1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.348
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Uçuk için doğal tedavi yöntemleri

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Uçuk, herpes simpleks virüsünün neden olduğu ve enfeksiyon kategorisinde yer alan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ağız çevresinde, dudak üstünde, gözlerde, ellerde ve genital bölgelerde görülür. Direk temas yoluyla bulaşan herpes virüsü önce kabarcıklara, daha sonra bu kabarcıkların yaraya dönüşmesine neden olur. Uçuk nedeniyle yaşanan belirtiler genellikle hafif ve orta derecelidir ancak yayılması durumunda daha ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Uçuk tedavisinde merhemler kullanılmaktadır ancak küçük uçuklar için doğal tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz.
  Uçuk Virüsleri

  Herpes virüsünün bilinen yaklaşık 8 türü vardır. Aşağıdakiler en sık rastlanan virüs türleridir.

  Herpes Simpleks Virüsü-1 (HSV-1): Bu virüs oral uçuğa neden olur. HSV-1’in yol açtığı enfeksiyonlar çoğunlukla dudak, ağız ve bazen de göz çevresinde yaralara yol açar.
  < Konu Resmi..>
  Herpes Simpleks Virüsü-2 ((HSV-2): Genital bölgelerde uçuğa yol açan virüstür. Su toplayan kabarcıklar ve genital bölge çevresindeki yaralardan sorumludur.

  Herpes Varisella Zoster Virüsü: Bu virüs türü zona ve suçiçeğine neden olur. Enfeksiyon yüz, kollar, bacaklar, karın ve kalça bölgesinde yaralara yol açabilir.

  Uçuk Tedavisi

  Uçuk tedavisinde %100 etkili bir yöntem henüz bulunmamakla birlikte bazı ilaçlar virüsün çoğalarak daha fazla bölgeyi etkilemesini engellemektedir. Asiklovir ve valasiklovir gibi antiviral ilaçlar belirtileri hafifletip uçuk oluşumunu azaltabilir ancak virüs vücuttan tam atılamadığı için zaman içinde cilt yüzeyinde yaralar tekrar görülebilir. Hijyen ve dengeli bir diyet uçuk oluşumunu azaltabilir. Tedavisinde genellikle yarayı kurutan merhemler kullanılır. Doktorunuz ayrıca oral ilaç tedavisi önerebilir. Uçuk tedavisi için doğal yöntemler arasında ise virüsün neden olduğu yaraların iyileşme sürecini hızlandıran ve bu süre içinde belirtileri hafifleten bazı bitkiler gösterilmekte.

  Bitkiler

  Ekinezya: Virüsten etkilenen hücrelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan “makrofaj” adlı bileşeni içeren ekinezya yara üstüne uygulandığında dokunun iyileşme sürecini hızlandırabilir.

  Sibirya Ginsengi: Genital herpes yoğunluğunu ve iyileşme sürecini azaltan “eleutherosides” adlı bileşeni içerir.

  Reishi Mantarı: Reishi mantarı uçuğun nüks etmesini engelleyebilir.

  Zeytin Yaprağı: HSV-1 virüsüne karşı antiviral özellik gösterir ve viral üremeyi baskılar.

  Melisa: Uçuk bulunan bölgedeki hassasiyeti azaltmaya yardımcı “polifenoller” içerir.

  Çay Ağacı Yağı: Cilt üzerindeki açık yaralara iyi gelen çay ağacı yağı uçuğun iyileşme sürecini hızlandırabilir. Damlalıkla direk uçuk üzerinde kullanabilirsiniz.

  Diğer Yöntemler

  Sıcak Banyo: Özellikle ağrılı genital herpes için etkili bir yöntem olarak kullanılabilir.

  Karbonat ve Mısır Nişastası: Karbonat ve mısır nişastası enfekte olan bölgeyi kurutmak için kullanılabilir. Bir parça pamuğa karbonat veya mısır nişastası döküp yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

  Poşet Çay: Kullanılmış, soğuk poşet çay torbalarını uçuk üzerine yerleştirerek yaranın neden olduğu hassasiyeti azaltabilirsiniz.

  Buz: Herpesin neden olduğu kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için buz dolu bir poşet ile bölgeye kompres yapabilirsiniz.

  Süt: İyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrıyı hafifletmek için bir pamuk parçasıyla uçuğun bulunduğu yere süt sürebilirsiniz.
   
Uçuk için doğal tedavi yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aft ve Uçuk Acısına Doğal Tedavi Yöntemi

  Aft ve Uçuk Acısına Doğal Tedavi Yöntemi

  aft için bitkisel çözüm aft için doğal tedavi doğal tedavisi uçuk yöntemler hamilelikte Kötü bir rüya gördüğünüzde yada kabus o zaman bir uyanırsınız ki dudağınızda ucuk çıkmış.Ucuğun yanı sıra birde yanak yada dudağın iç tarafında çıkan aftlar insanı deli ediyor.Bunlardan kurtulmanın tek yolu karadut:) Aft ve Uçuk Acısına Doğal Tedavi Yöntemi 3 gündür yanağımın iç tarafında çıkan aft ve...
 2. Kırışıklık için doğal yöntemler

  Kırışıklık için doğal yöntemler

  göz kırışıklıkları için doğal yöntemler tereyağı maskesi kırışıklıklar için doğal yöntemler Yaş ilerledikçe ciltte meydana gelen çizgi ve kırışıklıklara önlem almanız gerekmektedir.Sizlere evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yaşlanmayı geciktiren doğal kırışıklıklara çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyorum Yumurta akı-bal maskesi: 1 yumurta akı ile 2 yemek kaşığı çiçek balı iyice...
 3. Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  Doğal Saç Tedavi Yöntemleri

  saç tedavisi saç tedavi yöntemleri Işıltılı ve sağlıklı saçlar için saçınızı tanımanız ve biraz da bakım şart melekler :) Yaptığınız bakıma rağmen saçlarınızla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için sizlere şifalı bitkilerle yapılan doğal tedavileri tavsiye ediyoruz. İşte ipuçları... Saçlarınızın çabuk uzaması için; 1 yemek kaşığı çörek otu ve susam otunu, 1...
 4. Kist İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

  Kist İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

  kist için evde tedavi yöntemleri,kist için bitkisel kürler,kist için kürler,kiste ne iyi gelir,rahim kistleri için bitkisel kür uygulayanlar,rahim kistleri için doğal yöntemler hakkında bilgiler Son zamanlarda insanların yanlış bildiği ve korktuğu hastalık olan kist, aslında bilindiği kadar kötü bir hastalık değildir her zaman. Çok nadir durumlar da ciddi bir şekil alan sağlık sorunu...
 5. Ayaktaki nasırlar için doğal tedavi yöntemleri

  Ayaktaki nasırlar için doğal tedavi yöntemleri

  Nasırlar belki de en fazla acı veren fakat en kolay çözümlenen sorunlardır. Genelde sıkı ayakkabı seçimleri veya kan dolaşımı sorunları ile oluşurlar. Sıklıkla ayak tabanları, parmaklarda görülürler. Tedavi edilmez ve önlem alınmazsa iç kısımdan itibaren büyür ve hayatı çekilmez hale getirebilirler. Nasır oluşumunu engellemek için yapılacaklar Nasır yeni oluşum halinde ve ayaklarınızda...

Sayfayı Paylaş