1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  uçurtma yapılışı

  Konu, 'Genel Hobiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  uçurtmanın yapılışı uçurtma yapılışı resimli uçurtma üçgen yapımı malzemeleri ve Güvenlik Kuralları
  1. Uçurtmanızı asla elektrik hatlarının yakınında uçurmayınız. Eğer uçurtmanız bir elektrik hattına takılırsa, orada bırakın.
  2. Uçurtmanızı yüksek bina ve yollardan uzak düz ve açık alanlarda uçurunuz. Uçurtmanızı sadece tehlike yaratmayacak yerlerde uçurunuz.
  3. Uçurtmanızı asla fırtınada ve yağmurlu havada uçurmayınız. Islak ip elektrik geçirir. Yıldırım çarpabilir.
  4. İp olarak asla tel kullanmayınız.
  5. Hava alanları yakınlarında asla uçurtma uçurmayınız.
  6. Büyük uçurtmalar ekstra dikkat gerektirebilir. Uçururken eldiven giyiniz.
  7. Kontrol edemeyeceğiniz büyüklükte uçurtmaları uçurmayı denemeyin.
  8. Uçurtma ipini çok hızlı şekilde salmayınız. Eliniz kesilebilir.
  9. Uçurtma yada uçurtma ipine kesici parçalar takmayınız.
  Önemli Kurallar
  Unutmayınız ki, herkesin gökyüzünde eşit hakkı vardır. Diğer uçurtma uçuran kişilerden güvenli bir uzaklıkta uçurun.
  Unutmayınız ki, siz uçurtmalar için bir elçisiniz. Yapacağınız hareketler ileride bu hobi ile uğraşmak isteyen kişileri etkileyecektir.

  Uçurtma Tipleri

  < Konu Resmi..>  Uçurtmanın Tarihi

  İlk uçurtmanın nerede ve nasıl yapıldığı kesin olarak bilinmiyorsa da, 2000 yıl önce ilk kez Çin'de uçuruldukları sanılıyor. Bir efsaneye göre rüzgarlı bir havada bir çinli şapkasının uçmasını önlemek için ona bir ip bağlar ve böylece de ilk uçurtmayı yapmış olur.

  Uçurtma Çin'den, Kore ve Hindistan'a giden tüccarlar tarafından tüm Asya kıtasına yayılmıştır. Asyadaki memleketlerin her biri kendi stillerini katarak yaptıkları uçurtmaları farklı amaçlarla uçurmuşlardır...

  Uçurtmanın Japonya'ya budist rahipler vasıtasıyla 7. yy'da ulaştığı söylenir. Rahipler uçurtmaları kötü ruhların yönlerini değiştirmek için ve o sene hasatın bereketini arttırmak için kullanırlardı.

  Japonya'da uçurtmanın popülerlik kazanması ise Edo dönemine rastlar. O dönemde ilk kez samuray sınıfının altındaki insanlara da uçurtma uçurmaları için izin verilmiştir.

  Yine bir hikayeye göre, 300 yıl önce, Nagoya Kalesi'nin çatısındaki altın bir heykeli çalmak isteyen bir hırsızın çatıya çıkmak için kendisini bir uçurtmaya bağladığına inanılır. Hırsız sadece heykelin az sayıda küçük parçalarını çalabilmiş ama daha sonra yakalanarak cezalandırılmıştır. Uçurtmalara dair Hindistan'daki ilk kayıtlara ise 1500'lü yıllarda Mogul Dönemindeki minyatürlerde rastlanmıştır. Bu resimlerde genç bir adamın görüşmesine izin verilmeyen sevgilisine mesaj ulaştırmak için uçurtmayı beceriyle kullandığını görürüz.

  Uçurtmalara ait hikayeler , Avrupa'ya 13.yy sonlarına doğru Marco Polo tarafından taşınmıştır. Ayrıca 16. ve 17.yy larda Japonya ve Malezya'dan Avrupa'ya dönen gemicilerin de yanlarında uçurtma getirdiklerini görüyoruz. Uçurtmanın Avrupa'ya geldiği bu ilk dönemlerde insanlarda bir merak uyandırdığını ama Avrupa kültürüne çok az etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

  18. ve 19. yylarda ise uçurtma bilimsel araştırmalarda kullanılan aletlerin arasında yer almaya başlamıştır. Benjamin Franklin, Alexander Wilson uçurtmaları rüzgar ve hava akımları üzerindeki bilgilerini arttırmakta kullanmışllardır. Sir George Caley, Samuel Langley, Lawrence Hargrave, Alexander Graham Bell ve Wright Kardesler uçurtmalarla deneyler yapmış ve bu deneyler uçakların yapılmasında çok faydalı olmuştur.

  Uçurtmanın kullanıldığı belki de en garip yerlerden biri, bir at arabasını çekmek için ondan yararlanılmasıydı. George Pocock adlı bir öğretmen 1822de bir at arabasını, uçurtma yardımıyla saatte hızını 20 mile ulaştırarak çekmeyi başarmıştı.

  I. Dunya Savaşı sırasında, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Rus orduları düşmanların yerlerini belirlemek ve işaretleşmek için uçurtmalardan yararlanmışlardır.

  II. Dunya Savaşında ise, Harry Saul'un Hücum Uçurtması(Barrage Kite) uçakların hedeflere yakın olabilecek kadar alçaktan uçmalarını önlemiştir. Denizde kaybolan pilotlar bir Gibson Girl-box uçurtması uçurmuşlar ve böylece yerleri tespit edilmiştir. Uçaklardan yararlanılan yerler arttıkça, uçurtmalar daha az kullanılır olmuş ve daha çok eğlence maksatlı uçurulmaya başlanmışlardır.

  Son 50 yılda ise uçurtmalara duyulan ilgi artmıştır. Uçurtma yapımında ripstop naylon, fiberglas ve karbon grafit gibi yeni materyaller kullanılmış ve bu da uçurtmaların daha sağlam daha hafif daha renkli ve daha dayanıklı olmasını sağlamıştır. Francis Rogallonun -kanatlı uçurtması ve Domina Jalbert'in Parafoil uçurtması gibi önemli buluşlar, modern Delta Kanatların ve spor yapmakta kullanılan paraşütlerin gelişimine faydalı olmuşlardır.

  1972de Peter Powell iki kumandalı stunter adlı bir oyuncağın tanıtımını yapmış ve insanlar uçurtmayı sadece eğlence için değil aynı zamanda da bir spor aracı olarak kullanmaya başlamıştır. Meraklıları manevra yapabilen, daha hızlı uçabilen ya da karmaşık numaralar yapan yeni modeller üretmeye başlamışlardır. Daha buyuk ve daha güçlü uçurtmalar yapılmış ve 1980'lerde Yeni Zellandalı Peter Lynn bu uçurtmaların çekebileceği, ismine buggy denen üç tekerlekli bir araç yapmıştır. 1990'larda tekerlekler üstünde, su kayağı yaparken ya da buz üstünde kayarken uçurtma uçurmak çok populer hale gelmiştir. 1999da bir grup insan, Kuzey Kutbunda kızaklarını çekmek için uçurtma kuvvetinden yararlanmıştır.


  Uçurtmanın Yapısı

  Bridle : Denge
  Keel : Delta ve benseri tip uçurtmalarda dengeyi sağlamak için kullanılan üçgen biçiminde parça
  Bowline : Uçurtmaya geriye doğru eğim vermek için kullanılan ip
  Leading Edge : Uçurtmanın rüzgara bakan Ön kısmı
  Trailing Edge : Uçurtmanın arka kısmı
  Spine : Uçurtmanın dik çıtası
  Cross Spar : Spine'a dik olarak gelen çıta
  Leading Edge Spar : Uçurtmanın Rüzgara bakan ön kısmıdaki çıta
  Spreader : Leading Edge Spar'ları gergin tutmak için kullanıla çıta


  UCURTMA YAPIMI

  Pocket Sled

  Pocket Sled yapması ve uçurması çok kolay bir uçurtma.
  Çıtasız olduğu için, katlayıp cebinizde her yere götürebileceğiniz bir uçurtma.


  Naylon, Tyvek, Ripstop Nylon yada İmperteks'den plan da da belirtilmiş olan parçaları kesin. İki adet Hücre yi keserken, A ve B kenarlarında 1cm lik(mavi çizgiler), dikiş(yapıştırma) payı bırakın. Daha sonra Hücreleri, Ana Gövdeye A/A ya ve B/B ye gelecek şekilde dikin(yapıştırın).
  Terazi için 160 cm uzunluğunda bir ip kesin. İpin her iki ucunu, Ana Gövdedeki C noktalarından(eğer naylon yada tyvek kullanıyorsanız sağlam olması için bir iki kat naylon yada tyvek yapıştırın), bu noktalara delik açarak bağlayın. Daha sonra, uçurtma ipini bu ipin tam ortasına bağlayın. Uçurtmanız artık uçmaya hazır.

  EDDY UÇURTMA PLANI

  Malzeme :
  • 5 yada 6 mm uzunluğunda 2 adet 1 metre uzunluğunda çıta
  • 100cmx100cm naylon, tyvek yada kumaş.
  • Yaklaşık 300 cm ip.
  • 5 yada 6 mm Eddy Konnektör(Opsiyonel)   
uçurtma yapılışı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uçurtma

  Uçurtma

  İzzete, şerefe yüksek derecelere yahut arzu ettiği şeyden uzaklaşmaya; Uçurtma uçurmak boş ve iğreti şeylerle uğraşmaya, sihir ve büğü yaptırmaya delalet eder.Rüyada uçurtma uçurmak; izzet ve şerefli mevkilere çıkmaya, kendisini bir uçurtmayla oynarken görmesi; o kişinin boş şeylerle uğraştığına işarettir. Rüyada uçurtma, hiç beklemediğiniz bir zamanda, hiç beklemediğiniz yerden haberler...
 2. Levent Yüksel - Uçurtma Bayramları

  Levent Yüksel - Uçurtma Bayramları

  Bir rüya bir ümide yaslanıp yaralandık Tutunduk sevgilere düşe kalka Hep yol aldık Yenilme gel yenilme Belki de aldatıldık Belki dünya hiç dönmüyor İmkansız yanıldılar Ölüm yok ölünmüyor İmkansız ah imkansız Gel uçurtma bayramları var Haydi sevin de gel Ölümsüz özgür çocukluğuna Yeniden yol ver Haydi koş haydi gel Bir avuç sevinç al annnenden Bana da biraz ver Öylesine öylesine...
 3. Yırtık Uçurtma Konser Tarihleri

  Yırtık Uçurtma Konser Tarihleri

  Bugüne dek 13 yıldır müdavimleri olan dinleyicileri ile Türkiyenin bir çok ilinde her yaştan geniş bir dinleyici kitlesine kendisini sevdirmeyi başaran Anadolu Rock müziğinin günümüzdeki temsilcisi Yırtık Uçurtmayı artık duymayan kalmayacak. Yırtık Uçurtma İstanbul da Sanatçı: Yırtık Uçurtma Yer : Kemancı Bar-İstanbul Tarih: 01 Mayis 2009 Cuma 21:00 Fiyat : 10 TL Yırtık...
 4. Teoman - Uçurtmalar - AKOR

  Teoman - Uçurtmalar - AKOR

  teoman uçurtmalar akor teoman uçurtmalar tab akor Not: Em'nin bas sesi 5. tel 2. perdedir..!!! C Em F C En sevdiği renk mor olan kadın C Em F En sevdiği kelime “asi” C Em F C En sevdiği oyun incitmek beni F C Hıncı, çocukluktan kalma yara izi C Em F C...
 5. nasıl uçurtma yapabilirim yardım edin

  nasıl uçurtma yapabilirim yardım edin

  Kardeşime bir söz verdim hay vermez olaydım. Uçurtma yapmam gerekiyor, yoksa beni yiyip bitirecek. Nasıl yapılır bu uçurtma?

Sayfayı Paylaş