Üçlü Test (Quad Screen) Nedir ?

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Üçlü Test (Quad Screen) Nedir ?
üçlü test nedir,quad screen nedir,üçlü test hangi hafta uygulanır,üçlü test neden yapılır,üçlü test ne zaman yapılır,üçlü test ne işe yarar,üçlü test fiyatı,üçlü tarama testi,
124128-3-4-211ec.jpg

Üçlü tarama testi (Triple test) gebelikte bebekte olabilecek bazı kromozomal anomalileri ve nöral tüp defekti denilen doğumsal anomalileri araştırmak için yapılan bir testtir. İkili test de olduğu gibi bebekte trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (edwards sendromu) olma riski belirlenir ancak bu sendromların bebekte kesin olarak varlığını belirlemez. Eğer üçlü test sonucunda bu kromozomal anomalilerin bebekte olma riski yüksek çıkarsa kesin tanı için CVS veya amniyosentez yapılır. B-hCG ve serbest Estriol (uE3) ölçümü bu riskleri belirler.
Üçlü testte ikili testten farklı olarak nöral tüp defekti denilen anomalilerin de riski belirlenebilir, bunu sağlayan üçlü testte ölçülen AFP (alfafötoprotein) değeridir. Nöral tüp defektleri bebeğin sinir sistemi ile ilgili omurulik hasarları (halk arasında bebeğin sırtında açıklı olması) veya beyin hasarları ile ilgili anomalilerdir.

Trizomi 21 ve 18 zeka geriliği, kalp anomalileri ve diğer bir çok organ anomalileri olan hastalıklardır. Bu testlere zeka testi denmesinin nedeni de budur, üçlü test bebeğin zeka düzeyini ölçen bir test değildir.

Üçlü test genellikle hamileliğin 16-20 haftaları arasında yapılır bazı labaratuarlar 15-22 haftalar arasında değerlendirebilir. Üçlü test aynen normal kan tahlillerinde olduğu gibi anneden az miktarda kan alınarak yapılır.

Üçlü tarama testinde sonuna göre risk belirleme aynı ikili testte olduğu gibidir. (Down sendromu için 1/270, Edwards sendromu için 1/100) Risk sınırları hakkında detaylı bilgi için ikili tarama testi yazısını okuyabilirsiniz. Üçlü test sonucunda kromozomal anomali riski yüksek gelen gebeliklerde bebek tamamen normal de olabilir, kesin neticeyi belirlemek için CVS veya amniyosentez yapılır.
35 yaş üzerindeki gebelere risk fazla olduğu için "genellikle" üçlü test yapılmasına gerek duyulmadan direkt olarak amniosentez önerilir.

Üçlü tarama testinin başarısı ne kadardır?
Üçlü tarama testi ile down sendromlu bebek taşıyan gebeliklerin tamamı belirlenemez ancak %70 kadarı belirlenebilir. Down sendromlu bebek taşıyan hamileliklerin yaklaşık üçte birinde üçlü test sonucu yüksek riskli olarak gelmez, normal gelir. Bu tespit etme başarısı düşüklüğü nedeniyle üçlü testin tek başına kullanılması tavsiye edilmez.
Çoğunlukla riskli gebeliklerde yapılan bir tahlil yöntemidir.Gebelerde, fetüste bazı nörolojik bozukluklar ve down sendromu gibi hastalıkların tanısında yapılmaktadır.

AFP, plasental hormonlar ve uE3 testleri üçlü testi oluşturur. Bu testi yapmak için en iyi zamanlar gebeliğin 15-20. haftaları arasıdır ve özellikle 16-18. haftalar arasında sonuçlar daha çok güvenilirdir.

Üçlü test sonuçlarında bazen yanlışlık çıkabilir. Eğer bu test sonucu pozitifse daha emin olmak için çok daha duyarlı bir yöntem olan amniyosentez tahlilinin yapılmasını tavsiye edilmektedir.
 

Benzer İçerikler

Üst