1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Uçaklarda Sıvı Madde Taşıma Yasağı Ertelendi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ucakta neler yasak uçakta et taşınırmı uçağa alınması yasak maddeler uçakta yiyecek taşıma Türkiye çıkışlı iç ve dış hat uçuşlarında, yolcuların yanlarında sıvı madde taşımalarına ilişkin yasak, ikinci kez ertelendi.

  Sıvı yasağı, pilot bölge Antalya Havalimanı’nda denendikten sonra 20 Mayıs’ta tüm dış hat uçuşlarında başlayacak. Türkiye’nin üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Avrupa Sivili Havacılık Konferansı (ECAC )kuralları gereği, iç ve dış hat uçuşlarda, yolcuların el bagajlarında sıvı madde olmaması gerekiyor.


  Antalya’da denenecek
  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) 1 Mart’tan 2009’dan itibaren uygulanacağını açıkladığı yasak, 20 Nisan’a kadar ertelenmişti. Sektör temsilcileri, uygulamaya yönelik detayların belirlenmesi için SHGM’ye yasağı yeniden erteleme talebinde bulundu. Bunun üzerine yasağı tarih belirtmeyen erteleyen SHGM, Antalya Havalimanı’nı bir aylık uygulama amacıyla, pilot bölge seçti. Yasak, bu havalimanında yarından itibaren sadece dış hat uçuşlarında uygulanacak. Sorunlar tespit edilip, giderildikten sonra, 20 Mayıs’tan itibaren, Türkiye çıkışlı tüm dış uçuşlarda yasak uygulanacak. Yasak, daha sonra iç hat uçuşlarına da yayılacak.


  100 mililitre sınırı
  Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecek. Uygulamaya göre yolcular, el bagajlarında 20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya sprey bulundurabilecek.


  Bebek mamasına izin, makyaj ürününe dikkat

  UÇAK içine alınan el bagajıyla ilgili sınırlamalar şöyle uygulanacak:
  Her yolcu sadece bir plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içindeki ürünler maksimum 100 mililitre olacak. Miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek.

  Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.


  Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek.

  Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ (kozmetik yağlar dahil), parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki madde, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler kısıtlamaya dahil.


  Gümrüksüz mağazadan veya uçuş sırasında satın alınan sıvı ürünler, görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak. Poşetin, uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek.


   
Uçaklarda Sıvı Madde Taşıma Yasağı Ertelendi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uçaklarda telefon yasağı kalkıyor

  Uçaklarda telefon yasağı kalkıyor

  Bakanlar Kurulu'nun gündeminde olan uçaklarda cep telefonu kullanımı konusu karara bağlandı Ukrayna'da 3 bin metreden yüksek irtifada uçan uçaklarda GSM-1800 standardındaki telefonlar kullanılabilecek. Öte yandan Korrespondent gazetesinin konuyla ilgili derlediği habere göre, bu serbestlikten yararlanabilmek için uçakların cep telefonu bağlantısı kurulabilecek yeterlilik sertifikasına sahip...
 2. Uçak Yolculuklarında İç ve Dış Hatlar Bagaj Taşıma Kuralları Nelerdir?

  Uçak Yolculuklarında İç ve Dış Hatlar Bagaj Taşıma Kuralları Nelerdir?

  uçak yolculuğu, iç hatlar, dış hatlar, bagaj taşıma kuralları, dikkat edilmesi gerekenler, yasaklar, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Uçakla seyahat ederken uymamız gereken kurallar vardır.Bunlardan biri de özellikle İkiz kule saldırılarından beri daha da özen gösterilen bagaj taşıma kuralları.Bu konuda sizlere vereceğimiz bilgiler şöyle; DIŞ HATLAR BAGAJ TAŞIMA...
 3. sıvı maddelerin özellikleri nedir yardım please

  sıvı maddelerin özellikleri nedir yardım please

  sıvının özellikleri sıvılar ve özellikleriyle birlikte tam özellikler lağzım bana yardım please
 4. Uçakta su yasağı ne zaman başlıyor

  Uçakta su yasağı ne zaman başlıyor

  Uçakta su yasağı ne zaman başlıyor ? arkadaşlar uçakta sıvı yasağı su yasağı başladı mı
 5. Uçakta sıvı yasağı

  Uçakta sıvı yasağı

  uçakta sıvı yasağı uçakta su yasağı Bilenler var mı bilmiyorum ama bende az önce bir misafirimizin sorusu üzerine öğrendim Melek'lerim, uçakta sıvı yasağı başlamış mış mış :) O neden mi diyorsunuz, o halde buyrun haberimize; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, havayolu ile seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında uçak içinde yanlarında bulunduracakları...

Sayfayı Paylaş