gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ülkemizde doğum kontrolü ne derece uygulanıyor

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  DOĞUM KONTROLÜ
  İnsanlık tarihinde üreme ve sayısal çokluk, güçlü olmanın en önemli belirtisi olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle üreme teşvik edilmiştir. Genellikle çok çocuğu olan erkekler güçlü, kadınlar da değerli görülmüştür. Ancak annenin sağlığı düşünüldüğünde ve ailenin ekonomik durumu çocuklarını yetiştirmede yetersiz kaldığında da üremeyi kontrol edebilme arzulanmıştır. Üremeyi kontrol edebilmek için tarih boyunca, bazıları insanı şaşkınlık içinde bırakan çok çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Çağımızda da teknolojik gelişmelere paralel olarak üretilen yeni ilaçlar ve yöntemlerle üremeyi daha kolay ve etkili biçimde kontrol etmek mümkün olmuştur.

  Doğum kontrolü hakkındaki düşünceler, günümüzde oldukça farklılıklar gösterir. Bir uçta, üremeye hiç bir şekilde müdahale edilmemelidir düşüncesi bulunur. Hatta üremeye yönelik olmayan cinselliğe dahi iyi gözle bakılmaz. Diğer uçta ise çocukların sayısı, aralığı ve zamanı karı-kocanın arzusuna uygun olmalıdır görüşü bulunmaktadır. Hatta arzulanmayan gebeliklerde kürtaj, bir kadın hakkı olarak savunulur.
  Eşlerin birbirlerine sevgilerini göstermeleri için yarım düzine çocuk sahibi olmaları gerekmediği gibi, daha ne olduğunu anlamadan bir kaç çocuk annesi olmuş genç kadının uykusuz, yorgun, gergin ve şaşkın bakışları da arzu edilen bir şey değildir.

  Doğum kontrolü için uygulanacak yöntem, ailenin dini, ahlaki değerlerine uygun ve kişinin sağlığına da zararsız olmalıdır. Etkili ve sağlıklı doğum kontrolü yöntemi uygulandığında çeşitli yararlar sağlanabilecektir:

  · Ebeveynler çocukların yetiştirilmesine ve eğitimine daha çok vakit ve enerji ayrılabileceklerdir.
  · İstenmeyen gebelikler ve bunun sonucu kürtaj ihtimali azalacaktır.

  · Art arda oluşan gebeliklerin kadın sağlığına olumsuz etkileri olmayacaktır.
  Doğum kontrolü için, kadın veya erkeğin üreme fonksiyonunun her hangi bir aşamasının engellenmesi gerekmektedir. Bu amaçla, yumurta ve sperm hücrelerinin üretimi, iletimi, bu hücrelerin birbirleriyle karşılaşması, döllenme ve döllenmiş yumurtanın rahime yuvalanması önlenmeye çalışılmaktadır. Döllenmiş yumurta rahime yuvalandıktan sonra gebeliği engellemenin tek yolu kürtajdır. Ancak, kürtaj hiç bir zaman doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir.
  Kaynak:ksu.edu.tr

   
Ülkemizde doğum kontrolü ne derece uygulanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. emzirme döneminde doğum kontrolü

  emzirme döneminde doğum kontrolü

  Anne sütü bebek için doğal ve oldukça değerli bir besindir. Emzirme sırasında hastalıklara karşı koruyucu olan protein yapılı maddeler (antikorlar) bebeğe geçer ve ishal, solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu ve zehirlenmelerden bebeği korur. Emzirme sırasında salgılanan hormonlar annenin rahim adelesinin kasılmasını rahimin küçülmesini ve kanamanın...
 2. doğum kontrolü yöntemleri arasında geri çekme yöntemi ne kadar güvenlidir

  doğum kontrolü yöntemleri arasında geri çekme yöntemi ne kadar güvenlidir

  meniden hamile kalınır mı geri çekme yöntemi ile hamile kalınırmı meniyle kalınırmı geri çekilme yöntemiyle erkek menisinden GERİ ÇEKME YÖNTEMİ Halk arasında bu yöntem “çekilme, “dikkatli olma”, dışarı boşama” gibi pek çok isim verilmiştir. Cinsel ilişki sırasında, erkeğin cinsel organının...
 3. Doğum kontrolü yönteminiz hangisi?

  Doğum kontrolü yönteminiz hangisi?

  Evet bayanlar hangi yöntem daha sık kullanılıyor bi bakalım...
 4. Derece nedir

  Derece nedir

  derece nedir, ne demektir, neye yarar, Aynı ölçüyle sıralanmışşeylerin birbirine göre sıralamadaki yeri, seviyesi. Çeşitli şekillerde deyim olarak kullanıldığı gibi bir çok branşlarda da kullanılır. Birinci derecede değerlendirmek, bir müsabakada kazananlar arasında yer almak gibi ısı bilgisinde derece Kelvin derecesi, santigrad derecesi, Fahrenheit, Reomur derecesi şeklinde kullanılır. Bu...
 5. yabancı ülkelerde doğum izni ne kadar

  yabancı ülkelerde doğum izni ne kadar

  Merhaba.Ben yurtdışına gelin geldim ve çalışmaya başlayacağım.Yakın zamanda da bebek düşünüyoruz.Acaba yabancı ülkelerde doğum izinleri ne kadar oluyor ?

Sayfayı Paylaş