aylar başlıycaktır.Kutsal 3 aylardan konumuz açılmışken Üç Ayların İlki Recep Ayının Faziletleri , Üç Aylardan Şaban Ayının Faziletleri , Üç Aylardan Biri Olan Ramazan Ayının Faziletleri adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


  Mübarek üç ayların önemi nerden geliyor merak ediyormusunuz ?


  İslam alemince kutsal sayılan üç aylar hakkında ,sevgili peygamberimiz hz muhammed şöyle diyor.Recep Allah ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.Üç ayları kutsal kılan önemli özellikler beş mübarek kandil gecesinden dördü nün bu aylar içinde olmasıdır.Bu kutsal aylarda bol ibadet etmeli , kötü eylemlerden uzak durulmalıdır.
  < Konu Resmi..>

  Recep ayında Allaha çok istiğfar edilmelidir çünkü Cenabı hak ,Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca oruç tutulmalıdır.Allah Recep ayında oruç tutanları afeder. Bu ayda bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.

  Şaban ayı peygamber efendimizin çok değer verdiği aydır.Peygamberimiz Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir diye dua etmiştir.Şaban ayında yapılan tüm ameller Alemlerin rabbi olan Allaha arz edilir.Şaban ayında da oruç tutulur.Şaban ayında üç gün oruç tutana, Allahü teâlâ Cennette bir yer hazırlar.Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesidir.Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmek gerekir.Bu gecede tevbe istigfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kuranı kerim okumalıdır.

  Ramazan ayı mübarek bir aydır.Ramazan ayında Yüce Allah oruç tutmayı farz kılmıştır..Bu ay şeytanlar bağlanır.Ayrıca bu ayda öyle bir gece varki bin aydan daha hayırlıdır kadir gecesi.Bu geceden mahrum kalmayın bol dua ve istigfar edin.Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir.

  Bu mübarek üç aylarda bol dua etmeli,lüzumsuz işlerden kaçınmalıyız.i Alemlerin rabbi nin rızasını kazanmak için çaba göstermeliyiz.Peygamber Efendimiz (S.a.v) bu aylarda daha çok ibadet etmiş ve bizlere, bu aylarda ibadetlerimizi artırmamızı ve günahlardan kaçınmamızı tavsiye etmiştir.Mübarek üç aylar hayırlara vesile olsun.


   
Üç aylar neden kutsaldır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÜÇ Ayda

  ÜÇ Ayda

  ÜÇ AYDA Yeni Türk Alfabesi'nin ilk şekillerini kendisine götürdüğüm zaman, komisyonun, en aşağı beş senelik bir geçiş devresi düşündüğünü söylemiştim. Gazeteler evvelâ birer sütunlarını yeni harflerle hasredecekler, yavaş yavaş bu sütun sayısı artacak, nihayet bütün gazeteler yeni harflerle çıkacaktı. Mektepler için de, bu benzer dereceli usuller düşünmüştük. Dikkatle dinledikten sonra, bir...
 2. 2012 Üç Aylar Ne Zaman

  2012 Üç Aylar Ne Zaman

  2012 Üç Aylar Ne Zaman arkadaşlar biliyorsanız sorumun cevabını verin.
 3. Üç Aylar Nedir yardım istiyorum

  Üç Aylar Nedir yardım istiyorum

  Üç Aylar Nedir üç aylarda ne yapılır bu konu hakkında bana bilgi vermeniz mümkün mü?
 4. Üç Aylar Tesbihi nedir nasıl çekilir???

  Üç Aylar Tesbihi nedir nasıl çekilir???

  Üç Aylar Tesbihi nedir ve Üç Aylar Tesbihi nasıl çekilir bu konuda bana bilir kişi olan arkadaşlarım cevap verirse çok sevinirim.
 5. Mübarek üç ayların fazileti nedir?

  Mübarek üç ayların fazileti nedir?

  Cenâb-ı Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir. Nasıl ki haftanın günleri arasında Cuma günü faziletli bir gün ise, “üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince;Peygamberimiz (s.a.v.): “Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a...

Sayfayı Paylaş