1. ahueda

  ahueda Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  74
  Ödül Puanları:
  28

  Ucuklarda bilinmeyen tehlike...

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında ahueda tarafından paylaşıldı.

  ucuklarda gizli tehlikeye dikkat ucuklarda gizli tehlikeye dikkat. Uçuklarda bilinmeyen tehlike nelerdir? Aşırı yorgunluk, stres ya da üzüntü ile ortaya çıkabilen uçuk virüsünün, iç kulağa yerleşmesi baş dönmesine yol açabiliyor

  < Konu Resmi..>


  Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Bayramoğlu, yaptığı açıklamada, baş dönmesinin tıpta “vertigo” diye isimlendirildiği, ancak kesinlikle bir hastalık olmadığını söyledi.

  Çeşitli hastalıkların baş dönmesine neden olabildiğini belirten Bayramoğlu, eşyaların, cisimlerin ya da kişinin bulunduğu ortamı hareket ediyormuş gibi algılamasının ve bu şikayetlere bulantının eşlik etmesinin baş dönmesi olarak tanımlandığını ifade etti.


  Bayramoğlu, hemen hemen insanların çoğunun yaşamının bir döneminde baş dönmesi şikayetinde bulunduğunu dile getirerek, sık sık gerçek baş dönmesi ile dengesizlik ya da göz kararmasının karıştırıldığını anlattı.
  Ani bir hareket sonrası ortaya çıkan ve tansiyon düşmesinden kaynaklanan durumun “göz kararması” olduğunu belirten Bayramoğlu, uzun süre açlık sonrası kan şekerinin düşmesi ile ortaya çıkan sersemlik halinin ise “dengesizlik” olduğuna dikkati çekti.

  “İNSANLARIN YÜZDE 99’U UÇUK VİRÜSÜ TAŞIYICISI”

  Bayramoğlu, baş dönmesinin iç kulaktan ya da beyindeki denge merkezindeki sorunlardan kaynaklanabildiğini belirtti.

  Kulaktaki sorunların iç kulaktaki denge merkezine bağlı ortaya çıktığını dile getiren Bayramoğlu, denge sinirinin iltihabının iç kulaktaki hastalıklardan biri olduğunu ve baş dönmesine yol açtığını söyledi.

  Bayramoğlu, şunları kaydetti: “Buna, genellikle virüsler yol açar, özellikle uçuk virüsü etkilidir. Stres, yorgunluk, üzüntü ile ortaya çıkan uçuk virüsü, dudak gibi bölgelerde ortaya çıkar ve bir süre sonra geçer, ama hiçbir zaman ortadan kalkmaz. Vücutta yaşamaya devam eder, adeta uyur.

  İnsanların yüzde 99’u uçuk virüsü taşıyıcısıdır. Uçuk virüsü, iç kulaktaki denge sinirinin çekirdeğine yerleşebilir. Yerleşen virüs, iç kulaktaki denge merkezinde ödeme yol açar ve kişide baş dönmesine yol açar. İç kulaktaki ödem geçtiğinde kişideki bulantı ve baş dönmesi şikayeti de ortadan kalkar.

  Bu arada uçuk virüsünün, işitme sinirine yerleşmesi halinde kişide ağır işitme kaybı, yüz sinirini tutması halinde ise yüz felci ortaya çıkabilir.”

  STRESTEN UZAK KALIN

  Bayramoğlu’nun verdiği bilgiye göre, tedavi ile ortadan kaldırılamayan uçuk virüsünün, ancak çeşitli krem ya da ilaçlarla yayılması engellenebiliyor.

  Kişilerin, uyuyan tehlike olan uçuk virüsünün etkili hale gelmemesi için stresten, üzüntüden, aşırı heyecandan ve yorgunluktan kaçınmaya özen gösterilmesi gerekiyor. Özellikle önceden böyle bir durumla karşılaşmış olanların, daha dikkatli olmaları tavsiye ediliyor.

  Uçuk çıkması halinde, mutlaka kişinin bir hekime başvurarak, uçuk virüsünün yayılmasının engellenmesi gerekiyor. Uçukla birlikte kişide baş dönmesi olması halinde, KBB uzmanın giderek baş dönmesinin virüsün iç kulağa yerleşmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilmesi isteniyor. Çünkü, mutlaka baş dönmesinin başka hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesi gerekiyor. Kişilerin, şikayetlerin ortaya çıktığı ilk üç gün içinde hekime başvurması, tanı konularak, tedaviden etkin sonuç alınabilmesi için önem taşıyor.

  İÇ KULAK TÜMÖRLERİ DE BAŞ DÖNMESİNE YOL AÇIYOR

  Baş dönmesi, virüslerden kaynaklanabilen ya da travma sonrası ortaya çıkabilen kulaktaki denge kristallerinin oynaması, iç kulaktaki sıvı fazlalığından, orta kulaktaki iltihabın iç kulağa ilerlemesinden, doğuştan kulaktaki bazı eksikliklerden, iç kulaktaki denge sinirinin beyine gittiği yerde damarların baskı yapmasından kaynaklanabiliyor.

  Ayrıca beyin içine uzanan iç kulak tümörleri de baş dönmesine yol açabiliyor.


   
Ucuklarda bilinmeyen tehlike... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dudak ucukları

  dudak ucukları

  hamilelikte dudak uçuklaması gebelikte dudakta uçuk dudakta uçuk tedavisi dudak uçuklarına ne iyi gelir uçukları • Dudaklarda Meydana Gelen Uçuklarda : menekşe haşlanarak temiz bir pamuk parçasıyla üstüne fazla bastırmadan uygulanır
 2. Ucuk...

  Ucuk...

  Dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex, adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır. Görüntüsü, içi su dolu küçük kabarcıklar şeklindedir. Uçuk virüsü (Herpes simpleks) ile insan ilk tanışma genellikle 0-5 yaş arasında olur.Uçuğu olan aile bireylerinden birinin masum öpücüğü sonucunda, uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde...
 3. Tehlike

  Tehlike

  Rüyada kendinizi büyük bir tehlike içinde görmek, son zamanlarda ailenize musallat olan talihsizliklerin artik son bulduguna, bundan sonra korkacak bir sey kalmadigina yorumlanir.Rüyada tehlike içinde olduğunu görmek; herşeyinizi kaybedip çok kötü bir duruma düşmeye işarettir
 4. Güzel görünen ojeli tırnakların altındaki bilinmeyen tehlike

  Güzel görünen ojeli tırnakların altındaki bilinmeyen tehlike

  en güzel ojeli tırnaklar ojeli ayak yalama El ve tırnak güzelliğine önem veren biz hanımların,ellerimizin bakımlı ve güzel gözünmesi için kullandığımız ojenin tırnaklarımızda enfeksiyona yol açabileceğini biliyormuydunuz arkadaşlar? Rengarenk ojeli, manikürlü tırnaklar… İlk bakışta güzel ve bakımlı görünen bu tırnakların altında hastalıklı ya da tedaviye muhtaç eller olabilir. Vücutta...
 5. Makyajda Bilinmeyen Tehlike

  Makyajda Bilinmeyen Tehlike

  kurdeşen bilinmeyen tehlike Hepimiz güzelleşmek adına makyaj yapıyoruz herne kadar makyajı temizlesek makyajla yatmasakta yine makyaj yapanları bekleyen büyük tehlike var kızlar :tik: Kadınlar her gün güzelleşmek için kullandıkları malzemelerden 515 çeşit kimyasal maddeye maruz kalıyor RUJ, oje, parfüm, deodorant, vücut losyonu, saç spreyi, fondöten... Bu malzemeler birçok kadın için günlük...

Sayfayı Paylaş