1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler nelerdir yazın

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba arkadaşlar sizden Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler hakkında bilgi yazmanızı rica ediyorum tabi aranızda Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler hakkında bilgisi olanınız varsa:)

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler


  Uçağın Bugüne Kadar Gelişimi
  İnsanoğlunun uçma hevesi, insanlık tarihi kadar eskidir. Buna rağmen uçaklar ve çeşitli hava araçları 2 yüzyıldır havada…Modern teknolojinin gelişmesinden önce insan bu eski isteğini yerine getirebilmek için kuşları taklit ederek sonuca varmaya çalışıyordu. Kanatlı araçlar, kanat takan insanlar vs. tarihte sık rastlanılan olaylardan bazılarıdır.


  Uçak bir alet olarak icat edilmeden evvel, 1783’te Jen François Pilatre De Rozler adlı bir Fransız fizikçi, balonla havaya yükselen ilk insan oldu. Bu, o dönem için büyük ve çok zor bir başarıydı. Onun başarısı, Montgolfier Kardeşler’ın daha büyük bir hevesle çalışmalarına yol açtı.

  Rozler’in tarihe geçen uçuşundan birkaç hafta sonra, Rozier ve Maruis d’arlandes, kral XVI Louis’nin de hazır bulunduğu bir seyirci topluluğu önünde, 8 km.lik balonlu uçuşu gerçekleştirdiler.
  Daha sonra, hava geçirmeyen ve böylece gaz kabı olmayan balonlar, havadan hafif olan hidrojen gazının kullanılması ve daha rahat “sepetler” kullanılarak gelişti. 1785’te, Blanchard ile Jeffiers, Fransa ile İngiltere arasındaki Manş Deniz’ni balonla, uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra aştılar.

  En ünlü hava gemileri olan Zeppelin’lerin gökyüzünde boy göstermesi, 1900’de Alman subayı Graf Ferdinand von Zeppelin’in 126 metre uzunluğundaki hava gemnisiyle Constance Gölü üzerinde uçması sonucu gerçekleşti. Ama, 1937’de Lakehurs’ta 36 kişinin ölümüyle sonuçlanan Zeppelin kazasıyla birlikte, bu tür hava gemileri tarihe karıştı.
  Leonardo da Vinc’nin uçma makinesi, pilotun ellerini oynatması ile kanatları, başını oynatması ile de kuyruğunu hareket ettirme ilkesine dayanıyordu.

  1890 da kullandığı pervaneli motoruyla yerden bir iki santimetre yükseklikte 50 metre kadar uçan ader, ilk “uçan insan” oldu.

  Balonun mucitlerinin iki kardeş olması gibi, uçak da Amerikalı iki kardeş Wilbur ve Orville Wright tarafından icat edildi.
  İki kanadı olması açısından Lilienthal’ın planörünü andıran bu ilk uçağın planörden farkı, 16 beygir güçlü bir içten yanmalı motora sahip olmasıydı. Ağırlığı da 62 kiloyu buluyordu.
  17 aralık 1903 te bu araçla ilk uçuşlarının gerçekleştiren Wright Kardeşler, Kuzey Carolina’aki Kill Devil tepelerinden havalanıp, 12 saniye uçtular. Aracın kat ettiği 500 metrelik yol, modern uçuculuğun başlangıç noktası sayılır.
  1908’de Faransa’da Len Mans bölgesinde, ilk kez toplum karşısında uçan Wilburg Wright, Avrupa’da daha sonra 100’ü aşkın uçuş yaptı.

  Birinci dünya savaşı sırasında pek çok kişi, uçağın iyi bir savaş aracı olabileceğini düşününce, manevra yeteneği yüksek ve çok hız yapabilen uçaklar üretilmeye başlandı. Bu uçaklar, savaşmak amacından çok, keşifte kullanılıyorlardı.

  Daha önce 1911’de Libya’da Türklere karşı savaşırken uçağı deneyen İtalyanlar, savaş uçakları kullanmada başı çekmiş sayıldılar.

  Savaş sona erene dek, havacılık da ortak önemli bir sanayi dalı haline gelmişti. Sivil havacılıkta ilk yolcu ve posta uçakları, 1914’te Florida ve İtalya’da kullanıldılar. Böylece önceden saptanmış rotalarda, gerek yurt içi, gerekse yurt dışı seferler yapan yolcu uçakları, giderek daha da arta büyük gelişmeler gösterdiler.
  Deniz uçağı ise 1911 yılında ABD de icat edildikten sonra, yine savaş yıllar içinde geliştir.
  İki İngiliz bilim adamının 1919 ‘da Newfoundland’den İrlanda’ya giderek ilk kez Atlantik’i uçakla aşan kişiler unvanını kazanmalarından sonra, 1926 da Amerikalı subay Richard Byrd, dünyada ilk kez kuzey kutbu özerinde uçmuştur.
   
Uçağın Bugüne Kadar Geçirdiği Değişimler nelerdir yazın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yazın ne kadar sıvı almalı

  Yazın ne kadar sıvı almalı

  • Yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte vücuttan ter ile öncelikle sıvı, potasyum ve sodyum gibi bir çok minerallin kaybedilir. • Yazın sıcaklarında etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri baş gösterebilir. • Özellikle yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2.5-3...
 2. Uçaklar arkalarında neden bulut bırakıyorlar

  Uçaklar arkalarında neden bulut bırakıyorlar

  Uçaklar arkalarında neden bulut bırakıyorlar, nedeni, nasıl gerçekleşir, resimleri hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Hep merak ettiğimiz konudur bu neden giderken uçağın arkasında bulut oluşur. Bakalım nedeni neymiş melekler. Bu, çocukların gökyüzüne bakarak en sık sordukları sorulardan biridir. Kim bilir kaçımız, kaçamak cevaplar vermiş, uçağın motorlarından çıkan...
 3. Bilimin Geçirdiği Değişim Ve Gelişmeler nelerdir lütfen yazın

  Bilimin Geçirdiği Değişim Ve Gelişmeler nelerdir lütfen yazın

  Merhaba millet ben sizden Bilimin Geçirdiği Değişim Ve Gelişmeler nelerdir diye bildiklerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum.
 4. Bugüne Kadar Yuttuğumuz Rujların Sağlığımıza Ne Gibi Zararları Var....

  Bugüne Kadar Yuttuğumuz Rujların Sağlığımıza Ne Gibi Zararları Var....

  Rujun Zararları Rujun Sağlığımıza Zararları Ruj kadınların vazgeçilmezi ama tabi zararlarını da göz önünde bulundurmak gerekir...İleride sağlığımıza etki edeceği zararları düşünürsek aslında ruj pek sağlıklı bi madde değil...Esasen ruj olmadan da kadınların güzelleşeceğinin kanısındayım ben...neden biz kadınlar kolay yola kaçıyoruz acaba.... Bugüne dek ne kadar ruj yuttunuz...
 5. Adnan Menderes'in geçirdiği uçak kazası ile ilgili bilgi verirmisiniz?

  Adnan Menderes'in geçirdiği uçak kazası ile ilgili bilgi verirmisiniz?

  Yıllar sonra ekranlarda Adnan Menderesin geçirdiği uçakl kazası ile ilgili bilgiler çıkıyor, çok karışık olaylar devlet işleri gerçekten.Lütfen bu kazayla ilgili bizleri aydınlatırmısınız..?

Sayfayı Paylaş