1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ülkelerin Sofra Düzenleri

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  fransız masa düzeni sofra düzeni çatal bıçak sofrada çatal bıçak masa Özellikle yemekteyiz programı ile sofra düzeni iyice gündeme geldi...Herkes çok dikkat eder oldu sofra düzenine peki ülkelerin sofra düzenleri hakkında bilginiz varmı melekler :tik:

  Günümüzün sofra düzenlemeleri genellikle resmi olmayan bir nitelik taşır; ancak bazı durumlar resmi düzenlemeleri gerektirir. Yan yana sıralanmış boy boy çatal bıçakların gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Sofra doğru şekilde düzenlendiği sürece, en dışarıdaki çatal bıçakla yemeğe başlarsanız yanlışa düşmezsiniz. Bu nedenle düşünceli bir ev sahibi, resmi yemekler için yemek takımlarını masa üzerine dikkatle yerleştirir ve böylece misafirler hata yapma çekingenliğini üzerlerinden atarlar.

  < Konu Resmi..>


  Uluslararası sofra düzeni
  Resmi olmayan Batılı düzenlemelerin en sık rastlanan yerleşiminde, yemek bıçağı yemek tabağının sağına, çorba kaşığı da bıçağın sağına yerleştirilir. Yemek çatalı tabağın solunda yer alırken, peçete de düzgün bir biçimde katlanmış olarak çatalın sol tarafına yerleştirilir. Tatlı çatalı ve kaşığı ise tabağın üst kısmına yatay olarak yatırılır. Sapı solda kalacak şekilde öncelikle çatal, onun üst kısmına da sapı sağa dönük biçimde tatlı kaşığı yerleştirilir.


  < Konu Resmi..>


  İngiliz resmi sofra düzeni
  Resmi nitelik taşıyan düzenleme, bolca porselen ve gümüş yemek takımı kullanımını da beraberinde getirir. Eğer geniş bir yemek masanız varsa, tatlı kaşığı ile çatalını yemek bıçağı ve çatalının iç kısımlarına yerleştirerek masa üzerindeki alanı tam olarak kullanabilir, yemek tabağının sol kısmına da tereyağı tabağı yerleştirebilirsiniz. Avrupa stilinde yemek çatalı ve bıçağı birlikte kullanılır; çatal ağızı aşağı dönük şekilde sol elde, bıçak yemeği kesmek ve çatala doğru itmek için sağ elde tutulur.


  < Konu Resmi..>


  Amerikan resmi sofra düzeni
  Bu düzen, başlangıç olarak balık yenilen üç aşamalı resmi yemekler içindir. Ekmek bıçağı kullanımı isteğe bağlıdır ve tereyağı tabağının içine yerleştirilebilir. Ana yemek yenirken, yemek çatalı her lokmada sağ ele alınır ve yemeği kesmek için bıçak kullanılması gerektiğinde çatal tekrar sol ele alınır. Tatlı takımları masa düzeninin üst tarafına da yerleştirilebilir veya tatlı servis edilirken masaya getirilebilir. Tatlı için kaşık ile çatalın ikisini birden kullanmak gerekmez, ama işinizi kolaylaştıracaktır.


  < Konu Resmi..>


  İngiliz çay saati sofra düzeni
  İngilizlerin bizimle aynı geleneği paylaştıkları akşam çayı, sofra düzenlemede önemli bir yer tutar. Öğleden sonra çayı için tereyağı tabağı merkezde olmak üzere, kağıt peçete soluna ve ekmek bıçağı, tatlı kaşığı ve pasta çatalı da bu düzende tabağın sağ tarafına yerleştirilir. Çay fincanı ve fincan tabağı, yemek takımının üst tarafında yer alırken, çay kaşığı, fincanın arka tarafında yatay olarak konumlandırılır. Çay fincanının kulbu çay kaşığına paralel durmalıdır.


  < Konu Resmi..>


  Fransız resmi sofra düzeni
  Fransız düzeni, Amerika ve İngiliz düzeninden birkaç yönden farklılık gösterir. Tereyağ tabağı ve bıçağı kullanılmaz; ekmek direkt olarak masa üzerine bırakılır ve tereyağ servis edilemez. Çatal ve kaşıklar yüzüstü yatırılır ve daha yuvarlak formda olan çorba kaşığı yerine yemek kaşığı kullanılır. Bıçağın üstüne bırakılacağı bir aparat temin edilir, böylece yemek bıçağı tatlıdan önceki peynir servisinde kullanılmak üzere sofrada kalmış olur.   
Ülkelerin Sofra Düzenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sofra

  Sofra

  Nimete, davete icabet etmeye, refah ve mutlulğa, cömert kimseye, Sofra bezi büyük bir ülkeye yolculuk yapmaya, bu yolculuktan feyiz ve bereket meydana gelmesine yahut genişliğe ve rahatlığa delalet eder.Rüyasında sofra gören, sevinecek ve neşelenecek demektir. Sofra bezi büyük bir sefere, yolculuğa, rahata işarettir. Rüyada sofra görmek, sevinmek ve mutlu olmak anlamındadır. Sofra bezi görmek...
 2. Bağlama düzenleri (Akortlar)

  Bağlama düzenleri (Akortlar)

  bağlama tab baglama tab bağlama tabları bağlamada akort çeşitleri akort çeşitleri Halk müziğinde çoğunlukla karşılaştığmız düzenler: (Paranaaa içinde üst, orta ve alt tellerin çekilmesi gereken sesler) Bağlama düzeni (La, Sol, Re) Bozuk düzen, Kara düzen (Sol, Re, La) Misket düzeni (Fa#, Re, La) Müsaaaat (Fa, Re, La)
 3. Bağlamada Düzenler

  Bağlamada Düzenler

  çav bella bağlama notaları Türklerin en yaygın sazı olan bağlama, Anadolu'nun çeşitli yörelerinde, çok değişik akortlarla yani düzenlerle çalınmaktadır. Zaten bağlama ailesinde ''düzen'' sözcüğü, tellerin akort edilmesi anlamında kullanılmaktadır. Çok bilinen ve yaygın olan kara düzenin (bozuk düzen) yanı sıra son yıllarda yaygınlaşan ''bağlama düzeni'' en çok bilinen ve kullanılan iki...
 4. Yaz sofraları

  Yaz sofraları

  sofra dekorasyonu Bahçede sofra örnekleri İnsanın bu yaz sıcağında birşey yiyesi gelmiyor. en iyi yiyebildiğim cacık, semizotu salatası, karpuz ve peynir:) ama bu mis gibi yemyeşil bahçe sofralarını görünce iştahım açıldıbirden:)
 5. Bayramda yeme düzenine dikkat!

  Bayramda yeme düzenine dikkat!

  Bayramlar tatlı, çikolata, hamur işleri gibi gıdaların en çok tüketildiği günlerdir. Bugünlerde beslenmede ölçü biraz kaçırabiliyor.Bayramda ne yenilip, içilmelidir. Yaz tatiliyle birleştirilen bayramlar ise, yanlış beslenmeden dolayı kilo artışına sebep olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Şefika Aydın Selçuk bayramda dengeli beslenmek ve formda...

Sayfayı Paylaş