Uğurludağ ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Uğurludağ ilçesi Bilgileri, Tanıtımı
uğurludağ ilçesi
İlçenin Tarihi

İlçenin ilk ismi Kızılören’dir. 1929 yılında nahiye yapılmış ve İskilip İlçesine bağlanmıştır. 1954 yılında arkasındaki Urlu Dağına izafeten Uğurludağ adını almış, 1969 yılında belediye, 1987 yılında ilçe kuruluşu gerçekleşmiştir.

Coğrafi Yapısı

İlçenin yüzölçümü 596 km², rakımı 775 m., Çorum’ a uzaklığı 66 km.’dir,

İlçede İç Anadolu Bölgesi iklimi vardır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 450 mm’dir.

İdari Yapısı Ve Nüfus Durumu

İlçe’de 19 köy bulunmaktadır.

İlçenin nüfusu 2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre İlçe merkezinde 7.648, köylerde 8.617 olmak üzere toplam 16.265’dir.

Ekonomik Ve Sosyal Durumu

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. 37.458 ha. olan İlçe alanının 19.163 ha. nı tarımsal alan oluşturmaktadır. Belli başlı tarımsal ürünler; buğday, arpa, mercimek, nohut, ayçiçeği, şekerpancarı, soğan ve pirinçdir.

İlçede 8.050 adet büyükbaş, 8.970 küçükbaş hayvan bulunmaktadır.

İlçe merkezinde ve İlçe’ye bağlı 4 köyde içme suyu yetersizdir. Köyler içme sularını grup sularından ve müstakil sondaj kuyularından karşılamaktadır. Merkezde mevcut kanalizasyon yetersiz olup, ikmali için çalışmalar devam etmektedir. İlçenin (7 köy) 33 km.si asfalt, (12 köy) 104 km. stabilize, (1 ünite) 17 km. tesviye olmak üzere toplam yol uzunluğu 154 km.dir. Köylerin kanalizasyonu bulunmamakta olup, bir kısım köylerde ikmal çalışmaları yapılmaktadır.

Eğitim, Kültür ve Sağlık Durumu

İlçede bir çok programlı lise, merkezde üç, köylerde üç olmak üzere altı bağımsız ilköğretim okulu, 15 birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bu okullarda ilçe merkezinde 924, köylerde 1237 olmak üzere toplam 2161 öğrenci okumaktadır.

İlçe merkezinde kapalı spor salonu inşaatı devam etmektedir.

İlçe merkezinde 30 yataklı Devlet Hastanesi İnşaatı tamamlanmış olup, çevre düzenlemesi yapılmaktadır.İlçe merkezinde ve Yeniyapan Köyünde birer sağlık ocağı bulunmaktadır.

Geri