1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ucuz telefona sürpriz vergi atağı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Meclis'e gönderilen tasarıda 200 liranın altındaki cep telefonlarının ithalatında vergi değişikliğine gidildi. Paketten ucuz cep telefonları için vergi sürprizi çıktı. Meclis'e gönderilen tasarıda 200 liranın altındaki cep telefonlarının ithalatında vergi değişikliğine gidildi. Daha önce nispi vergi alınırken şimdi maktu vergiye geçildi. Her bir cep telefonu ithalatından alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 40 lira olarak belirlendi. Bu durumda mevcut sistemde yüzde 20 olarak alınan ÖTV değişikliği, 100 lira ve altındaki cep telefonlarının vergisini artıracak. 100 liralık bir cep telefonun vergisi 20 liradan 40 liraya çıkacak.

  TBMM'ye perşembe akşamı gönderilen torba yasa tasarısının 4'üncü maddesiyle cep telefonlarının vergileme sisteminde değişikliğe gidiliyor. 31 Aralık 2013 tarihine kadar cep telefonları ithalatından alınacak ÖTV'de en az tutar 40 lira olarak belirlendi. Bakanlar Kurulu bu tutarı beş katına kadar artırmaya ya da sıfıra kadar indirmeye yetkili olacak. Bu vergi artışı ithalatçıları ilgilendiriyor. Ancak ithalatta gerçekleşecek bu artışın yurt içindeki satışa da etkisi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

  DÜŞÜK FİYATA YÜKSEK VERGİ

  Mevcut sistemde cep telefonları ithal edilirken telefonun bedeli neyse onun üzerinden yüzde 20 vergi isteniyor. Telefonun bedeli 100 liraysa ÖTV'si 20 lira, 150 liraysa 30 lira, 200 liraysa vergisi 40 lira vergi ödeniyor. Cep telefonun bedeli 500 liraysa 100 lira vergi ödeniyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri burada bir kayıp-kaçak olduğundan hareket ederek bir vergi güvenlik müessesesi getirdiklerini söylediler.


  Cep telefonu ithal edilirken genelde bedelinin düşük gösterildiğini ve verginin çok düşük kaldığını ifade eden yetkililer, bu düzenleme ile ithal edilen her bir cep telefonun vergisinin 40 liradan az olamayacağını kaydettiler. Yani bu durumda en düşük vergi, telefonun bedeli ne olursa olsun 40 lira olacak. 500 liraysa telefonun vergisi yine 100 lira, 300 liraysa yine 60 lira vergi ödenecek. Ama 100 liraysa 20 lira yerine 40 lira vergi ödenmesi gerekecek. 150 liraysa da 30 lira yerine ödenecek bedel 40 lira olacak. Telefonun bedeli düştükçe vergisi düşeceğine 40 lirada sabitlenmiş olacak.
  Yetkililer, bu verginin cep telefonu ithal edilirken bir kez alındığını belirterek, daha sonra tüketici telefonu alırken verginin alınmasının söz konusu olmadığını söylediler. Bu nedenle vergi artışının tüketiciye yansıtılmasının ithalatçıya, satıcıya kalacağını ifade ettiler. Ancak sektör temsilcileri düşük kar marjları ile çalıştıklarını belirterek, vergi artışının yansımamasının mümkün olmadığını dile getirdiler.

  TASARI NE DİYOR

  Madde 4-4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun; b)Geçici 5'inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  "Geçici madde 6: 31/12/2013 tarihine kadar, bu kanuna ekli (IV) sayılı listede yer alan 8517.12.00.00.11 GTİP numaralı malların karşısında gösterilen orana göre hesaplanan verginin, bu malların her bir adedi için 40 TL'den az olması halinde, orana göre hesaplanan vergi yerine herbir adet için 40 TL vergi alınır. Bakanlar Kurulu bu tutarı sıfıra kadar indirmeye, beş katına kadar artırmaya yetkilidir."

  CEP'TE DEĞİŞEN VERGİ SİSTEMİ


  ESKİ DÜZENLEME

  Cep telefonları ithal edilirken telefonun bedeli neyse onun üzerinden yüzde 20 vergi isteniyor. Örneğin; 100 liralık telefondan 20 lira ÖTV alınıyordu.

  YENİ DÜZENLEME


  Nispi vergi yerine şimdi maktu vergiye geçildi. Her bir cep telefonu ithalatından alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 40 lira olarak belirlendi.

  NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ

  Maliye'ye göre, eski sistemde kayıp-kaçak var. Cep telefonu ithal edilirken bedel düşük gösteriliyor. Bu da vergi gelirinde azalmaya neden oluyor.

  FİYATA YANSIR MI

  Vergi ithalatta bir kereye mahsus alınıyor. Yani tüketici vergi ödemeyecek. Vergi artışının fiyata yansıması ithalatçı veya satıcının inisiyatifinde.


   
Ucuz telefona sürpriz vergi atağı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Microsoft'tan internetten telefon görüşmesi atağı

  Microsoft'tan internetten telefon görüşmesi atağı

  Microsoft, internet üzerinden telefon konuşmasına olanak sağlayan "VoIP" pazarında pay sahibi olmayı hedefleyen, şirketler için yeni Office yazılımlarının tanıtımını yaptı. "Unified Communications" adı altında toplanan yeni yazılımlar "Office Communication Server 2007" ve "Office Communicator 2007", şirketlere; elektronik mesajlarını, anında mesaj...
 2. Sürpriz

  Sürpriz

  Yapılan sürprizin türü ve görülen diğer şeyler ile birlikte yorumlanmalıdır
 3. Bankalardan cep telefonuna her sektör vergi kaçırmış

  Bankalardan cep telefonuna her sektör vergi kaçırmış

  Gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan kömürcülere, ithalatçılardan müteahhitlere kadar her sektörde ciddi oranlı vergi kaçağı bulunduğunu ortaya çıkardı. Sektör incelemelerinde akaryakıt, cep telefonu ile off-shore’da yüzde 100’lük kaçakla karşı karşıya kalındı. MALİYE Bakanlığı gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan faktoring şirketlerine, akaryakıt...
 4. ...sürpriz...

  ...sürpriz...

  erkeğe süpriz yapmak aşkıma süpriz yapmak istiyorum nişanlıma günaydın melekler, sizlere bişey danışmak istiyorum...nişanlıma sürpriz yapmak istiyorum.sevgililer günü için(gerçi daha var ama) bi cd yaptırcam ikimiz fotoğraflarıyla ama şarkı bulamıyorum. ama şarkı seçemedim :( gerçi tam karar da veremedim yaptırsam mı yaptırmasam mı diye.çok mu demode oldu bu sizce? yapaym mı? yaparsam şarkı...
 5. Nokia'dan 55 tl'lik ucuz telefonu gördünüz mü?

  Nokia'dan 55 tl'lik ucuz telefonu gördünüz mü?

  Nokia'dan 55 tl'lik ucuz telefonu gördünüz mü,nokia 55 tl 'lik telefon mu üretti, nokia 55 tl'lik telefon nasıl,nokia ucuz telefon kaç lira Microsoft, Nokia’nın ucuz telefon geleneğini sürdürüyor. Nokia 130 adını taşıyan 25 dolarlık (55 TL) başlangıç seviyesi telefon Çin, Mısır, Hindistan ve Endonezya’da satışa sunulacak. Internet bağlantısı olmayan telefon video oynatabiliyor.

Sayfayı Paylaş