1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  uçaklar nasıl uçar?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  uçak ne kadar yüksekten uçar uçaklar nasıl havalanır uçak nasıl havalanır uçaklar ne kadar yüksekten uçar neden Uçuş sırasında uçak dört kuvvetin etkisi altındadır. Bu kuvvetler; kaldırma kuvveti, ileri çekici kuvvet, geri sürükleyici kuvvet ve yer çekimi kuvveti (ağırlık)’dır.

  < Konu Resmi..>


  Kaldırma Kuvveti:
  Kaldırma kuvveti, uçağın havalanmasını ve havada uçmasını sağlar. Kaldırma kuvvetinin oluşması, kanatların yapısı ile doğrudan bağlantılıdır.

  Kanadın üst bölümü; ön taraftan arkaya doğru azalan oranda kavisli, alt kısmı ise düz bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, üst taraftaki hava akışı, alt tarafa oranla daha fazladır. Kanadın üst tarafından, alt tarafa göre daha fazla olan hava akışı, oluşturduğu basınç farkı nedeniyle kaldırma kuvvetini meydana getirir.

  Kaldırma kuvvetinin tam olarak oluşması, kanat hücum açısının değiştirilmesi ile mümkün olur. Kanat hücum açısı arttırıldığında, kaldırma kuvveti ile hava sürati ve geri sürükleyici kuvvetlerde de değişiklik meydana gelir.
  < Konu Resmi..>


  Kaldırma kuvvetinin meydana gelmesinde hücum açısına ilave olarak; kanat alanı, hava yoğunluğu ve hız da önemli birer etkendir. Bütün bu etkenler aşağıdaki formülde yerini aldığında kaldırma kuvvetinin oluşması daha iyi anlaşılır.

  < Konu Resmi..>


  K = Kaldırma Kuvveti

  K k= Kaldırma Kuvveti Katsayısı ( Havanın direnci ve hücum açısı ile değişir.)

  S = Kanat Alanı

  P = Hava Yoğunluğu

  V2 = Hız Kare ( Hız saniyede feet’dir.)

  Uçuş seviyesinin korunmasını sağlamak için; uçağın hızı azaldığında hücum açısı arttırılmalı, uçağın hızı arttığında hücum açısı azaltılmalıdır. Diğer bir anlatımla, hücum açısı, uçağın hızı ile ters orantılıdır.

  Ayrıca, kaldırıcı kuvvete yardım eden flaplar kullanılarak, hücum açısı ve hız kontrol altında tutulur. Kanatların arkasında yer alan flaplar, kanadın üst kısmındaki kavisi uzattığı için büyük ölçüde kaldırma kuvveti meydana getirir. Bu nedenle, kalkışta ve düşük hızın gerekli olduğu inişte kullanılan flaplar ile hücum açısı ve hız kontrol altında tutulur ve düşük hızda uçağın havada uçmasını sağlayan yeterli düzeyde kaldırma kuvveti elde edilmiş olur.

  < Konu Resmi..>


  İleri Çekici Kuvvet:

  İleri çekici kuvvet, düzenli ve verimli çalışan motorla sağlanır.

  İleri çekici kuvvet, toplam geri sürükleyici kuvveti yenebilmelidir. Düz uçuşta ve sabit hızda ileri çekici kuvvet, geri sürükleyici kuvvetin toplamına eşittir.

  Eğer ileri çekici kuvvet, geri sürükleyici kuvvetten fazla olursa, uçağın hızı, ileri çekici kuvvet ile geri sürükleyici kuvvet eşit olana kadar artmaya devam eder.

  Palleri sabit pervaneler ile palleri küçük açılı olarak ayarlanmış pervaneler, düşük hızlarda, yüksek devirle istenen ileri çekici kuvveti meydana getirir. Palleri ayarlanan pervanelerde, yakıtın harcanmasında ekonomi sağlamak için, seyahat hızında büyük açı ve düşük devir kullanılarak gerekli olan ileri çekici kuvvet elde edilir.

  Motorun gücü ile ileri çekici kuvvet birbirine eşit değildir. Geri sürükleyici kuvveti yenen veya dengeleyen ileri çekici kuvvet, motordan aldığı güç ile dönen pervane tarafından meydana getirilir
  Geri Sürükleyici Kuvvet:

  Uçak havalandığında, iki ayrı geri sürükleyici kuvvetin birleşmesinden oluşmuş, toplam geri sürükleyici kuvvetin etkisi altına girer.

  Birinci geri sürükleyici kuvvet:
  Kanat hücum açısı arttırıldığında, kanadın üst ve alt kısmından farklı oranlarda geçen hava, kanadın sonunda geri sürükleyici bir kuvvet meydana getirir. Buna ek olarak, kuyruk ve gövdede de benzer şekilde geri sürükleyici bir kuvvet meydana gelir. Bu şekilde meydana gelen geri sürükleyici kuvvet, hava sürati ve hücum açısının değerlerine bağlı olarak değişir. Kanatlarda kaldırma kuvveti oluşmaya başladığında, geri sürükleyici kuvvet de oluşmaya başlar.

  İkinci geri sürükleyici kuvvet:

  Gövdenin dışında bulunan iniş takımı/tekerlekler, radyo anteni ve benzeri parçaların hava içinde meydana getirdiği direnç nedeni ile oluşur. Uçağın bu tür parçalarına aerodinamik şekil verilerek, geri sürükleyici kuvvetin mümkün olan en alt düzeyde oluşması sağlanır.

  Kanatlarda meydana gelen geri sürükleyici kuvvetin, hız arttığında azalmasına karşın, gövdenin dışında yer alan parçaların meydana getirdiği geri sürükleyici kuvvet artar.

  < Konu Resmi..>


  ki farklı şekilde meydana gelen geri sürükleyici kuvvet birlikte toplam geri sürükleyici kuvveti meydana getirir.

  Yerçekimi kuvveti (ağırlık):

  Yerçekimi kuvveti veya ağırlık, uçağı etkileyen dört kuvvetten, herkes tarafından en fazla bilinenidir. Yerçekiminden kaynaklanan uçağın ağırlığı (1 G) olarak tanımlanır. Normal şartlarda “1 G” olan bu oluşum, uçağın yukarı doğru yaptığı hareketlerde hücum açısıyla orantılı olarak artar.

  Bu nedenle, uçak üretilirken, yük ve kullanma limitleri göz önünde tutularak gerekli hesaplamalar yapılır ve kanat ile gövdenin uçuştaki dayanıklılığı sağlanmış olur.   
uçaklar nasıl uçar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uçağa binme korkusu nasıl yenilir?

  Uçağa binme korkusu nasıl yenilir?

  uçağa binme korkusu yükseklik korkusu nasıl yenilir uçak fobisi nasıl yenilir uçak uçağa binme oyunları Tatil mevsiminin gelmesiyle şimdiden tatile çıkanların bazılarının tercihi olan uçaklarda yerler ayırtıldı.Ama bazılarının uçağa binme korkusu da şimdiden başladı diyebilirim belkide ilk defa uçağa bineceksiniz korkularınızı yenemiyorsunuz peki bu durumda ne yapmalısınız uzmanların önermiş...
 2. Bir uçağın inip inmediğini nasıl anlarım?

  Bir uçağın inip inmediğini nasıl anlarım?

  bir uçağın iniş anı,bir uçağın inip inmediğini nasıl anlarız,uçakların indiğini gösteren site varmı,uçağın inip inmediğini nereden öğrenebilirim, Havalimanındaysanız, lütfen Geliş alanındaki uçuş bilgileri ekranımıza bakın, havayolunun satış ofisine sorabilirsiniz. Artık teknoloji sayesinde internetin yanı sıra android veya i-Phone gibi cep telefonlarına indirebileceğiniz yazılımlarla...
 3. Ucuz uçak bileti nasıl alınır ?

  Ucuz uçak bileti nasıl alınır ?

  ucuz uçak bileti nasıl temin edilir,ucuz uçak bileti nerden alınır,ucuz uçak bileti nerden alabilirim,ucuz uçak bileti almanın püf noktaları Uçak seyahatlerinde zamandan tasarruf etmek adına, bütçeyi aşıyor olmak herkesin ortak sorunlarından biri. Diğer yandan uçaklar, kısa zamanda bir yerden başka bir yere ulaşmanın bilinen en kısa yolu. Ancak, uçak biletlerinin pahalılığı hatta...

Sayfayı Paylaş