1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  ÜCRETSİZ AVUKAT NASIL TUTULUR?

  Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  adli yardım nedir,barodan ücretsiz avukat nasıl tutulur,barodan avukat nasıl tutulur,barodan ücretsiz avukat nasıl talep edilir,ücretsiz avukat tutma hakkında bilgiler, < Konu Resmi..>  Adli yardım kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayamayacak durumda olan kişilerin ve vakıfların ihtiyaç duydukları zamanlarda devletin onlara ücretsiz adli destek sağlamasıdır. Kişiler ve vakıflar herhangi bir davanın veya icra takibinin masraflarını karşılayabilecek bir ekonomik gelire sahip olamayabilirler. Bu durumda bulundukları ilin barosuna başvururlar ve adli yardım talep ederler. Buradaki önemli hususlardan ilki, kişi veya kurumların kendi ikamet ettikleri ildeki barolara başvuru yapmalarının mecbur olmadığıdır. Yani herhangi bir olay neticesinde adli yardım başvurusu yapmak isteyen kişi ve kurumlar, olayın yaşandığı ilin barosuna da başvurabilirler.
  Adli Yardım Nasıl Alınır?
  Adli yardım talep etmek isteyen kişi ve kurumlar bulundukları ilin barolarının adli yardım şubesine, ekonomik durumlarının yeterli olmadığını gösteren belgelerle birlikte giderler. Daha sonra bu kişilere yüz yüze olmak koşulu ile bir form doldurulur. İlgili baro bir araştırma yapar ve adli yardım başvurusu yapan kişi veya kurumların adli yardımı hak edip etmediklerine karar verir.
  Adli yardım başvurusu yapan kişilerden, aylık gelirleri, üzerlerine kayıtlı araç ya da gayrimenkuller, kirada oturup oturmadığı, kredi borcu olup olmadığı gibi bilgiler sorulur.


  Adli yardım talebinde bulunan kişi veya kurumların avukat seçme hakları yoktur. Sadece daha önce adli yardım almış kişi ve kurumlar, adli yardımı alırken kendilerine yardımcı olması için atanan avukattan memnun kalmışlarsa, başvuru sırasında bunu belirtebilirler. Bu durum baro tarafından değerlendirilir ve karar verilir. Adli yardım içerisinde sadece avukat masrafları karşılanmaz. Kişi veya kurumun davası veya icra takibi ile alakalı tüm adli masraflar da devlet tarafından karşılanır.
  Hangi Davalar İçin Adli Yardım Talebi Yapılabilir?
  Hukuk mahkemeleri ve icra daireleri ile ilgili icra takipleri için adli yardım talebi yapılabilir. Bu tür davalar ve icra takipleri henüz başlamamış veya başlayıp ta devam eden bir dava veya icra takibi olabilir.
  Ayrıca kişinin veya vakfın kendisi, mahkemede davalı veya icra takibinde borçlu taraf ta olabilir. Bu tür durumlarda da adli yardım talebi yapılabilir. Ayrıca mahkemenin sonuçlanmış ve icra takibinin başlamış olduğu durumlarda kişi bitmiş mahkemenin masraflarını karşılayabilecek fakat yeni başlayan icra takibinin masraflarını karşılayamayacak durumda olabilir. Yine bu durumda adli yardım başvurusu yapabilir.
  Ceza hukukundan dolayı yargılanan veya dava açan kişiler adli yardımdan faydalanamazlar. Örneğin herhangi bir hırsızlık suçundan dolayı gözaltına alınan bir kişi adli yardımdan faydalanamaz. Ancak baroların CMK bürolarına başvurur ve savunma için buradaki avukatlardan faydalanabilir. CMK konusunda eğitim almış avukatlar bu konuda kişilere yardımcı olur. Bu yardım talebinde bulunabilmek için, kişilerin yakınları veya kolluk kuvvetleri yardımcı olabilir.


   
ÜCRETSİZ AVUKAT NASIL TUTULUR? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cmk ücretsiz avukat talebi

  Cmk ücretsiz avukat talebi

  Detaylı bilgi için bulunduğunuz yer Barosuna başvurunuz. Gözaltı ya da başka bir nedenle; karakol, savcılık ya da mahkemedeyseniz, Hakkınız var Avukat isteyin! Avukat seçecek durumda değilseniz, İstanbul Barosu size hemen ücretsiz bir avukat tayin edecektir. Gözaltına alınmış veya sanık olarak yargılanan vatandaşlarımız için aşağıdaki başvuru formlarını doldurup bize...
 2. Bebek Nasıl Tutulur?

  Bebek Nasıl Tutulur?

  bebek, nasıl tutulur, tutuş şekilleri, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Genelde özellikle babalar ve acemi anneler bebeklerini nasıl tutacaklarını bilemezler ve korkarlar.Aslında bebekler sanıldığı kadar kırılgan değillerdir.Sadece ilk haftalarda dikkat edilmesi gereken boynu ve başıdır. BEBEĞİNİZİ YATAKTAN NASIL ALMALISINIZ : Başını ve...
 3. Nasıl Avukat Olunur

  Nasıl Avukat Olunur

  Nasıl Avukat Olunur ben avukat olmak istiyorum ama nasıl avukat olunur bilmiyorum. Avukat olmak için ne gerekiyor hangi bölümü okumak lazım lütfen yazın.
 4. Orucun Kazası Nasıl Tutulur biliyor musunuz

  Orucun Kazası Nasıl Tutulur biliyor musunuz

  Biz kadınlar regl günlerinde oruç tutamıyoruz ve ayrıca her hangi bir sebepten ötürü oruç tutmadığımız günlerin kazasını nasıl yaparız yani Orucun Kazası Nasıl Tutulur ?
 5. hasar testpit tutanağı nasıl tutulur biri anlatsın

  hasar testpit tutanağı nasıl tutulur biri anlatsın

  Geçen gün arkadaşım arabasını çarpmış ama polis gelmeden aracı kenara çekmiş falan, halbuki hiçbişeye ellememek gerekiyormuş, bayan olunca bilemiyorsun işte. Neyse benim merak ettiğim bu gibi durumlarda hasar tespit tutanağı tutuluyormuş nasıl oluyor o ? Başımıza gelmeden öğrenelim..

Sayfayı Paylaş